Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie jest coraz mniej barier

Redakcja
Bogdan Dąsal Fot. Anna Kaczmarz
Bogdan Dąsal Fot. Anna Kaczmarz
ROZMOWA. BOGDAN DĄSAL, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych, odpowiada na nasze pytania.

Bogdan Dąsal Fot. Anna Kaczmarz

- Czy Kraków jest miejscem przyjaznym dla niepełnosprawnych?

- Każdy mieszkaniec Krakowa ma swoją opinię na temat naszego miasta i widzi różne niedogodności. Tak samo jest w przypadku niepełnosprawnych.

- Kraków dostał nagrodę od Komisji Europejskiej za udogodnienia dla niepełnosprawnych.

- Inaczej my widzimy problem, a inaczej nas postrzegają inni. W konkursie organizowanym przez Komisję Europejską startowało ok. 100 miast. Kraków znalazł się na drugim miejscu, został najwyżej oceniony ze wszystkich polskich miast. Jurorzy skupili się na dostępności komunikacji miejskiej, na którą my tak narzekamy.

- Z jakimi problemami niepełnosprawni zwracają się do Pana. Co chcieliby poprawić w pierwszej kolejności?

- Sygnalizują, że stare zatoki przystankowe są ciągle niedostosowane do ich potrzeb. Jeśli nawet podjedzie tramwaj niskopodłogowy, to przystanek jest tak skonstruowany, że nie można skorzystać z tego udogodnienia. Są to miejsca do poprawy. Ważne jest także obniżanie krawężników przy przejściach dla pieszych. W przypadku nowych inwestycji to już jest standard, starsze wymagają poprawy. Mamy jeszcze sporo do zrobienia, jeżeli chodzi o obiekty zabytkowe, zwłaszcza muzea. Problem polega na tym, że większość kamienic jest własnością prywatną, przepisy nie pozwalają na wykonywanie prac remontowych przez gminę. W tej dziedzinie jest jednak duży postęp. Muzeum Narodowe jest już dostępne, podobnie jak inne placówki. Poprawa dotyczy także drobniejszych spraw. Na ostatniej sesji radni ustalili, że osoba, która w sposób nieuprawniony zajmie miejsce dla niepełnoprawnych w komunikacji miejskiej, będzie musiała go opuścić. Dotychczas nie miała obowiązku tego robić.

- Czy teraz, kiedy w Krakowie na wszystko brakuje pieniędzy, starcza na inwestycje dla niepełnosprawnych?

- Teraz przepisy gwarantują nam, że nowe inwestycje będą miały udogodnienia dla niepełnosprawnych. Ostatnio prawie trzy godziny oglądałem obiekt nowego dworca PKP, chcieliśmy sprawdzić, czy faktycznie łatwiej będzie się tam poruszać niepełnosprawnym. I trzeba przyznać, że jest pod tym wzglem postęp. W Krakowie jest najwięcej niepełnoprawnych spośród dużych miast w Polsce. To także miasto ludzi starzejących się. Cały problem polega na tym, aby w miejskich programach edukacyjnych czy zdrowotnych uwzględniać ten fakt.

Rozmawiała Agnieszka Maj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski