Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie zaczynają budować przemysł 4.0

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Wieczorną sesję otworzyła sama premier Beata Szydło
Wieczorną sesję otworzyła sama premier Beata Szydło Fot. ANNA KACZMARZ
Innowacje. Rząd pokazuje, że stawia na nowoczesne technologie. Na kongres Impact’17 dotyczący nowoczesnej gospodarki przyjechała premier Beata Szydło i jej trzech zastępców.

Pięć tysięcy uczestników ze 130 krajów, w tym 250 prelegentów - liczby pokazują, jak wielkie zainteresowanie budzi rozpoczęty wczoraj w Krakowie kongres Impact’17. To spotkanie przedstawicieli biznesu, urzędników i polityków, poświęcone nowoczesnej gospodarce.

Wczoraj można było posłuchać Bertranda Piccarda, współtwórcę samolotu napędzanego energią słoneczną Solar Impulse 2, którym w 2016 r. okrążył Ziemię - uzasadniał, że pozornie niemożliwe zmiany są w zasięgu ludzkich możliwości. Z kolei Mike Butcher, redaktor TechCrunch, jednego z największych blogów w świecie nowych technologii, wyjaśniał, jak bardzo sztuczna inteligencja wpłynie na kondycję świata. Dzisiejsze debaty poświęcone będą właśnie zastosowaniu sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej i wpływowi wirtualnej rzeczywistości na postęp w medycynie.

Dyskusje dotyczą nie tylko szans związanych z nowoczesną gospodarką, ale także wynikających z niej zagrożeń. - Rewolucja cyfrowa przyniesie pozytywne i negatywne efekty, jak każda zmiana. Wielu ludzi na pewno się wzbogaci, ale osoby, których praca przestanie być potrzebna, stracą. Musimy ich przed tym uchronić - przekonywał minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Już rok temu obecnie rządzący pokazali, że krakowski kongres jest dla nich ważny. Wtedy w Centrum Kongresowym ICE pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wczoraj przed południem wśród uczestników byli wicepremierzy: Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin i Piotr Gliński. A wieczorną sesję poświęconą start-upom (początkującym firmom) otworzyła sama premier Beata Szydło.

- Czy tego chcemy, czy nie, przemysł 4.0 staje się powoli teraźniejszością. Rozwojowi technologii będzie towarzyszyć m.in. wzrastający poziom robotyzacji produkcji - przekonywał Mateusz Morawiecki, minister finansów i rozwoju. I zapowiedział powołanie Polskiej Platformy Przemysłu 4.0, która ma dostarczać na rynek wiedzę techniczną, inicjować przepływ doświadczeń oraz wspierać przedsiębiorców w opracowywaniu i wdrażaniu nowych technologii i modeli biznesowych opartych na nowoczesnej produkcji.

Większe zainteresowanie nimi powinny wzbudzić także nowe ustawy, o których tydzień temu mówił minister nauki Jarosław Gowin podczas VII Forum Przedsiębiorców Małopolski „Dziennika Polskiego”. I te zapowiedzi potwierdził podczas wczorajszego wystąpienia. Chodzi m.in. o doktoraty wzdrożeniowe (doktoranci będą je pisać i wcielać w życie w firmach) czy zwiększenie ulgi podatkowej na innowacje.

- W ramach działań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyliśmy na innowacyjne projekty 10 miliardów złotych, ogłaszając 95 konkursów. Są już podpisane 1492 umowy - wyliczał minister Gowin. I zapowiedział stworzenie wieloletniego programu wspierającego technologię informacyjną, telekomunikację oraz mechatronikę. Na ten cel będzie kolejny miliard.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski