Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gestii powiatu

Redakcja
Bogate są tradycje pomagania potrzebującym na ziemi miechowskiej i sięgają pierwszej połowy XVIII wieku. Szpitalik przyklasztorny, roczne odliczanie "procentów" na rzecz ubogich i budowa domu dla nich, przytułek, ochronka, a potem koordynująca większość charytatywnych poczynań Powiatowa Rada Dobroczynności to w wielkim skrócie prawie trzy wieki dzielenia się dobrem. Obecnie to wielkie zadanie kontynuują, świadcząc pomoc instytucje samorządowe i pozarządowe.

Trudna kontynuacja dzieła przodków...

   Zmiana ustawy o dochodach samorządu terytorialnego - o czym mówiono na ostatniej sesji Rady Powiatu miechowskiego -

przyniosła istotne zmiany

dla samorządów wszystkich szczebli. Również w ustawie o pomocy społecznej nastąpiły poważne zmiany. Zadania z zakresu pomocy społecznej realizowane dotychczas przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie były zadaniami z zakresu administracji rządowej, na które powiaty otrzymywały dotacje celowe; w tym również na funkcjonowanie samego centrum.
   _- Obecnie pomoc społeczna jest naszym zadaniem własnym, na które musimy mieć środki z dochodów własnych - _akcentował starosta Mieczysław Bertek.
   Przewiduje się, że także z tych dochodów będą finansowane m.in. ośrodki adopcyjno-opiekuńcze, opieka w rodzinach zastępczych oraz udzielanie pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka i usamodzielnianie wychowanków, zapewnienie, organizowanie i prowadzenie usług o określonym standardzie z domach pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym; również prowadzenie placówek opiekuńczo-wychowawczych. Zmianie ulegają także zasady odpłatności za pensjonariusza w DPS oraz za dziecko umieszczone w placówce opiekuńczej, ośrodku adopcyjnym, rodzinie zastępczej. W przypadku braku na miejscu jednej z ww. placówek,

powiat zobowiązany jest

za każde dziecko skierowane do innego powiatu ponosić koszty w wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania dziecka w danej placówce. Podobnie jest w przypadku umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej na terenie innego powiatu. Oczywiście, w wymienionych sytuacjach konieczne jest zawarcie stosownego porozumienia z innym powiatem i ponoszenie kosztów związanych z takimi działaniami. W myśl nowych przepisów zmieniły się też zasady kierowania i umieszczania zainteresowanych do DPS.
   _- Jak wynika z powyższych uwag, zadania z zakresu pomocy społecznej pociągają za sobą znaczne wydatki i są istotnym obciążeniem niewielkiego budżetu naszego powiatu. Niemniej jednak dotychczasowe osiągnięcia w tej dziedzinie stanowią rekompensatę dla problemów finansowych - _mówił starosta Bertek.
   Należy tu podkreślić, że pomoc społeczna w powiecie miechowskim

jest zorganizowana profesjonalnie,

a na terenie Miechowa została skoncentrowana w obrębie centrum miasta. Z pozytywnych i skutecznych doświadczeń powiatu w tym względzie chętnie korzystają sąsiadujący z Miechowszczyzną samorządowcy. Niedawno oddane do użytku DPS "Dom Kombatanta" i Rodzinny Dom Dziecka dopełniają lokalną ofertę z zakresu świadczenia pomocy w powiecie miechowskim.
   Nie będzie jednak łatwo, gdyż powszechnie wiadomo, iż powiat miechowski plasuje się w czołówce powiatów małopolskich, jeżeli brać pod uwagę współczynnik osób starszych. Z demograficznego punktu widzenia jest to ziemia ludzi starzejących się, o ujemnym przyroście naturalnym i malejącej systematycznie liczbie ludności. Ale dokonania przodków z czasów, które także nie należały do łatwych, również do czegoś zobowiązują...
ZBIGNIEW WOJTIUK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski