Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W historycznej świetlicy

Redakcja
Natychmiastowego zaprzestania "kryminogennej prywatyzacji i wyprzedaży majątku narodowego" domaga się od rządu Ogólnopolski Komitet Protestacyjny. Daje też rządowi miesiąc na utworzenie "spójnego programu gospodarczego". Komitet utworzyli uczestnicy I Ogólnopolskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Zagrożonych Polskich Przedsiębiorstw i Grup Pracowniczych, którzy obradowali na terenie Stoczni Szczecińskiej.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjny 22 lata później

   Komitet sformułował pięć żądań oraz 14 postulatów skierowanych do rządu. OKP domaga się powołania sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw restrukturyzacji przemysłu z udziałem przedstawicieli i ekspertów komitetu. Chce też, aby obecną sytuację w polskim przemyśle potraktować jako "stan klęski żywiołowej" i wyasygnowania z budżetu państwa środków na ratowanie upadających nie z własnej winy zakładów.
   Organizatorem spotkania był komitet protestacyjny pracowników stoczni. Jego rzecznik Roman Pniewski poinformował, że w skład OKP weszły 32 osoby - przedstawiciele firm i grup pracowniczych z całej Polski. W OKP zasiada m.in. Marian Jurczyk, przywódca strajku w sierpniu 1980 w Stoczni Szczecińskiej oraz jeden z przywódców protestu w sierpniu 1980 w Gdańsku Andrzej Gwiazda. Prezydium komitetu liczy 12 osób. Koordynatorem prac OKP jest Janusz Gajek, przewodniczący komitetu stoczniowego.
   Gajek zapowiedział, że 18 lipca, kiedy planowana jest w Sejmie debata na temat stanu przemysłu stoczniowego w Polsce, w Szczecinie zostanie zorganizowana pikieta Urzędu Wojewódzkiego. Jeżeli zaś do 23 lipca żądania OKP nie zostaną spełnione, tego dnia odbędą się pikiety budynków urzędów wojewódzkich w całej Polsce.
   Utworzenie OKP postulował podczas otwarcia obrad Jurczyk. - Proponuję powołanie Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego jako wyraz protestu przeciwko transformacji antynarodowej, wywłaszczeniu narodu z dóbr narodowych, szerzącej się krzywdy i niesprawiedliwości społecznej, masowej demoralizacji i upodleniu - powiedział. Jurczyk dodał, że sobotnie spotkanie będzie początkiem "sierpnia sprzed 22 lat".
   Obrady toczyły się w historycznej świetlicy, gdzie w roku 1980 podpisano szczecińskie porozumienia sierpniowe.
(PAP)
Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki Stocznia Szczecińska Porta Holding SA złożył w szczecińskim Sądzie Rejonowym zarząd spółki - poinformował specjalista ds. promocji szczecińskiego holdingu Marek Molewicz. Zarząd uzasadnił swój wniosek m.in. trwałym zaprzestaniem od lipca tego roku płacenia długów, faktycznym zerwaniem rozmów z bankami w sprawie dalszego finansowania spółki, co uniemożliwia wznowienie działalności gospodarczej oraz złożeniem wniosku o upadłość i faktycznym zaprzestaniem działalności przez największą ze spółek zależnych - Stocznię Szczecińską SA, która świadczyła wiele usług na zlecenie i rachunek spółki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski