Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Michałowice powstają dwie nowe studnie. Wkrótce zasilą w wodę okoliczne domy

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Budowa studni w Zagórzycach Starych
Budowa studni w Zagórzycach Starych Fot. Archiwum gminy Michałowice
Ujęcie wody w Zagórzycach Starych może zacząć działać jeszcze w tym roku, natomiast w przyszłym uruchomione zostanie ujęcie w Kozierowie.

Dwa nowe ujęcia wody w gminie Michałowice dają nadzieję, że podczas kolejnego upalnego lata nikt na brak wody nie będzie narzekał. Dotychczas największe problemy były w Kozierowie oraz Górnej Wsi, najwyżej położonych miejscowościach gminy.

- Bywało że latem, podczas upałów, brakowało tam wody. To dlatego, że pobór był czasem trzykrotnie wyższy niż normalnie, spadało ciśnienie w sieci i do domów mieszkańców terenów położonych najwyżej woda nie docierała. Teraz w Kozierowie zrobiliśmy odwiert nowej studni głębinowej. Zasili tę wioskę oraz Górną Wieś i część Michałowic - mówi Antoni Rumian, wójt gminy Michałowice.

Odwiert w Kozierowie jest głęboki na 100 metrów, a zwierciadło wody leży wyżej, na głębokości 67 metrów.

W wyniku próbnego pompowania wody i obserwacji hydrogeologicznej okazało się, że wydajność studni to 11 metrów sześciennych na godzinę. A badania fizykochemiczne pobranych próbek potwierdziły jej doskonałą jakość, odpowiednią do spożycia. Studnia powstała na działce, na której zaprojektowany jest zbiornik wyrównawczy o pojemności 500 metrów sześciennych. Gmina ma już prawomocne pozwolenie na jego budowę.

Jeszcze szybciej zacznie działać nowa studnia w innej części gminy Michałowice, w Zagórzycach Starych.

- Odwierty były tam wykonywane już w 2017 roku. Trwają prace związane z przyłączeniem jej do sieci. Są szanse, że zacznie działać jeszcze w tym roku. Z naszej strony wszystko na pewno będzie gotowe, natomiast obecnie czekamy z eksploatacją, bo będzie możliwa dopiero po uzyskaniu pozwolenia wodno-prawnego, które wydaje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - mówi wójt Rumian.

Wydajność tego ujęcia wody została ustalona na poziomie 54,6 metra sześciennego na godzinę. Badania fizykochemiczne pobranych prób wody w tym przypadku także potwierdziły możliwość wykorzystywania jej do picia.

Nieco wcześniej samorządowcy zadbali o wykonanie w sąsiedniej Woli Więcławskiej zestawu hydroforowego, który pozwala na zwiększenie dostaw wody dla tej części gminy. Te inwestycje mają zapewnić niezawodne jej dostarczanie także podczas upałów.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Dowód rejestracyjny i OC zostaw w domu - zmiany w przepisach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski