MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie odbyła się konferencja podsumowująca prace nad Polskim Słownikiem Biograficznym

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
6 marca odbyła się konferencja podsumowująca parce nad Polskim Słownikiem Biograficznym
6 marca odbyła się konferencja podsumowująca parce nad Polskim Słownikiem Biograficznym materiały prasowe
W Krakowie powstaje jeden z najważniejszych projektów polskiej humanistyki - Polski Słownik Biograficzny, będący kompendium wiedzy o postaciach zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską, mieszkających czy działających w kraju i za granicą począwszy od legendarnego króla Popiela. Obecnie trwają prace nad drugą serią tej wielotomowej publikacji tworzonej od 1935 roku. 6 marca w Polskiej Akademii Nauk odbyła się konferencja podsumowująca prace nad drugą serią tego monumentalnego dzieła. "Dziennik Polski" objął patronatem wydarzenie.

Powstający od 1935 roku Polski Słownik Biograficzny liczy sobie dziś 55 tomów, w których znalazło się 28,5 tysiąca biogramów zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską.

W Krakowie trwają prace nad drugą serią PSB, a 6 marca odbyła się konferencja podsumowująca aktualny etap prac nad Słownikiem.

"To było ważne wydarzenie dla polskiej humanistyki. Ponad 120 osób – w sposób „tradycyjny” i online uczestniczyło w środę 6 marca w konferencji „Polski Słownik Biograficzny imprimis. Seria podstawowa i uzupełniająca". "- informują organizatorzy.

Konferencja, organizowana przez Zakład Polskiego Słownika Biograficznego Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, była okazją do podsumowania projektu ministerialnego "Opracowanie i udostępnienie Listy Haseł do serii uzupełniającej „Polskiego Słownika Biograficznego” (program “Nauka dla Społeczeństwa”). Sprawozdanie z realizacji tego zadania wygłosił jego koordynator Mariusz Ryńca, zwracając uwagę na fakt, że w promocji mocno wykorzystano internet. Działania „wirtualne” przełożyły się na te realne.

- Cieszy nas duże - jak na specjalistyczną konferencję - zainteresowanie internautów. Nasze spotkanie, organizowane w Krakowie, gdzie przecież „bije serce PSB”, śledziło na bieżąco kilkadziesiąt osób, nie raz zabierając ciekawy głos w dyskusji. Bez kozery można stwierdzić, że o projekcie listy haseł do serii uzupełniającej PSB usłyszano w całej Polsce - cieszył się zaraz po konferencji prof. Andrzej Romanowski, redaktor naczelny Polskiego Słownika Biograficznego.

Spore poruszenie wywołał wątek zarobków redaktorów tworzących Polski Słownik Biograficzny, a także perspektywy finansowania tego narodowego projektu w przyszłości. Uczestnicy konferencji zgodzili się, że potrzebne są tu radykalne zmiany.

- Dobrze rozumiana „polityka historyczna państwa” powinna opierać się na wspieraniu właśnie takich dzieł jak PSB. Polski Słownik nikogo nie wychwala, nikogo nie zniesławia. Jesteśmy poza sporem politycznym, i w sprawie finansowania PSB również powinno nie być żadnych podziałów. Nie da się funkcjonować „od grantu do grantu” - wyjaśniał prof. Romanowski.

W trakcie spotkania nie zabrakło również informacji o „kuchni” tworzenia Słownika, a także powstawaniu jego wersji internetowej.

"Dziennik Polski" objął patronatem konferencję.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Krakowie odbyła się konferencja podsumowująca prace nad Polskim Słownikiem Biograficznym - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski