W dowód uznania

Redakcja
Udostępnij:
Wczoraj w siedzibie Starostwa w Nowym Sączu płk Marek Sołtys mianował sądeckich kombatantów na stopnie majora, porucznika i podporucznika. Decyzją ministra obrony narodowej, przyznano także złote i srebrne medale "Za zasługi dla obronności kraju" rodzicom, których przynajmniej trzej synowie służyli w wojsku.

NOWY SĄCZ. Sądeccy kombatanci mianowani na wyższe stopnie wojskowe

Wczoraj w siedzibie Starostwa w Nowym Sączu płk Marek Sołtys mianował sądeckich kombatantów na stopnie majora, porucznika i podporucznika. Decyzją ministra obrony narodowej, przyznano także złote i srebrne medale "Za zasługi dla obronności kraju" rodzicom, których przynajmniej trzej synowie służyli w wojsku.

Płk Marek Sołtys, wręczając kombatantom nominacje podpisane przez płk. dypl. Bolesława Wissa z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, powiedział:
   - Jesteśmy tutaj, by uhonorować i wynagrodzić za szykany i dokuczliwości, które musieli znosić żołnierze uczestniczący w walkach o wolnosć i niepodległość Polski podaczas II wojny światowej oraz w okresie powojennym.
   Mianował jednego majora, 11 poruczników i sześciu podporuczników.
   84-letnia Maria Zubek działała w akowskiej partyzantce, pomagając przeprowadzać uciekinierów na Węgry. Bardzo cieszy ją, że została mianowana porucznikiem.
   - Wychowani w harcerstwie nie myśleliśmy o nagrodach, czy awansach. Dzisiejsza uroczystość dowodzi, że nie zapomniano o nas, doceniono nasz trud. Chociaż minęło już tyle czasu, warto było poczekać - mówi Maria Zubek.
   Jan Wiktorowski, świeżo mianowany porucznik, był członkiem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, powołanej w Londynie w 1944 roku.
   - Mam 79 lat. Oczywiście, czuję wielką radość. Jednak moja byłaby o wiele większa, gdybym otrzymał nominację kilka lat temu. Teraz stoję już nad grobem.
   Wyróżnieni otrzymali również list gratulacyjny od przewodniczącego Rady Powiatu Nowosądeckiego, Wiesława Bastę oraz satrosty nowosądeckiego Jana Golonki.
   Wręczono także trzy złote i dziesięć srebrnych medali "Za zasługi dla obronności kraju".
(BAS)

Mianowani

na wyższe stopnie wojskowe

Na stopnień majora: Jan Rembiasz, na stopnień porucznika: Józef Błaszczyk, Marian Dubiński, Henryk Ferenc, Jakub Garbacz, Leopold Jawor, Maria Jawor, Mieczysław Kurczaba, Jan Mazaniec, Erazm Rola, Jerzy Sidor i Maria Zubek, na stopień podporucznika: Władysław Bednarski, Zofia Buszek, Stanisław Cabała, Jan Madej, Stanisława Sady i Jan Witowski.
Złote medale "Za zasługi dla obronności kraju" otrzymali: Maria i Michał Ramsowie, Zofia i Jan Wielosikowie, Czesława i Ryszard Wolakowie, zaś medale srebrne: Bronisława i Stefan Hajdukowie, Anna i Józef Janowscy, Stanisława Krawczyk, Stanisława i Bronisław Pierzchałowie, Stanisława Skrobisz, Irena i Jan Sutorowie, Ludwika Szkarłat, Cecylia i Anastazy Tokarzowie, Janina Zając oraz Anna i Stanisław Łasiowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie