W gminie Gdów powstaną pierwsze przydomowe oczyszczalnie ścieków

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W gminie Gdów powstanie 100 przydomowych oczyszczalni ścieków. Instalacje będą budowane w latach 2021-2022
W gminie Gdów powstanie 100 przydomowych oczyszczalni ścieków. Instalacje będą budowane w latach 2021-2022 archiwum
Projekt zakłada wykonanie stu małych oczyszczalni ścieków w sześciu wioskach: w Cichawie, Wiatowicach, Zborczycach, Czyżowie, Świątnikach Dolnych i Szczytnikach. Inwestycję o łącznej wartości 2 mln zł zaplanowano w latach 2021-2022, z pomocą funduszy unijnych.

FLESZ - "Moja woda" czyli pomysł prezydenta na suszę

Gdowskie starania o dotację - milion złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - na to zdanie trwają od jesieni 2019. Początkowo wniosek gminy był na liście rezerwowej. Teraz jednak „wskoczył” do grona samorządów z dofinansowaniem, bo kilka innych gmin wycofało się z realizacji tego typu inwestycji.

Jak mówi Łukasz Wojtan, kierownik Referatu Przedsięwzięć Społeczno-Gospodarczych Urzędu Gminy w Gdowie, gmina czeka na oficjalne pismo w tej sprawie z Urzędu Marszałkowskiego i przygotowuje się do kompletowania dokumentacji (m.in. do podpisania tzw. umów przedwstępnych z mieszkańcami, którzy zgłosili chęć budowy przydomowych oczyszczalni) potrzebnej na tym etapie projektu.

- Po zakończeniu tych procedur i podpisaniu umowy o przekazaniu gminie dotacji, będziemy mogli zawrzeć z mieszkańcami umowy właściwe i ogłosić przetarg – w trybie zaprojektuj i wybuduj – na wykonanie prac. Zakładamy, że inwestycja będzie realizowana przez dwa lata, a więc w okresie 2021-2022 – powiedział nam Łukasz Wojtan.
Gmina Gdów jest skanalizowana jedynie w ok. 30 proc. Zbiorcza „sieć” jest tylko w Gdowie i Niegowici oraz w części Niewiarowa.

Przydomowe oczyszczalnie mają pomóc rozwiązać „sanitarny” problem w tej części gminy, gdzie wykonanie kanalizacji grawitacyjnej byłoby bardzo kosztowne, a liczba mieszkańców jest zbyt mała (w przeliczaniu na kilometr kwadratowy), by pozyskać na to fundusze zewnętrzne.

Dofinansowanie z PROW wystarczy na wykonanie około stu sanitarnych instalacji (natomiast udział w projekcie zdeklarowali właściciele 180 domów). Dotacja pokryje ok. 50 proc. kosztów budowy oczyszczalni, a pozostałą kwotę wyłożą właściciele domów oraz gmina (jakie będą to sumy, okaże się po rozstrzygnięciu przetargu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie