Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie przyznano Nagrodę Długosza dla książki naukowej

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Nagroda Długosza trafiła do rąk Konstantego Geberta
Nagroda Długosza trafiła do rąk Konstantego Geberta materiały prasowe
Konstanty Gebert został laureatem 26. Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza przyznawaną przez Targi w Krakowie dla książek naukowych i popularnonaukowych z obszaru szeroko rozumianej humanistyki. Kapituła nagrodziła Konstantego Geberta za książkę „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” wydanej przez Wydawnictwo Agora. - „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” jest książką pasjonującą, ambitną, mistrzowsko napisaną. Oświeca umysły, trafia do serc i przypomina, dlaczego literatura humanistyczna jest tak niezbędna w naszym świecie mówiła w laudacji prof. Małgorzata Kossowska.

- Książka Konstantego Geberta została doceniona jako wyjątkowa, nie tylko ze względu na znaczenie tematu, który porusza. Nie tylko ze względu na wybitny, wieloaspektowy sposób, w jaki autor go ujmuje. I nie tylko ze względu na znakomity język pracy. Książka ta została doceniona przede wszystkim z uwagi na jej współczesną wymowę, doskonałe wpisanie się w aktualny nastrój społeczny i wyraźnie sformułowaną przestrogę na przyszłość – można było usłyszeć w laudacji wygłoszonej przez prof. Małgorzaty Kossowskiej podczas uroczystej gali, która 26 października odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Jak podkreśliła prof. Kossowska książka Konstantego Geberta dociera do źródeł aktów ludobójstwa popełnianych w różnych kontekstach kulturowych i historycznych, analizuje mechanizm za nie odpowiedzialny, zarówno polityczny, społeczny, psychologiczny, jak i prawny, zwraca uwagę na współczesne konsekwencje przeszłych zdarzeń.

- Ta książka nie skupia się jednak na samym akcie ludobójstwa, ale pokazuje proces dochodzenia do niego. Uderza w tej analizie unikalna próba integracji wielu perspektyw – prawnej, politologicznej, kulturowej, psychologicznej. Dlatego też praca ta dostarcza także ramy analitycznej dla obecnie toczących się konfliktów - mówiła w laudacji prof. Małgorzata Kossowska.

Laureat otrzymał statuetkę zaprojektowaną przez prof. Bronisława Chromego oraz nagrodę pieniężną.

Nagrodę przyznało Jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Władysława Stróżewskiego, w składzie: prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. med. Dominika Dudek, prof. dr hab. Małgorzata Kossowska, prof. dr hab. Andrzej Mączyński, prof. dr hab. Ryszard Nycz, prof. dr hab. Jan Ostrowski, prof. dr hab. Leszek Polony oraz prof. dr hab. Piotr Sztompka. Szansę na zdobycie Nagrody miała jedna spośród dziesięciu nominowanych książek.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Krakowie przyznano Nagrodę Długosza dla książki naukowej - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski