Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie uczczono pamięć płk. Narcyza Wiatra „Zawojnę”

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
W Krakowie uczczono pamięć płk. Narcyza Wiatra „Zawojnę”
W Krakowie uczczono pamięć płk. Narcyza Wiatra „Zawojnę” Adam Wojnar
78 lat temu na krakowskich plantach zastrzelony został płk Narcyz Wiatr "Zawojna", działacz ludowy, komendant Batalionów Chłopskich na Małopolskę i Śląsk, oficer Armii Krajowej. Jego zabójców, którzy byli związani z komunistycznymi organami bezpieczeństwa, nigdy nie ukarano. 21 kwietnia, w rocznicę śmierci płk. "Zawojny", zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr Michał Wenklar, a także wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu pamięci na Plantach.

Przed złożeniem wieńców, o. Jerzy Pająk OFMCa pomodlił się za duszę zamordowanego 78 lat temu płk. Narcyza Wiatra. Dyrektor Wenklar z kolei wygłosić okolicznościowy wykład.

W uroczystości wzięli udział: zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr Michał Wenklar, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, reprezentujący marszałka Województwa Małopolskiego Grzegorz Surdy, reprezentant Prezydenta Krakowa, przedstawiciele Zarządu Obszaru Południowego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Małgorzata i Jacek Janiec, Antoni Wiatr, przewodniczący Komitetu Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu, a także syn Stanisława Mierzwy, Wojciech Mierzwa i Irena Okulicka – bratanica gen. Leopolda Okulickiego.

Płk Narcyz Wiatr

Narcyz Wiatr urodził się w 1907 r. w wiejskiej rodzinie w Stróżach Niżnych koło Nowego Sącza. Studia prawnicze skończył w Poznaniu. Tam zaangażował się w działalność w ruchu ludowym. Należał m.in. do Wielkopolskiego Związku Młodzieży Wiejskiej „Społem” i Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”.

Po studiach wrócił w rodzinne strony. Został członkiem Zarządu Powiatowego ZMW „Wici” w Grybowie, a w 1935 r. prezesem „Wici” powiatu sądeckiego i członkiem Stronnictwa Ludowego. Za swą działalność, zwłaszcza udział w protestach, trafił do więzienia, a w 1937 r. – do obozu w Berezie Kartuskiej. Nadal organizował jednak strajki chłopskie. Bronił też ludowców w procesach sądowych.

W sierpniu 1939 r. został zmobilizowany i trafił do 1. Pułku Strzelców Podhalańskich. Po kampanii wrześniowej wrócił w Nowosądeckie. Włączył się w działalność konspiracyjną, używał pseudonimu „Zawojna”. Od 1940 r. był komendantem Obwodu Nowy Sącz Batalionów Chłopskich, a rok później komendantem Okręgu VI BCh.

Organizował m.in. akcje przeciwko ściąganiu kontyngentów żywnościowych przez Niemców. Od marca 1944 r. był członkiem Okręgowego Kierownictwa Ruchu Ludowego w Krakowie. Od stycznia 1945 r. Wiatra poszukiwał UB. Na jego trop bezpieka wpadła poprzez kobietę, która starała się znaleźć swego aresztowanego brata.

„Zawojna” zginął 21 kwietnia 1945 r. na Plantach od kul zabójców związanych z komunistycznymi organami bezpieczeństwa. Komunistyczna prokuratura wszczęła wówczas śledztwo, ale umorzyła je, a akta zniszczono. Ponownie śledztwo ruszyło po 1956 r. i także nie przyniosło rezultatu, choć sprawcy zabójstwa żyli i działali w ZSL. Jednego z nich oskarżono dopiero w latach 90. Był już chory, zmarł w 2003 r. a przed wydaniem wyroku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Krakowie uczczono pamięć płk. Narcyza Wiatra „Zawojnę” - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski