Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie powstało Centrum Kompleksowego Leczenia Raka Jelita Grubego

PDZ
W Krakowie powstało Centrum Kompleksowego Leczenia Raka Jelita Grubego.
W Krakowie powstało Centrum Kompleksowego Leczenia Raka Jelita Grubego. Andrzej Banas
Niestety, z roku na rok rośnie zachorowalność na raka jelita grubego. Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ten typ nowotworu u około 18 tysięcy nowych chorych. Wychodząc naprzeciw potrzebom, pacjentów Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie otworzył Centrum Kompleksowego Leczenia Raka Jelita Grubego - Colorectal Cancer Unit.

Rak jelita grubego jest jednym z trzech najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. Zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Niejednokrotnie, gdy pojawiają się u pacjenta pierwsze niepokojące objawy to zazwyczaj są one niezauważane albo lekceważone. Wiele osób nie kojarzy pierwszych symptomów z czymś niepokojącym.

Teraz pacjenci będą mogli skorzystać w jednym miejscu ze wszystkich elementów diagnostyki i leczenia raka jelita grubego w pakiecie świadczeń finansowanych z NFZ w ramach nowo powstałego Centrum Kompleksowego Leczenia Raka Jelita Grubego - Colorectal Cancer Unit jakie uruchomił Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie przy ul. Garncarskiej.

W dużym skrócie chodzi o to, że pacjent, gdy trafi już do krakowskiego ośrodka z podejrzeniem choroby, trafi pod opiekę lekarzy z Colorectal Cancer Unit i będzie płynnie przekazywany do właściwych specjalistów. Proces terapii ma być dla niego dzięki temu łatwiejszy, szybszy i mniej stresujący.

- Przez wiele miesięcy zespół specjalistów przygotowywał się do opieki kompleksowej w ramach Unitu i cieszymy się, że teraz nasz pacjent będzie mógł skorzystać w jednym miejscu ze wszystkich elementów diagnostyki i leczenia chorych na raka jelita grubego w pakiecie świadczeń finansowanych z NFZ - zaznacza prof. dr hab. n. med. Janusz Ryś, dyrektor NIO-PIB Oddziału w Krakowie.

Do Centrum może się zgłosić każdy pacjent z podejrzeniem zmiany nowotworowej raka jelita grubego. Specjaliści wybiorą indywidualny dla każdego chorego sposób leczenia. Wśród metod diagnostycznych i leczniczych placówka oferuje diagnostykę wstępną i pogłębioną zmian nowotworowych jelita grubego, w tym: kolonoskopię, tomografię komputerową (TK), rezonans magnetyczny (MR), pozytronową tomografię emisyjną (PET) oraz badanie patomorfologiczne wycinków diagnostycznych i materiału pooperacyjnego.

Centrum zapewnia leczenie nowotworu wszystkimi możliwymi metodami, w tym protonami.

- Mimo pandemii diagnozujemy chorych i operujemy pacjentów z rakiem jelita grubego. Jeżeli tylko stan ogólny pacjenta na to pozwala, w leczeniu chirurgicznym wybieramy metodę laparoskopową czyli mniej inwazyjną. Na pewno w raku jelita grubego liczy się czas - im szybciej uda nam się wykryć i przy pomocy różnych nowoczesnych form leczenia usunąć zmianę nowotworową - tym lepiej. Nie dajemy wówczas nowotworowi szansy na to, by się rozrastał. Cały nasz zespół zebrany w formie konsylium pracuje nad tym, żeby konkretnemu pacjentowi wybrać najodpowiedniejszą terapię. - podkreśla prof. Stanisław Kłęk.

W skład Wielodyscyplinarnego Zespołu Terapeutycznego wchodzą specjaliści z różnych dziedzin w tym: chirurgii onkologicznej, radiologii i diagnostyki obrazowej, radioterapii onkologicznej, onkologii klinicznej, patomorfologii a także zespół pielęgniarek onkologicznych. W ramach Centrum pacjenci mają zapewnioną również opiekę psychologiczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Krakowie powstało Centrum Kompleksowego Leczenia Raka Jelita Grubego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski