Tworzenie Ośrodków Wsparcia i Testów (OWiT) to jeden z elementów programu Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ich działalność ma uzupełniać pracę Centrów informacyjno-doradczych dla osób z niepełnosprawnością. W skrócie są punkty z tzw. technologiami asystującymi dla osób z niepełnosprawnościami. Znajduje się tutaj sprzęt i oprogramowanie przeznaczone dla osób niedowidzących, niedosłyszących oraz z niepełnosprawnością kończyn górnych.
W Krakowie pierwsza taka placówka została uruchomiona w lutym w Hali 100-lecia KS Cracovia przy alei Focha. Teraz do otwarcia szykuje się drugi punkt przy ulicy Podchorążych 3, gdzie obecnie funkcjonuje warsztat terapii zajęciowej. Prowadzić go będzie Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Klika". Otwarcie zaplanowano na drugą połowę kwietnia.
- Osoby z niepełnosprawnościami, głównie narządów wzroku, słuchu i kończyn górnych, będą mogły za darmo wypożyczać sprzęt elektroniczny i oprogramowanie, czyli szeroko rozumiane technologie asystujące, które mają im pomóc w komunikowaniu się ze światem. Wśród tych technologii są na przykład lupy i powiększalniki elektroniczne (które ułatwiają osobie niedowidzącej czytanie tekstów) czy pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących. Są też na przykład linijki brajlowskie czy odtwarzacze książki mówionej - wyjaśnia Grzegorz Sotoła, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół - "Klika".
I dodaje, że celem punktu jest realne wspieracie osób z niepełnosprawnością w komunikowaniu się, uczeniu, aktywizacji zawodowej, a także rozwijaniu hobby. Dostępną technologię będzie można wypożyczyć na miesiąc, jednak jak zaznaczają przedstawiciele punktu w wyjątkowych sytuacjach będzie możliwe przedłużenie tego terminu.
- To miejsce jest właśnie po to, by zdobyć wiedzę na temat technologii, wypożyczyć sprzęt do domu, zaprzyjaźnić się z nim i potem zdecydować, czy jesteśmy zdecydowani na zakup, czy też nie - dodaje Sotoła.
Najlepsi stomatolodzy w Krakowie. TOP 20 wg portalu "Znany L...
Placówka przy ul. Podchorążych będzie czynna we wtorki, środy i czwartki w godzinach 15-19.
-Nasz punkt będzie miał też filie w Gorlicach, która będzie czynna raz w tygodniu - zapowiada Sotoła.
By skorzystać ze wsparcia ośrodka trzeba będzie mieć przy sobie dowód osobisty i orzeczenie o niepełnosprawności. Po wybraniu sprzętu na miejscu trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypożyczenie, a następnie podpisać umowę o bezpłatne użyczenie.
Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm
- Osiedlowa "anakonda"! Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze TAKI Kraków?
- Tanie mieszkania od komornika. Te licytacje komornicze odbędą się w maju
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie
- Wije się przez Kraków jak wielki wąż! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?