MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W końcu! Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon przeszło testy i zostało odebrane przez służby. Kiedy otwarcie?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Małopolskie Centrum Nauki w końcu wybudowane w Krakowie. Teraz trzeba dokończyć ekspozycję i zaprosić zwiedzających.
Małopolskie Centrum Nauki w końcu wybudowane w Krakowie. Teraz trzeba dokończyć ekspozycję i zaprosić zwiedzających. Anna Kaczmarz / Polska Press
Nowa siedziba Cogiteonu rosła w Czyżynach przez ostatnie 3 lata. Powstał obiekt z przestrzeniami edukacyjnymi, własnym parkiem i ogrodem na dachu. 5 kwietnia generalny wykonawca, firma Hochtief Polska S.A., oficjalnie przekazała inwestycję. Centrum będzie mogło działać w pełnym zakresie: m.in. z interaktywną wystawą stałą, laboratoriami i pracowniami edukacyjnymi. Pytanie kiedy? Bo prace miały zakończyć się... jesienią 2023 roku! Sporo trzeba było jednak w nim poprawić, by przeszedł testy i odbiory. Teraz znana jest już konkretna data otwarcia w czerwcu 2024 roku. Zaplanowano sporo atrakcji.

Budowa Cogiteonu

Cogiteon to już nie kilka pomieszczeń w kamienicy w centrum Krakowa i niewielki zespół edukatorów, którzy w kilka lat przeprowadzili pokazy dla niemal 120 tys. osób. Teraz Cogiteon to obiekt o powierzchni 14 tys. m2, 2-hektarowy park oraz hektarowy ogród na dachu. W ramach inwestycji powstała interaktywna wystawa stała „Człowiek i jego marzenia”, osobna ekspozycja dla dzieci, a laboratoria zyskały profesjonalne wyposażenie.

Sama wystawa stała zajmuje ponad 2,2 tys. m2 powierzchni i składa się m.in. z ok. 100 eksponatów interaktywnych. Cogiteon dysponuje również 6 laboratoriami i pracowniami do prowadzenia warsztatów edukacyjnych, salami konferencyjnymi i eventowymi.

Budowa trwała od marca 2021 roku, a projekt architektoniczny narodził się 3 lata wcześniej. Sama koncepcja centrum jest jeszcze starsza. W międzynarodowym konkursie architektonicznym wygrała propozycja pracowni Heinle, Wischer und Partner. Zgodnie z nią centrum tworzą 4 pawilony, spięte wspólną elewacją. Budynek stopniowo wznosi się z poziomu gruntu od strony pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny w stronę alei Bora-Komorowskiego. Znaczna jego część znajduje się pod ziemią, wykorzystując energię gruntu.

Oprócz walorów edukacyjnych kolejnym mocnym akcentem projektu jest zieleń i zastosowane rozwiązania ekologiczne. Na dachu centrum rośnie 12 drzew, a około 300 w parku przylegającym do centrum. Są byliny, kwiaty, trawy i eksponaty plenerowe. Unikalnym rozwiązaniem w skali regionu jest ścieżka spacerowa z ogrodami poprowadzona po dachu obiektu, z którego rozciąga się panorama na stolicę Małopolski, a przy sprzyjających warunkach pogodowych również na pasma gór. Zewnętrzny teren rekreacyjny jest ogólnie dostępny i stanowi uzupełnienie oferty edukacyjnej centrum.

Otwarcie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon

Na tę datę czeka wiele osób. Oficjalne rozpoczęcie działalności Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon odbędzie się 21 i 22 czerwca. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w wykładach, spotkaniach ze światowej klasy naukowcami oraz pokazach popularnonaukowych. Odbędą się także koncerty i pokazy świetlne m.in. mapping na elewacji budynku. Już teraz natomiast wszyscy chętni bez ograniczeń mogą korzystać z parku i przygotowanych przestrzeni rekreacyjnych Cogiteonu.

W Cogiteonie są 4 laboratoria: Smaków (z wyposażeniem kuchennym), Reakcji (chemiczne), Cząstek (fizyczne) oraz Przyrody (z własną szklarnią, wiwariami, akwariami oraz makietą doliny rzecznej i spektakularnym torem wodnym). Oprócz nich działać będą dwie pracownie: Techniki oraz Innowacji. Obok znajduje się rozlokowana na ponad 2,2 tys. m2 interaktywna wystawa stała z ponad setką urządzeń przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania.

W Cogiteonie będzie też multimedialna, immersyjna Strefa Emocji, wystawa o przyrodzie dedykowana przedszkolakom, naukowy sklep Cekwadrat, sale konferencyjne Eon, Idea i Logika, eventowa sala Cogito oraz wspominana już restauracja prowadzona przez wybitnego szefa kuchni Andrzeja Polana.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 284 mln zł, z czego prawie 3/4 stanowi koszt prac budowlanych wraz z zagospodarowaniem terenu parkowego. Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Unijne wsparcie wyniosło 196 mln złotych.

Przetworzona żywność jest jak narkotyk!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski