Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W hołdzie bohaterom podziemia

G
HISTORIA. Wczoraj, po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia. Mieszkańcy Małopolski uczcili go uczestnicząc w okolicznościowych wystawach, słuchając wykładów prowadzonych przez pracowników IPN, modląc się w czasie uroczystych liturgii w intencji żołnierzy zamordowanych przez UB.

Nieprzypadkowo obchody dnia "żołnierzy wyklętych" odbywają się pierwszego marca. To dzień symboliczny - data egzekucji w 1951 r. siedmiu członków władz konspiracyjnej organizacji "Wolność i Niezawisłość" - wojskowych i cywilnych przedstawicieli pokolenia kontynuującego walkę Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej o niepodległą Polskę: prezesa IV Zarządu Głównego WiN Łukasza Cieplińskiego oraz Józefa Batorego, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela, Mieczysława Kawalca, Adama Lazarowicza i Józefa Rzepki. Wspominano ich wczoraj wiele razy w czasie spotkań pracowników krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej z młodzieżą szkolną i studencką.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Gdowie otwarto wystawę "Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie w latach 1946-1955". W Spytkowicach przygotowano ekspozycję poświęconą ks. Władysławowi Gurgaczowi, kapelanowi Polski Podziemnej.

W kilku miastach Polski, m.in. w Krakowie, odbyły się wczoraj przedpremierowe pokazy kopii roboczej filmu Jerzego Zalewskiego "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać". Obraz ten jest ekranizacją losów st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja" i XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Oficjalna premiera planowana jest na wrzesień i najprawdopodobniej odbędzie się na festiwalu filmowym w Gdyni. (G)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski