MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Mogilany będą zbierać podpisy, by przekonać marszałka i ministra rolnictwa do pozytywnej opinii o odrolnienie gruntów

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Na spotkanie w sprawie negatywnej opinii do projektów planów zagospodarowania, licznie przybyli właściciele działek
Na spotkanie w sprawie negatywnej opinii do projektów planów zagospodarowania, licznie przybyli właściciele działek archiwum Urzędu Gminy Mogilany
Właściciele działek rolnych w Bukowie, Brzyczynie, Chorowicach oraz w Kulerzowie, są niezadowoleni z negatywnej opinii marszałka województwa małopolskiego w sprawie odrolnienia terenów. Przygotowują petycję do niego i ministra rolnictwa.

Jak pracuje się kobietom w Polsce? Zobacz ranking

od 16 lat

Negat marszałka dla odrolnienia

Marszałek województwa małopolskiego nie zgadza się na przekształcenie niektórych gruntów w budowlane w dwóch projektach planów zagospodarowania przestrzennego. Obejmują one po dwa sołectwa: Buków-Kulerzów oraz Chorowice-Brzyczyna.

W dokumencie dla Chorowic i Brzyczyny nie zgodził się na przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne 7,22 ha gruntów klasy III. Zaakceptował 18,86 ha terenów rolnych do przekształcenia pod budownictwo.
W projekcie dla Bukowa i Kulerzowa negatywnie zaopiniował 11,72 ha gruntów kl. II i III, a pozytywnie - 18,39 ha.

- Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że ostatnio plan dla naszej gminy był uchwalony ponad szesnaście lat temu. W tym czasie wiele gmin już dwukrotnie wprowadzało zmiany planistyczne i w każdej powiększały tereny budowlane. Tymi projektami rozpoczęliśmy procedurę planistyczną dla wszystkich miejscowości w gminie – informuje Małgorzata Madeja, sekretarz w Urzędzie Gminy.

Podczas spotkania, zorganizowanego przez władze gminy w sprawie negatywnych opinii marszałka, licznie przybyli właściciele działek z tych miejscowości nie ukrywali zdziwienia, rozczarowania, nawet rozpaczy, a niektórzy płakali. Inni zapowiadali protest.

Jedni mieli w planie poprawienie sobie standardu życia poprzez sprzedanie działek, inni chcieli ojcowiznę zapisać dzieciom.

Na przykład w Bukowie i Kulerzowie właścicielami zakwestionowanych gruntów jest rodzina obejmująca 15 osób i wszystkie będą pozbawione możliwości lepszego życia.

Czekali ćwierć wieku

- Ludzie na zmiany planistyczne czekali dwadzieścia pięć lat, a tym bardziej są zawiedzeni, bo spora część powierzchni w naszych miejscowościach została uznana jako osuwiskowa, więc pod budownictwo zostały niewielkie tereny – mówi Józef Jurek, sołtys Kulerzowa.

Jest też członkiem Małopolskiej Izby Rolniczej, która nie miała zastrzeżeń do negatywnie przez marszałka zaopiniowanych gruntów.

Marszałek uzasadnia swoje stanowisko utratą rolniczego charakteru terenów, które tworzą obszar wykorzystywany rolniczo.
Jednak Piotr Piotrowski, wójt mogilańskiej gminy nie zgadza się z uzasadnieniem marszałka.

Plan spójny ze studium

- W zdecydowanej większości negatywnie zaopiniowane tereny są nieużytkami i nikt ich nie uprawia. W ogóle działalność rolnicza w naszej gminie prowadzona jest w śladowym wymiarze. Uważam, że te tereny w całości powinny zostać przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Jest to spójne ze studium zagospodarowania przestrzennego – przekonuje wójt Piotrowski.

Przypomina, że gdy w październiku 2020 roku studium uchwalano, marszałek nie wnosił zastrzeżeń do terenów przewidzianych pod zabudowę.

- Ludzie są zaskoczeni, że tereny wyższej klasy w Lusinie zostały zaopiniowane przez marszałka pozytywnie, a niższej w innych miejscowościach negatywnie – powiedział nam Grzegorz Nędza, prezes Stowarzyszenia dla Naszej Gminy Mogilany.
Dziwią się też, że działki po jednej stronie drogi zyskały pozytywną opinię, a po drugiej już nie.

Właściciele działek liczą że marszałek zmieni zdanie, a minister rolnictwa i rozwoju wsi zgodzi się na propozycje ujęte w projekcie planu.
Do ministra należy ostateczna decyzja w sprawie odrolnienia wskazanych gruntów.
Grzegorz Nędza z radną Katarzyną Ożóg-Suder przygotowali petycję do marszałka i ministra i kończą zbierać podpisy wśród mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski