MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W grupie taniej

DSF
Grupy producentów rolnych mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wsparcie finansowe. Wnioski należy jednak składać nie później niż 6 miesięcy od dnia wpisania grupy do rejestru. To kolejna zachęta dla rolników do tworzenia grup.

Wokół zagrody

Jak informuje Barbara Pławecka z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, dotąd zarejestrowano 10 grup producentów z całego województwa. Najwięcej jest grup zajmujących się produkcją owoców i warzyw. Dopiero przed miesiącem zarejestrowano pierwszą grupę producentów drobiu. Wszystkie grupy na terenie kraju skupiają ponad 4 tys. rolników. To niewiele, zważywszy, że płatności do gruntów rolnych otrzymuje blisko 1,5 mln osób. Najwięcej grup zarejestrowano w województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. W dzisiejszych realiach rynkowych łatwiej konkurować, sprzedawać produkty i zdobywać nowe rynki tym rolnikom, którzy zdecydowali się działać razem. Poza tym wiele elementów finansowania polityki rolnej w latach 2007 - 2013 stwarza preferencje dla grup producentów rolnych. Warto podkreślić, że przedsiębiorcy, którzy będą ubiegali się o pieniądze na inwestycje w ramach nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, otrzymają wyższe wsparcie, jeśli będą kupowali surowce rolnicze właśnie od rolników zrzeszonych w grupach producentów.
Aby przełamać niechęć rolników do zespołowego działania, wprowadzane są kolejne ułatwienia prawne i finansowe. Od 1 stycznia 2007 r. grupy producentów rolnych zostały zwolnione z podatku od nieruchomości od budynków i budowli, które są wykorzystywane wyłącznie na prowadzenie działalności, uzyskały zwolnienie z podatku dochodowego od dochodów ze sprzedaży produktów, dla wytwarzania których zostały powołane. Zwolnienie dotyczy części wydatkowanej na zakup środków produkcji przekazanych członkom grupy producentów rolnych oraz na szkolenia członków grupy. Ponadto ostatnie zmiany w ustawie o grupach producentów rolnych i ich związkach umożliwiają działającym już spółdzielniom prowadzenie działalności jako grupa producentów rolnych.
Grupy mogą występować o dotacje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pieniądze przeznaczone są na dostosowanie prowadzonej produkcji w gospodarstwach członków grupy do wymogów rynkowych, wspólne wprowadzanie towarów do obrotu, tworzenie wspólnych zasad dotyczących informacji o produktach. Pomoc finansowa będzie realizowana w formie rocznych płatności w okresie pierwszych pięciu lat od daty wpisania grupy do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa.
Wniosek o przyznanie pomocy finansowej, który wraz z załącznikiem składa się w Oddziale Regionalnym ARiMR (właściwym ze względu na siedzibę grupy) przez cały rok, jednak nie później niż 6 miesięcy od dnia wpisania grupy do rejestru. Patrycja Nowak z Małopolskiego Oddziału ARiMR powiedziała nam, że w ramach tego programu do oddziału nie wpłynął żaden wniosek. Prawdopodobnie o pieniądze będzie ubiegać się niedawno zarejestrowana grupa producentów drobiu żywego, gdyż zwracała się o szczegółowe informacje.
(DSF)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski