Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Kocmyrzów-Luborzyca przybywa mieszkańców i miejsc dla maluchów

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
fot. archiwum Urzędu Gminy
W budynku remizy w miejscowości Głęboka (gm. Kocmyrzów-Luborzyca) zaadaptowano piętro na potrzeby żłobka „Małe Misie”. Mamy zdjęcia z otwarcia!

Co zrobić z żywą choinką po świętach?

od 16 lat

Władze gminy Kocmyrzów-Luborzyca umożliwiają mieszkańcom, a głównie kobietom powrót do pracy. W sołectwie Głęboka utworzono żłobek.

Małe Misie w dwóch miejscach

- Gmina się rozbudowuje. Przybywa mieszkańców, zwłaszcza młodych i staramy się im stworzyć jak najlepsze warunki do mieszkania. Jednym z nich jest utworzenie żłobka, dzięki któremu kobiety będą mogły skrócić urlop wychowawczy i podjąć pracę – zaznacza Marek Jamborski, wójt kocmyrzowsko-luborzyckiej gminy.

Władze samorządowe postanowiły wykorzystać piętro w remizie w Głębokiej i przystosować je na potrzeby dla najmłodszych mieszkańców gminy.

Nowy żłobek w Głębokiej zaczął funkcjonować przed minionymi świętami Bożego Narodzenia. Oficjalnie oddano go do użytku w środę, 11 stycznia. Obiekt został poświęcony przez ks. Kazimierza Szarka, proboszcza parafii w Czulicach.
Placówki "Małe Misie" w gminie Kocmyrzów-Luborzyca (ten w Wysiołku Luborzyckim oraz najnowszy w Głębokiej) zapewniają miejsca dla 137 dzieci w wieku do trzech lat.
W nowo otwartej filii w Głębokiej przebywa 71 maluchów.
Największe zainteresowanie jest opieką nad dziećmi od roku do półtora roku.

- Zapotrzebowanie na miejsca w żłobkach jest tak duże, że corocznie nie mogliśmy przyjąć wszystkich dzieci, których rodzice spełniali kryteria, jak stałe zameldowanie w gminie oraz zatrudnienie obu rodziców – powiedziała nam Justyna Łakomy, dyrektorka Żłobka Samorządowego.

Także w Głębokiej stworzono już listę rezerwową i rodzice dopytują o nową rekrutację lub zwolnienie się miejsc po rezygnacji rodziców, których dzieci nie zaadaptowały się w żłobku.

Alarm po zamknięciu żłobka

Parter remizy w Głębokiej został zachowany dla strażaków, dzielących to miejsce z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich.
Druhowie zapewnią maluchom spokój w razie alarmu.

- Ustaliliśmy, że w czasie funkcjonowania żłobka radiostacja zostanie wyłączona, a my zawsze o akcjach jesteśmy powiadamiani smsami. Radiostację będziemy uruchamiać po zamknięciu żłobka – poinformował nas Marek Majewski, prezes OSP w Głębokiej.

Żłobek też z dotacji

Adaptacja piętra w remizie kosztowała prawie 2,3 mln zł, które gmina wydała z własnego budżetu. Natomiast na wyposażenie i utrzymanie żłobka w pierwszym roku działalności gmina otrzymała ponad 1,6 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski