Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie rozpoczął się 9. Festiwal Conrada

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Tegorocznej edycji imprezy towarzyszy hasło „niepokój”. - Sądzimy, że to uczucie dobrze opisuje kondycję współczesnej Europy – mówi dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Michał Paweł Markowski.

Każdy z siedmiu dni, rozpoczętego dzisiaj festiwalu ma własne hasło przewodnie. Są to, kolejno: lęk, gniew, nadzieja, wrogość, upokorzenie, duma i godność. Organizatorzy zaznaczają jednak, że tak zbudowanym programem nie chcą festiwalowej publiczności przestraszyć czy wprowadzić w melancholię, ale skłonić do dyskusji nad kondycją współczesnego świata. - Naszym zdaniem literatura to najlepsze i najważniejsze narzędzie, za pomocą, którego możemy rozmawiać o współczesnym świecie – tłumaczył dyrektor programowy imprezy, Grzegorz Jankowicz. - Współczesny niepokój wyraża się m.in. w niemożności porozumienia się z drugim człowiekiem, w dramatycznie niskim poziomie dyskusji publicznej – dodaje Markowski.

Przez tę krainę niepokoju prowadzić będą festiwalowi goście, do których należą m.in. Jacek Dehnel – nie tylko pisarz, ale też kolekcjoner osobliwej fotografii, Sylwia Chutnik, którą opowie o roli, jaką literatura odgrywa w procesie resocjalizacji, Catherine Anyango, twórczyni powieści graficznej bazującej na „Jądrze Ciemności”, Nilüfer Göle, od lat badająca stosunki żyjących w Europie katolików i muzułmanów, Monem Mahjoub - pisarz i językoznawca, który ze względu na swoje poglądy musiał uciekac z rodzinnej Libii oraz jeden z najbardziej poczytnych współczesnych pisarzy Dan Brown. Ten ostatni, jak zapewniają organizatorzy ma pojawić się w nietypowej dla siebie roli i opowiedzieć, nie o bestsellerach, ale o współczesnym amerykańskim społeczeństwie.

Odbywającym się w Pałacu Czeczotki (zbieg ulic Wiślnej i św. Anny) spotkaniom z pisarzami towarzyszą projekcje filmowe, wystawy (m.in. Dawno, dawno temu… Biblia wg Serge’a Blocha i Frederica Boyera, którą od piątku będzie można oglądać w Pawilonie Wyspiańskiego czy Dark Matter – interaktywna instalacja w Pałacu Czeczotki. ), warsztaty dla dzieci i wydarzenia skierowane dla wszystkich, zainteresowanych rynkiem księgarskim. - Na tydzień otwieramy republikę literatury. Miejsce dla wszystkich, którzy chcą myśleć, czytać i rozmawiać o współczesnym świecie – podsumowuje Jankowicz.
Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny. Szczegółowy program można znaleźć na conradfestival.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski