Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W klasztorze i prywatnej rezydencji

AMS
Trzynaście zabytków - dwory, prywatne rezydencje, muzea, kościoły, klasztory, zamki, zakłady przemysłowe - można obejrzeć 4 i 5 czerwca w ramach, odbywających się już po raz siódmy Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

VII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Trzynaście zabytków - dwory, prywatne rezydencje, muzea, kościoły, klasztory, zamki, zakłady przemysłowe - można obejrzeć 4 i 5 czerwca w ramach, odbywających się już po raz siódmy Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

   Poza oglądaniem zabytków w towarzystwie przewodników zwiedzający będą mogli także uczestniczyć w wielu koncertach, prezentacjach lub konkursach.
   - Dni Dziedzictwa Kulturowego cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Do tej pory ponad sto obiektów zwiedziło przeszło ćwierć miliona osób - mówi Janusz Sepioł, marszałek województwa małopolskiego. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie, zorganizowana została przez władze samorządowe województwa małopolskiego oraz Małopolski Instytut Kultury.
   W tym roku listę udostępnionych do zwiedzania zabytków otwiera Centrum Administracyjne Mittal Steel Poland Oddział w Krakowie (dawniej Huta im. Sendzimira), gdzie będzie można zwiedzać wnętrze budynku oraz teren zakładu. Ponadto obejrzeć będzie można najważniejsze zabytki Nowej Huty oraz obserwować, wraz z ornitologiem, ptactwo na Łąkach Nowohuckich. - Tegoroczne zainteresowanie rezerwacją miejsc na zwiedzenie Nowej Huty było tak wielkie, że krakowski oddział PTTK zdecydował się raz w miesiącu organizować tego typu wycieczki - mówi Antoni Bartosz, dyrektor Małopolskiego Instytutu Sztuki.
   Przez ten weekend będzie można także oglądać Opactwo oo. Cystersów w Krakowie Mogile, dworek Jana Matejki w Krzesławicach, Wieżę Ratuszową w Krakowie (wyjątkowo otwarta jedynie dziś i jutro), dom Pod Jedlami w Zakopanem (niestety, będzie można zajrzeć do wnętrz tylko z werandy, a każdy zwiedzający otrzyma miniprzewodnik na temat architektury willi oraz widocznych z werandy skarbów jej wyposażenia), dwór w Dołędze, pałac w Nawojowej, zamek w Zatorze, zamek w Spytkowicach, Sanktuarium pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Tuchowie, Opactwo oo. Cystersów w Szczyrzycu, kościół parafialny w Imbramowicach oraz Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu.
   Podczas Dni Dziedzictwa Kulturowego zostaną także rozstrzygnięte konkursy: historyczny, plastyczny i fotograficzny (prezentacja najlepszych prac pokazana zostanie w Nowym Sączu w Galerii "Dawna Synagoga"). W niedzielę poznamy laureata trzeciej edycji Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego, przyznawanej za najlepsze przywrócenie świetności zabytkom.
   Z okazji tegorocznych dni wydano także dwie publikacje: album "Małopolska", będący wyborem najpiękniejszych prac w konkursach fotograficznych organizowanych w ramach imprezy, oraz książkę "7 x Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego", stanowiącą przewodnik po zabytkach prezentowanych w siedmiu edycjach imprezy.
   Na stronie internetowej www.mik.krakow.pl można znaleć szczegółowe informacje na temat dni dziedzictwa. (AMS)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski