W Katowicach podpisano porozumienie ws. organizacji zawodów EuroSkills 2027 w Polsce

Materiał informacyjny Europejski Kongres Gospodarczy Katowice 2021
Udostępnij:
Na Europejskim Kongresie Gospodarczym (EEC) w Katowicach podpisano porozumienie ws. organizacji w Polsce w 2027 roku konkursu umiejętności branżowych WorldSkills

Porozumienie ws. organizacji zawodów EuroSkills 2027 podpisali dr inż. Zygmunt Krasiński - prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii, a także dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) dr Paweł Poszytek, będący jednocześnie dyrektorem Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Fundacja jest inicjatorem powstania porozumienia, wcześniej działała na rzecz dołączenia Polski do zawodów EuroSkills i WorldSkills.

Jak zaznaczył dr Poszytek, zawody na poziomie europejskim skupiają 40 różnych branż zawodowych, w ramach których rywalizują młodzi ludzie ze wszystkich krajów europejskich.

„Są to tradycyjne branże takie jak gotowanie, dekarstwo, stolarstwo czy sucha zabudowa, aż po zawody supernowoczesne związane z cyberbezpieczeństwem, mobilną robotyką, chmurą obliczeniową czy przemysłem 4.0.” – wyjaśnił dr Paweł Poszytek. „Właśnie do takich daleko zaawansowanych technologicznie konkurencji potrzebujemy zawodników, którzy się wywodzą ze szkół technicznych” – dodał.

Lista sygnatariuszy-członków koalicji na rzecz organizacji EuroSkills 2027 w Polsce będzie się sukcesywnie powiększać. „Dziś podpisaliśmy w Katowicach porozumienie o współpracy z Polską Izbą Gospodarczą Zaawansowanych Technologii a przy najbliższych okazjach ta koalicja będzie się poszerzać o kolejnych interesariuszy” – mówił dr Poszytek.

Zauważył, że oficjalnie zostały już tylko dwie kandydatury do organizacji EuroSkills 2027 – Polska i Niemcy. Wyraził przy tym nadzieję, że Polsce uda się stworzyć taką ofertę programową i organizacyjną, dzięki której to właśnie w naszym kraju zostaną zorganizowane zawody.

EuroSkills i WorldSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenia, w których biorą udział młodzi ludzie do 23 roku życia, spotykając się co dwa lata naprzemiennie, na zawodach europejskich i na zawodach światowych. Konkursy odbywają się już od 70 lat, uczestniczy w nich ponad 85 krajów; Polska dołączyła do tego grona cztery lata temu. Najbliższe zawody EuroSkills 2021, w których bierze udział polska kadra narodowa, odbędą się już 22-26 września w Graz w Austrii.

*

Dzień przed podpisaniem porozumienia z Polską Izbą Gospodarczą Zaawansowanych Technologii, którą reprezentował prezes dr inż. Zygmunt Krasiński, podpisano list intencyjny na rzecz organizacji EuroSkills 2027 w Polsce. W imieniu uczelni technicznych dokument podpisali: prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Poznańskiej dr hab. inż. Paweł Śniatała, prorektor ds. studenckich Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. dr hab. inż. Rafał Dańko oraz rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

Wcześniej, na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, list intencyjny sygnowali: dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" dr Bianka Siwińska, oraz prezes DMG Mori Polska Marek Osiński.

W Katowicach trwa 13. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC), organizowanego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, w sąsiedztwie hali widowiskowo-sportowej Spodek. EEC stanowi istotną częścią debaty publicznej o polskiej i europejskiej gospodarce.

*

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: W Katowicach podpisano porozumienie ws. organizacji zawodów EuroSkills 2027 w Polsce - Dziennik Bałtycki

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie