Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Gdów powstaną pierwsze przydomowe oczyszczalnie ścieków

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W gminie Gdów powstanie 100 przydomowych oczyszczalni ścieków. Instalacje będą budowane w latach 2021-2022
W gminie Gdów powstanie 100 przydomowych oczyszczalni ścieków. Instalacje będą budowane w latach 2021-2022 archiwum
Projekt zakłada wykonanie stu małych oczyszczalni ścieków w sześciu wioskach: w Cichawie, Wiatowicach, Zborczycach, Czyżowie, Świątnikach Dolnych i Szczytnikach. Inwestycję o łącznej wartości 2 mln zł zaplanowano w latach 2021-2022, z pomocą funduszy unijnych.

FLESZ - "Moja woda" czyli pomysł prezydenta na suszę

od 16 lat

Gdowskie starania o dotację - milion złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - na to zdanie trwają od jesieni 2019. Początkowo wniosek gminy był na liście rezerwowej. Teraz jednak „wskoczył” do grona samorządów z dofinansowaniem, bo kilka innych gmin wycofało się z realizacji tego typu inwestycji.

Jak mówi Łukasz Wojtan, kierownik Referatu Przedsięwzięć Społeczno-Gospodarczych Urzędu Gminy w Gdowie, gmina czeka na oficjalne pismo w tej sprawie z Urzędu Marszałkowskiego i przygotowuje się do kompletowania dokumentacji (m.in. do podpisania tzw. umów przedwstępnych z mieszkańcami, którzy zgłosili chęć budowy przydomowych oczyszczalni) potrzebnej na tym etapie projektu.

- Po zakończeniu tych procedur i podpisaniu umowy o przekazaniu gminie dotacji, będziemy mogli zawrzeć z mieszkańcami umowy właściwe i ogłosić przetarg – w trybie zaprojektuj i wybuduj – na wykonanie prac. Zakładamy, że inwestycja będzie realizowana przez dwa lata, a więc w okresie 2021-2022 – powiedział nam Łukasz Wojtan.
Gmina Gdów jest skanalizowana jedynie w ok. 30 proc. Zbiorcza „sieć” jest tylko w Gdowie i Niegowici oraz w części Niewiarowa.

Przydomowe oczyszczalnie mają pomóc rozwiązać „sanitarny” problem w tej części gminy, gdzie wykonanie kanalizacji grawitacyjnej byłoby bardzo kosztowne, a liczba mieszkańców jest zbyt mała (w przeliczaniu na kilometr kwadratowy), by pozyskać na to fundusze zewnętrzne.

Dofinansowanie z PROW wystarczy na wykonanie około stu sanitarnych instalacji (natomiast udział w projekcie zdeklarowali właściciele 180 domów). Dotacja pokryje ok. 50 proc. kosztów budowy oczyszczalni, a pozostałą kwotę wyłożą właściciele domów oraz gmina (jakie będą to sumy, okaże się po rozstrzygnięciu przetargu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski