MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie już dwie osoby zmarły w wyniku wychłodzenia. Służby miejskie apelują o zgłaszanie bezdomnych, by zdążyć z pomocą na czas

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Mimo, że temperatury nie były jeszcze bardzo niskie, to w Krakowie zmarło już dwóch mężczyzn - prawdopodobnie w wyniku wychłodzenia organizmu. Opady śniegu oraz spadki temperatury to wielkie zagrożenie dla osób w kryzysie bezdomności. Służby miejskie apelują, by nie być obojętnym, gdy widzimy osoby bezdomne. Udzielona w porę pomoc może uratować życie.

W Krakowie przebywa ok. 2,2 tys. osób bezdomnych. Miasto zapewnia, że mimo kryzysu, jest przygotowane do przezimowania potrzebujących. Także krakowskie jadłodajnie i schroniska tłumaczą, że wbrew ciężkiej sytuacji nie będą ograniczać świadczonej pomocy. Przedstawiciele tych placówek zadają bardzo wymowne pytanie: "I co mielibyśmy tym ludziom powiedzieć?".

Jak informuje Witold Kramarz, Dyrektor MOPS w Krakowie: - "System wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności w naszym mieście posiada szeroki wachlarz pomocy. Zaczynając od podstawowych takich jak: zabezpieczenie schronienia, posiłki, a także możliwość skorzystania z pomocy przedmedycznej". Od dwóch lat na ulice Krakowa wyrusza specjalny autobus - Streetbus, gdzie można się ogrzać, otrzymać ciepły napój lub posiłek, odzież, koce i termosy.

Zima zbiera tragiczne żniwo wśród osób bezdomnych

W okresie jesienno-zimowym osoby bezdomne szukają schronienia na terenach ogródków działkowych, w klatkach schodowych, piwnicach, pustostanach oraz kanałach ciepłowniczych.

Właśnie w takim kanale ciepłowniczym w sobotę (19 listopada) znaleziono zwłoki ok. 40-letniego mężczyzny. Ciało bezdomnego zauważyła osoba spacerująca z psem w okolicy kanału przy ul. Lipskiej. Mężczyzna prawdopodobnie szukał tam schronienia przed zimnem.

Z kolei w niedzielę (20 listopada) w Nowej Hucie znaleziono mężczyznę (55-letniego), który leżał na ławce. Najprawdopodobniej również był osobą bezdomną, która zmarła w wyniku wychłodzenia.

Udzielona w porę pomoc może uratować życie

Zarówno straż miejska jak również policjanci dzielnicowi przeprowadzają patrole w ramach służby, skupiając się na miejscach, gdzie zbierają się osoby bezdomne, ale również na miejscach, które zgłaszają mieszkańcy. - To interwencje, które mają przeciwdziałać wychłodzeniu - tłumaczy podkom. Piotr Szpiech z KMP w Krakowie.

- Strażnicy miejscy docierają do bezdomnych i oferują im wszelkie możliwości wsparcia socjalnego, a w razie konieczności pomagają im w dotarciu do łaźni, ogrzewalni lub noclegowni. Wspólnie z pracownikami MOPS starają się nakłonić ich, by zmienili swoje dotychczasowe miejsce pobytu na ciepłe i bezpieczne - tłumaczy Marek Anioł, rzecznik Straży Miejskiej Miasta Krakowa i dodaje - Jeśli zachodzi taka konieczność, funkcjonariusze udzielają im pomocy medycznej, a w uzasadnionych sytuacjach wzywają pogotowie ratunkowe. Osoby nietrzeźwe zaś przewożą do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Rozrywka.

7705 kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych w 2021 roku

W ubiegłym roku straż miejska przewiozła 159 osób do noclegowni lub ogrzewalni, 746 do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, a 37 osób przekazała pogotowiu ratunkowemu. Z kolei 6763 osoby odmówiły jakiejkolwiek pomocy, twierdząc, że same świetnie sobie poradzą.

Marek Anioł podkreśla, że mimo takich zapewnień nie można pozwolić, by osoby bezdomne zostały całkiem same i funkcjonowały w warunkach zimowych zagrażających ich zdrowiu i życiu.

- Musimy pamiętać, że placówki, które wspierają osoby bezdomne mają swoje regulaminy i jest w nich, np. punkt o tym, że trzeba być trzeźwym, by zostać przyjętym. Niestety wiele tych osób zmaga się z tragediami osobistymi, np. z nałogami. Policjanci zawsze informują osoby w kryzysie bezdomności o tym, gdzie są placówki, które mogą je przyjąć - tłumaczy podkom. Piotr Szpiech.

Nie każdy miał tyle szczęścia ...

Należy pamiętać, że osoby bezdomne to nie tylko pijacy, czy też chuligani. Często osoby borykające się z problemem bezdomności, to ludzie, którzy stracili pracę, nie mieli w życiu zbyt dużo szczęścia lub po prostu nie mogą liczyć na pomoc i wsparcie ze strony rodziny.

Udzielona w porę pomoc może uratować komuś życie!

Ważną rolę w pomocy osobom bezdomnym pełnią także mieszkańcy, którzy dzwoniąc pod numer 986, 112 lub 997, wskazują miejsca ich przebywania. Dzięki takim osobom, funkcjonariusze mają większą szansę na szybką reakcję. Osoby potrzebujące można również zgłaszać bezpośrednio do MOPS. Mieszkańcy Krakowa również mogą informować o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczności udzielenia im pomocy w Dziale Pomocy Bezdomnym: osiedle Teatralne 24, tel. 12 430-45-46 lub email [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski