Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie powstaje wydawnictwo poświęcone literaturze non-fiction

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Krakowskie Szczeliny mają się skupiać na literaturze faktu
Krakowskie Szczeliny mają się skupiać na literaturze faktu Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
- Postanowiliśmy zaufać tym, którzy nie boją się dotknąć tematów niedotykalnych, zobaczyć to, co niedostrzegalne – mówi Rafał Czech, pomysłodawca Szczelin, nowej krakowskiej marki wydawniczej poświęconej literaturze non-fiction, będącej imprintem wydawnictwa Otwarte. Pierwsze książki z logo Szczelin ukażą się 7 września. O tym czy mamy modę na reportaże oraz o wydawniczych planach rozmawiamy z inicjatorem serii Rafałem Czechem.

Dlaczego tak dużo kobiet nie pracuje?

od 16 lat

Wydawnictwo poświęcone reportażom narodziło się z potrzeby rynku? Chętnie sięgamy po literaturę faktu?

Gdybyśmy obecnie mieli mówić o potrzebie rynku, to ta zauważalnie zmierza do wydawania książek literatury młodzieżowej oraz obyczajowej, więc to nie do końca prawda. Gdy spojrzeć na wyniki sprzedaży, bądź wykonać choćby proste zadanie i sprawdzić z perspektywy czytelnika/czytelniczki, jakie tytuły obecnie znajdują się na topie sprzedaży Empiku - to łatwo zauważyć, że gros z tych tytułów pochodzi z tychże segmentów. Żeby była jasność, nie wartościuję w żaden sposób, czy coś jest lepsze czy gorsze, po prostu stwierdzam fakt. W wydawnictwie Otwartym z założenia, że wartościowej literatury, a za taką uznajemy literaturę faktu, nigdy za wiele. I na nią zawsze jest miejsce. Dlatego stworzyliśmy nowy imprint, stawiając sobie za cel, by w kilkuletniej perspektywie stać się wiodącą marką na rynku.

Śmiały cel. Na rynku są już moce marki reportażowe, czym będą się wyróżniały Szczeliny?

W 2022 roku publikujemy cztery pierwsze książki Szczelin. W 2023 roku tych tytułów będzie znacznie więcej, na razie mamy w planach 12 tytułów. Będą to książki, które poruszają ważne tematy zarówno na polskiej, jak i międzynarodowej scenie. Nie mogę za wiele zdradzić, ale tak, to prawda, przyświeca nam pewien cel. W formule Szczelin odchodzimy od bardzo rozpowszechnionej i nad wyraz spotykanej w ostatnich latach w reportażu dominacji obserwacji uczestniczącej. Chcemy uniknąć zjawiska, nazwanego przez amerykańskiego antropologa Clifforda Geertza, "chorobą notatnikową" oraz nadmiaru odautorskich przeżyć, które częstokroć okazują się ważne i absorbujące li tylko dla piszących. W zamian stawiamy na pogłębioną analizę opisywanych zjawisk, ich rzeczową argumentację, która pochodzi z wielu dostępnych dla autora/autorki źródeł. Tak, aby w możliwie przystępny i inspirujący dla czytelników sposób wytłumaczyć im rolę oraz spektrum znaczących wydarzeń.

"Ameryka podzielona" i "Węgry na nowo" na początek, co jeszcze w tym roku?

W tym roku jeszcze dwie książki: "Indie. Kraj miliarda marzeń" Weroniki Rokickiej - 26 października oraz "Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin" Michała Lubiny - 9 listopada.

Czy będą znane nazwiska czy raczej będzie to miejsce na debiuty?

Będzie miejsce dla każdego. Zarówno dla debiutantów i debiutantek jak i doświadczonych autorów.

Wsparciem dla książek mają być podcasty.

Tak, równolegle z premierą pierwszych dwóch książek ruszamy z podcastem Szczeliny, którego prowadzącym jest Dominik Szczepański. 14 września ukaże się pierwsza rozmowa Dominika Szczepańskiego z Andrzejem Kohutem - autorem książki "Ameryka. Dom podzielony" – między innymi, a może przede wszystkim o pęknięciach - politycznych, kulturowych i społecznych Ameryki, które radykalizują już i tak spolaryzowane amerykańskie społeczeństwo - i o tym, jakie niesie to ze sobą konsekwencje dla kraju w perspektywie najbliższych lat. Premiera drugiego odcinka zaplanowana jest na 28 września. Autor do rozmowy zaprosił Dominika Héjja - autora książki "Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość". O jakich Węgrzech i
Europie marzy Viktor Orbán? To pytanie i możliwe odpowiedzi na nie stanowić będą leitmotiv tej rozmowy. Dwie pierwsze rozmowy to dwóch autorów Szczelin. Jednak w podcaście Dominik Szczepański nie będzie ograniczał się wyłącznie do autorów imprintu wydawnictwa Otwartego. Kolejne rozmowy z ludźmi ciekawymi świata już w październiku i listopadzie. Rozmów będzie można słuchać w Spotify, Google Podcast, Apple Podcast.

Wyjaśnijmy jeszcze, co kryje się za samą nazwą Szczeliny?

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego szczelina oznacza długi i wąski otwór w czymś lub pękniecie takiego kształtu. A już mniej definicyjnie, a bardziej symbolicznie... W rzeczywistości nie ma jednej szczeliny, jest ich więcej, zdecydowanie więcej. Nie wszystkie szczeliny są dla nas dostrzegalne. A jeśli są, często boimy się ich dotknąć. A co dopiero sprawdzić, co kryje się pod powierzchnią. Aby zrozumieć otaczającą rzeczywistość pełną szczelin, wyrw i wyłomów, szczelin krajów na wielu kontynentach i szczelin, które noszą w sobie ludzie, postanowiliśmy zaufać tym, którzy nie boją się dotknąć tematów niedotykalnych, zobaczyć to, co niedostrzegalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Krakowie powstaje wydawnictwo poświęcone literaturze non-fiction - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski