W jaki sposób zdusić w zarodku katastrofalne fale powodziowe

W jaki sposób zdusić w zarodku katastrofalne fale powodziowe

Grzegorz Tabasz

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Retencja, to gromadzenie i przechowywanie wody opadowej prze dłuższy czas. Gdzie?
W jaki sposób zdusić w zarodku katastrofalne fale powodziowe
W glebie, zbiornikach wody, wszelakich mokradłach. Jak długo? Im dłużej, tym lepiej. Retencja łagodzi powodzie i hamuje lokalne katastrofy powiązane z nagłymi opadami, o jakich dzisiaj piszą wszystkie media.

Z retencją mamy w Polsce olbrzymie problemy. W spadku po socjalizmie odziedziczyliśmy rozpoczęte lub zakończone gigantycznie zbiorniki zaporowe. Horrendalnie drogie, budowane przez dziesiątki lat, ale socjalizm tak już miał. Tymczasem retencja może być bardzo skuteczna i jeszcze bardziej tania.

Nasi południowi sąsiedzi powiększają naturalne zdolności chłonne lasów, zaczynając budować miniaturowe tamy na najdrobniejszych nawet strumyczkach. Idą od samej góry i co kilkadziesiąt metrów przegradzają płynącą strugę kilkoma balami drewna wspartymi na pionowych palach. Materiał biorą wprost z lasu z uschniętych czy trzebionych drzew.

Deszczówka spływa powoli, powstają miniaturowe oczka wodne, wreszcie wsiąka w glebę. I o to chodzi. Rośnie poziom wód gruntowych, a katastrofalne fale powodziowe duszone są w zarodku. Mała rzecz, a cieszy.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo