Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jakich mieszkaniach chcą mieszkać Polacy? Coraz większych i… coraz wyżej położonych

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Rosnący metraż mieszkań nie przekłada się niestety na obniżenie cen – mieszkania na sprzedaż wciąż są bardzo drogie.
Rosnący metraż mieszkań nie przekłada się niestety na obniżenie cen – mieszkania na sprzedaż wciąż są bardzo drogie. 123RF
Trendy na rynku nieruchomości zaczynają się zmieniać. Skąd popyt na coraz większe i coraz wyżej położone mieszkania na sprzedaż?

Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż, jeszcze niedawno Polacy kupowali głównie niewielkie lokale i takie też budowali deweloperzy. Z raportu firmy Nowodworski Estates wynika jednak, że trend stopniowo się zmienia – mieszkania w Polsce są z roku na rok coraz większe. Kolejną zmianą jest to, że według deweloperów już blisko jedna trzecia klientów pyta w pierwszej kolejności o – kiedyś mało popularne – mieszkania na najwyższym piętrze. Skąd te przemiany na rynku nieruchomości?

Mieszkania w Polsce rosną w oczach

Z raportu przygotowanego na podstawie danych Eurostatu i Narodowego Banku Polskiego wynika, że mieszkania w Polsce są dziś większe niż kilka czy kilkanaście lat temu. Wzrost nie jest szybki, ale wyraźny i systematyczny, co pozwala sądzić, że mamy do czynienia z mocnym trendem.

Dla przykładu w Rzeszowie w ciągu 15 lat przeciętny metraż mieszkania zwiększył się z 60 mkw. do 66 mkw. Podobne wzrosty dotknęły większość dużych ośrodków miejskich. Spośród miast wojewódzkich największe mieszkania znaleźć można we Wrocławiu, gdzie przeciętny metraż to ponad 70 mkw. Średnia powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego (w badaniu domy i mieszkania ujmowano łącznie) wynosi dziś w Polsce 75,2 mkw.

Żeby znaleźć, trzeba najpierw wiedzieć, czego się szuka. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto dokładnie określić swoje potrzeby. Najważniejszy jest oczywiście budżet: warto dokładnie policzyć, na co nas stać. Dzięki temu nie ulegniemy potem pokusie wybrania pięknego, ale trochę zbyt drogiego lokum.Ważne są też jednak inne kwestie. Czy zależy nam na konkretnym metrażu lub lokalizacji? Co powinno znajdować się w okolicy? Z jakich ułatwień jesteśmy gotowi zrezygnować, a na jakie warunki się nie zgodzimy? Ten, kto odpowie sobie na te pytania, dużo łatwiej odnajdzie w gąszczu ofert tę idealną.Zobacz oferty nieruchomości na stronie lub w aplikacji Gratki

Szukasz mieszkania? Poznaj TOP 6 sposobów, jak szukać skutecznie

Powiększanie się mieszkań najlepiej obrazuje jednak metraż przypadający na jednego mieszkańca. Największy wzrost powierzchni użytkowej mieszkania przypadającej na osobę odnotowano w:

  • Warszawie,
  • Poznaniu,
  • Wrocławiu,
  • Zielonej Górze.

W tej kategorii ponownie prowadzi Wrocław, gdzie na pojedynczą osobę przypada średnio prawie 35 mkw. Dla porównania 15 lat temu było to 22 mkw. Znacznie lepiej jest też w Warszawie, gdzie jedna osoba ma dziś do dyspozycji średnio 32 mkw. – o 8 mkw. więcej niż przed laty. W Zielonej Górze i Poznaniu mieszkańcy mogą cieszyć się ponad 30 metrami kwadratowymi na osobę. Średnio w Polsce na pojedynczego lokatora przypada 28 mkw. Najwięcej powodów do narzekań mają mieszkańcy Bydgoszczy, gdzie taki lokator musi zadowolić się powierzchnią 25 mkw.

Małe mieszkania na sprzedaż to już przeżytek?

Warto jednak pamiętać, że wzrost średniego metrażu mieszkania niekoniecznie przekłada się na to, jakich mieszkań na sprzedaż szukają Polacy. Duże lokale mieszkalne są obiektem zainteresowania przede wszystkim inwestorów kupujących mieszkania pod wynajem oraz klientów zamożnych, dla których wysokie ceny mieszkań nie stanowią problemu. Mieszkania na sprzedaż, które interesują przeciętnego Polaka, wciąż mają dość skromny metraż.

– Ponad 38 proc. użytkowników poszukujących mieszkań w serwisie Gratka.pl jest zainteresowanych mieszkaniami z metrażem 50–65 mkw., czyli najczęściej są to mieszkania dwupokojowe – informują eksperci Gratki. – 25 proc. użytkowników poszukuje większych mieszkań – ponad 65 mkw. Najmniejszy udział mają osoby poszukujące kawalerek – 28 proc.

Zobacz aktualne oferty mieszkań na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Pocieszający jest za to fakt, że zdaniem ekspertów firmy Nowodworski Estates stale wzrasta liczba mieszkań w Polsce. Jeśli chodzi o miasta wojewódzkie, najwięcej przybyło ich w Rzeszowie (3,4 proc.), Krakowie (3 proc.) i Gdańsku (3 proc.). Najmniejsze wzrosty odnotowano w Kielcach (0,7 proc.) oraz Łodzi (0,6 proc.). W wielu dużych ośrodkach miejskich poprawiła się również dostępność mieszkań. Najlepiej wypadły:

  • Warszawa – ok. 540 mieszkań na 1000 mieszkańców,
  • Wrocław – ponad 500 mieszkań na 1000 mieszkańców,
  • Łódź – ponad 500 mieszkań na 1000 mieszkańców,
  • Katowice – ok. 487 mieszkań na 1000 mieszkańców,
  • Gdańsk – ok. 470 mieszkań na 1000 mieszkańców.

[QUIZ] Te miasta zmieniły nazwy. Zgadniesz, jak się nazywały?

Średnio w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 376 mieszkań. Łatwo się jednak domyślić, że wynik ten zawyżają duże miasta – sytuacja w mniejszych miejscowościach nie wygląda tak różowo.

Mieszkanie na ostatnim piętrze zyskuje na popularności

Omawiając trendy mieszkaniowe w Polsce, warto wspomnieć też o rosnącym zainteresowaniu lokalami mieszkalnymi położonymi na najwyższym piętrze. Z obserwacji firmy deweloperskiej RED Real Estate Development wynika, że już blisko jedna trzecia kupujących jest zainteresowana mieszkaniami na ostatnich kondygnacjach nieruchomości. Trend ten obserwowany jest zarówno w przypadku już istniejących budynków, jak i tych dopiero powstających.

Co ciekawe, zainteresowanie mieszkaniem na ostatnim piętrze nie zawsze wiąże się z chęcią zakupu.

– Wśród dużej grupy zainteresowanych są również osoby, które niekoniecznie myślą o ich kupnie, bo nie mają takich możliwości finansowych. Badają możliwości i chcą przynajmniej zobaczyć rozkład oraz widok z ostatniego piętra – zauważa Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży RED Real Estate Development.

Zdaniem cytowanych ekspertów mieszkanie na ostatnim piętrze zyskuje dziś na popularności z kilku powodów. Po pierwsze takie lokale często są wizytówką całej inwestycji – mają większy metraż oraz podwyższony standard, co oznacza też, że są bardziej prestiżowe. Po drugie oferują one unikalne wygody takie jak piękny widok z okien, lepsze nasłonecznienie oraz brak sąsiadów z góry. Po trzecie wreszcie mieszkania na ostatnim piętrze są dziś łatwo dostępne dzięki szybkim, praktycznie bezawaryjnym windom, co minimalizuje ryzyko, że mieszkańca czeka uciążliwa wspinaczka po schodach.

Polskie mieszkania na sprzedaż na tle Europy

powierzchnia użytkowa mieszkań w Europie wykres
Źródło: opracowanie własne na podstawie raportu Nowodworski Estates. Przemysław Zańko

Co ciekawe, nawet mimo stale rosnącej powierzchni mieszkań Polsce wciąż daleko jest pod względem metrażu do innych państw europejskich. Wystarczy porównać średni metraż w Polsce – 75,2 mkw. – ze średnią dla Unii Europejskiej, która wynosi 96 mkw. Większość dużych państw naszego kontynentu zbliża się do tej średniej lub ją przekracza: we Francji przeciętny metraż to 93,7 mkw., w Hiszpanii – 99,1 mkw., a w Szwecji – 103,3 mkw.

Również nasi sąsiedzi wypadają pod tym względem lepiej, choć podkreślić należy, że bynajmniej nie wszyscy:

  • Niemcy – 94,3 mkw.,
  • Słowacja – 87,4 mkw.,
  • Czechy – 78 mkw.,
  • Litwa – 63,2 mkw.

Jeśli chodzi o metraż mieszkania, gorsze warunki niż w Polsce odnotowano tylko w Bułgarii, Estonii i Rumunii oraz na Litwie i Łotwie. Warto jednak przypomnieć, że w badaniu uwzględniono tylko państwa członkowskie Unii Europejskiej, nie wiadomo zatem, jak przedstawia się sytuacja np. na Białorusi czy Ukrainie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W jakich mieszkaniach chcą mieszkać Polacy? Coraz większych i… coraz wyżej położonych - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski