MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie otwarto Strefę Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości”

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Otwarto Strefę Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości”.
Otwarto Strefę Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości”. KNHP
15 hektarów powierzchni, ponad 1,5 km przebudowanych sieci energetycznych wysokiego napięcia, blisko 2 km dróg wewnętrznych i ścieżek rowerowych, 4,5 km ciągów pieszych, ponad 3 km instalacji sanitarnej i wodociągowej oraz 5,5 km linii kablowych, aby zapewnić oświetlenie terenu – tak w skrócie prezentuje się Strefa Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” Podobszar Igołomska-Południe, która 1 grudnia została oficjalnie otwarta. Wartość inwestycji to ponad 47 mln zł.

Do oferty gospodarczej Krakowa dołączyła Strefa Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” Podobszar Igołomska-Południe – pierwsza z dwóch stref realizowanych przez spółkę Kraków Nowa Huta Przyszłości. Powstanie Strefy Aktywności Gospodarczej („SAG”) to efekt realizowanej koncepcji Miasta Inteligentnego (Smart-City), która stawia na łączenie i przenikanie się funkcji miejskich, tworzenie różnorodnych przestrzeni i ułatwień dla mieszkańców oraz dbałość o rozwój różnych form zabudowy.

Uroczystego otwarcia południowego podobszaru SAG dokonali prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz prezes zarządu Kraków Nowa Huta Przyszłości Artur Paszko.

– Liczymy, że teren, który Kraków Nowa Huta Przyszłości oddaje do użytkowania w ręce przyszłych inwestorów i przedsiębiorców, w niedalekiej przyszłości stanie się lokalnym centrum rozwoju biznesu – będzie odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i nowoczesnego przemysłu. Jako samorząd stawiamy na ciągły rozwój i dążymy do tego, by Kraków przyciągał najlepsze umysły z całej Europy i świata. Strefa Aktywności Gospodarczej, jak i cały teren objęty projektem „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” jest początkiem inwestycji, które na stałe zmienią oblicze tej części naszego miasta – mówił podczas otwarcia prezydent Majchrowski.

Strefa dla nowych inwestycji w Krakowie

Otwarta Strefa Aktywności Gospodarczej stwarza warunki dla powstania nowych inwestycji, które ułatwią transfer wiedzy i wymianę doświadczeń.

Władze miasta i regionu, wspierając rozwój inwestycji z obszaru inteligentnych specjalizacji (life science, energia zrównoważona, technologie informacyjne i komunikacyjne, chemia, produkcja metali, elektrotechnika i przemysł maszynowy, przemysły kreatywne i czasu wolnego), przystąpiły w 2014 r. do realizacji projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. Projekt ma na celu rewitalizację terenów poprzemysłowych i nieużytkowanych, położonych we wschodniej części Nowej Huty – największej dzielnicy Krakowa.

Od początku realizacji projektu, kolejne jego etapy są wykonywane w przyjętym harmonogramie, a wyniki – jak oddana w lipcu 2021 r. do użytkowania przestrzeń zmodernizowanego kąpieliska w Przylasku Rusieckim - zmieniają krajobraz miasta.

Ponad 15 hektarów przestrzeni do rozwoju

Powstała w ramach projektu Strefa Aktywności Gospodarczej jest odpowiedzią na potrzeby inwestorów i przemysłu. W kwietniu 2020 r. została podpisana umowa z Generalnym Wykonawcą prac projektowych i robót budowlanych, wtedy też ruszyły prace nad SAG.

Jak wspomniał prezes zarządu spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości Artur Paszko, przede wszystkim przywrócono miastu ponad 15 hektarów przestrzeni do rozwoju. Uporządkowano wszystkie elementy infrastruktury technicznej. Przebudowano stacje i linie elektroenergetyczne, a następnie doprowadzono do tego obszaru wszystkie media: wodę, prąd, kanalizację.

W SAG zlokalizowano też tzw. strefy wytchnień, które zostały wyposażone w zieleń i elementy małej architektury. Cały teren został podzielony na gotowe parcele inwestycyjne, by każdy z potencjalnych inwestorów mógł jak najszybciej rozpocząć swoje przedsięwzięcie.

Na 15 hektarach terenu powstała sieć dróg wewnętrznych o długości blisko 2 km. Wybudowano ciągi piesze o długości ponad 4 km oraz ścieżki rowerowe o długości blisko 2 km. Przebudowano łącznie ponad 1,5 km sieci energetycznej wysokiego napięcia. Wybudowano ponad 1,6 km instalacji wodociągowej i 1,4 km instalacji sanitarnej oraz rozciągnięto ponad 5,6 km linii energetycznych pod oświetlenie terenu. Dokonano rozbiórki: wiaduktu kolejowego, pozostałości budynków i stacji transformatorowej, torów kolejowych oraz kolidujących sieci infrastruktury technicznej. Inwestycja kosztowała ponad 47 mln zł.

38 mln zł przeznacza rząd RP na dofinansowanie budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej w ramach środków przeznaczonych na przygotowanie III Igrzysk Europejskich.

38 mln zł od rządu na budowę linii tramwajowej do Górki Naro...

Powstająca w ramach Parku Naukowo-Technologicznego „Branice” SAG to jedno z dwóch zadań inwestycyjnych objętych projektem pn. „Kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych Strefy Aktywności Gospodarczej – Nowa Huta Przyszłości”, którego całkowity koszt to prawie 93 mln zł, z czego niemal 59 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, dla którego instytucją pośredniczącą jest Stowarzyszenie Metropolia Krakowska.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Krakowie otwarto Strefę Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski