reklama

W Krakowie żałoba po setkach ofiar smogu. Chorych przybywa. [ZDJĘCIA]

Marcin WarszawskiZaktualizowano 
Zwolennicy zaostrzenia przepisów antysmogowych uznali, że również pomnik Adama Mickiewicza nie ma czym oddychać FOT. ANNA KACZMARZ
Zwolennicy zaostrzenia przepisów antysmogowych uznali, że również pomnik Adama Mickiewicza nie ma czym oddychać FOT. ANNA KACZMARZ
Lekarze z największych krakowskich placówek medycznych są zgodni - smog nie tylko niszczy nasze zdrowie, ale może być dla nas śmiertelnie groźny. - Epidemie alergii, a w przyszłości coraz większa zapadalność na nowotwory to efekt wpływu zanieczyszczeń powietrza - potwierdza kardiolog dr hab. Ewa Konduracka z Kliniki Choroby Wieńcowej w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Zwolennicy zaostrzenia przepisów antysmogowych uznali, że również pomnik Adama Mickiewicza nie ma czym oddychać FOT. ANNA KACZMARZ

ZDROWIE. Badania lekarzy wykazały, że w stolicy Małopolski dzieci i młodzież trzy razy częściej niż w całej Polsce chorują na astmę oskrzelową. Toksyny w powietrzu mogą być zabójcze także dla dorosłych.

Eksperci nie pozostawiają złudzeń. Dolegliwości związane ze smogiem mogą odczuwać nawet osoby całkowicie zdrowe. Podrażnienie spojówek, łzawienie oczu, zapalenie tchawicy i krtani, uporczywy kaszel to tylko niektóre z objawów.

Zobacz zdjęcia >>

- U osób chorych nawet kilka minut wdychania smogu może wywołać atak astmy prowadzący do zgonu - zauważa dr Konduracka.

To niezwykle niepokojące w świetle wyników badań naukowców z Collegium Medicum UJ. Tamtejszy Zakład Alergologii Klinicznej przebadał bowiem 28 tysięcy dzieci i młodzieży szkolnej z krakowskich szkół. Okazało się, że astma oskrzelowa występuje u nich trzy razy częściej niż ogólnie w Polsce.

Lekarze z oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii Szpitala MSW w Krakowie alarmują natomiast, że gdy przekroczone są normy stężenia szkodliwych substancji w powietrzu, zwiększa się także dwukrotnie liczba hospitalizacji z powodu zapalenia płuc, szczególnie wśród pacjentów geriatrycznych. A normy są w Krakowie przekroczone niezwykle często.

- Tylko w sezonie grzewczym w 2011 roku dopuszczalne normy pyłu zawieszonego PM10 były przekroczone niemal codziennie - przyznaje Ewa Olszowska-Dej, dyrektorka Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.

Dla przykładu, stacja pomiarowa przy al. Krasińskiego odnotowała przekroczenia średnich norm przez 200 dni w roku, a stacja przy ul. Bulwarowej - 174. Tymczasem przepisy mówią, że do przekroczeń nie powinno dochodzić cześciej niż przez 35 dni w roku. Krakowskie powietrze w sezonie grzewczym nie mieści się więc w jakicholwiek ramach.

- Problem cały czas powraca. Między październikiem a marcem pacjentów z objawami zaostrzeń chorób przewlekłych trafia do nas więcej - potwierdza dr Anna Prokop-Staszecka, dyrektorka Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Prowadzone już w 2000 roku badania wykazały, że zaledwie dwugodzinny kontakt zdrowej osoby z pyłem zawieszonym PM2,5 powoduje reakcje zapalne płuc. Światowa Organizacja Zdrowia zwraca natomiast uwagę, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko zgonu u osób chorych na astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc o 22 procent. Lista schorzeń i dolegliwości, które może wywoływać smog jest długa. Począwszy od senności czy depresji - na zawale serca czy nowotorach jamy ustnej, gardła i płuc kończąc. - Toksyny w powietrzu powodują również zaburzenia rozwoju płuc u płodu, wyższą śmiertelność niemowląt czy zaburzenia odporności - przyznaje dr hab. Ewa Konduracka.

Wczoraj w Krakowie około tysiąca osób wzięło udział w marszu żałobnym, który spod Sukiennic przeszedł wieczorem przed Urząd Marszałkowski. Uczestnicy, ubrani w czarne stroje i maski przeciwpyłowe, szli za białą trumną i skandowali: "Chcemy powietrza, chcemy oddychać". - To żałoba po setkach krakowian, którzy umierają przez brak działań ze strony rządzących. Szacuje się, że każdego roku od 300 do 600 osób umiera przez wysokie stężenia substancji toksycznych w powietrzu, którym oddychamy - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
 

Przedstawiciele KAS podkreślają, że mieszkaniec Krakowa oddychając smogiem przyjmuje rocznie ilość benzopirenu odpowiadającą wypaleniu 2,5 tys. papierosów.

Zgromadzenie, do którego przyłączyli się rowerzyści z Masy Krytycznej, było też okazją do zaprotestowania przeciwko planom zarządu województwa, który mimo wcześniejszych zapowiedzi nie zdecydował się na zapis o całkowitym zakazie palenia węglem w Małopolsce.

Kilkadziesiąt minut przed marszem jego zwolennicy wspięli się na pomnik Adama Mickiewicza i założyli mu maseczkę ochronną, która była tam zawieszona do późnego wieczora.

marcin.warszawski@dziennik.krakow.pl

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 45

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

O
Obrońca rozsądku

utanazja chorych słabych i biednych
Ci, którzy patykami rozpalają w piecu, aby móc coś ugotować, a przy okazji się zagrzać nie mają gazu ani CO .Emeryci mają około 600-700zł na miesiąc. Mieszkają jak nędzarze w bardzo starych zniszczonych budynkach nie można doprowadzić gazu ani centralnego ogrzewania (żaden inspektor nie wyda zezwolenia). Co mają zrobić biedni ludzie????? Koszt ogrzewania prądem jest za wysoki dla tych ludzi. Czy rządzi nami bezduszna zgraja barbarzyńskich HUnów, potomków NItscha, Darwina i Mengelego? Chcą wprowadzić naturalną eutanazję??????????? Przeżyją najsilniejsze jednostki!!! MOże o to im chodzi , aby pozbyć się starych, chorych, najuboższych, będą mieć ich z głowy. Nie będą żebrać w MOPSI zasiłków, nie trzeba będzie wypłacać emerytur - oszczędności kolosalne. Bez sumienia, bez współczucia, pozostali sami, nikt ich nie obroni. Oni nie mają internetu, żeby zagłosować przeciwko przepisowi. . MOże rząd zamierza wprowadzić naturalną eutanazje starzy, biedni, chorzy wymrą, a rząd zaoszczędzi na wydatkach i KTOŚ!!!! no i będą mogli oddychać "czysty":-) powietrzem, zarobi na sprzedaży drogich pieców. Polityka barbarzyńskich Hunów, Wizygotów, metody Nitscha, Darwina i Mendelego. Przeżyją jednostki najsilniejsze. Kto nami rządzi, jeśli władze nie posiadają odrobiny empatii to są niedorozwinięci emocjonalnie - to zaburzenie osobowości - jednostka chorobowa. Co będzie, gdy okaże się, że korzyści są znikome? Bo wiatr przynosi zanieczyszczenia z pobliskim miejsc, gdy okaże się, że to samochody, huta łeg były największymi trucicielami, a zostaną wydane miliardy po to, aby mogli zarobić producenci piecy na gaz (pewnie znowu ktoś wziął w łapę (bo tych pieców gazowych nikt nie kupuje.

p
pols
Naturalna eutanazja chorych i najuboższych

Zgadzasz się z opinią. +1 / 0
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zadra (gość) • 31.10.13, 03:21:47

Ci, którzy patykami rozpalają w piecu, aby móc coś ugotować, a przy okazji się zagrzać nie mają gazu ani CO .Emeryci mają około 600-700zł na miesiąc. Mieszkają jak nędzarze w bardzo starych zniszczonych budynkach nie można doprowadzić gazu ani centralnego ogrzewania (żaden inspektor nie wyda zezwolenia). Co mają zrobić biedni ludzie????? Koszt ogrzewania prądem jest za wysoki dla tych ludzi. Czy rządzi nami bezduszna zgraja barbarzyńskich HUnów, potomków NItscha, Darwina i Mengelego? Chcą wprowadzić naturalną eutanazję??????????? Przeżyją najsilniejsze jednostki!!! MOże o to im chodzi , aby pozbyć się starych, chorych, najuboższych, będą mieć ich z głowy., nikt ich nie obroni. Oni nie mają internetu, żeby zagłosować przeciwko przepisowi. MOże rząd zamierza wprowadzić naturalną eutanazje starzy, biedni, chorzy wymrą, a rząd zaoszczędzi na wydatkach i KTOŚ!!!! zarobi na sprzedaży drogich pieców. Polityka barbarzyńskich Hunów, Wizygotów, metody Nitscha, Darwina i Mendelego. Przeżyją jednostki najsilniejsze.
o
opla
Naturalna eutanazja chorych i najuboższych

Zgadzasz się z opinią. +1 / 0
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zadra (gość) • 31.10.13, 03:21:47

Ci, którzy patykami rozpalają w piecu, aby móc coś ugotować, a przy okazji się zagrzać nie mają gazu ani CO .Emeryci mają około 600-700zł na miesiąc. Mieszkają jak nędzarze w bardzo starych zniszczonych budynkach nie można doprowadzić gazu ani centralnego ogrzewania (żaden inspektor nie wyda zezwolenia). Co mają zrobić biedni ludzie????? Koszt ogrzewania prądem jest za wysoki dla tych ludzi. Czy rządzi nami bezduszna zgraja barbarzyńskich HUnów, potomków NItscha, Darwina i Mengelego? Chcą wprowadzić naturalną eutanazję??????????? Przeżyją najsilniejsze jednostki!!! MOże o to im chodzi , aby pozbyć się starych, chorych, najuboższych, będą mieć ich z głowy. Nie będą żebrać w MOPSI zasiłków, nie trzeba będzie wypłacać emerytur - oszczędności kolosalne. Bez sumienia, bez współczucia, pozostali sami, nikt ich nie obroni. Oni nie mają internetu, żeby zagłosować przeciwko przepisowi. . MOże rząd zamierza wprowadzić naturalną eutanazje starzy, biedni, chorzy wymrą, a rząd zaoszczędzi na wydatkach i KTOŚ!!!! no i będą mogli oddychać "czysty":-) powietrzem, zarobi na sprzedaży drogich pieców. Polityka barbarzyńskich Hunów, Wizygotów, metody Nitscha, Darwina i Mendelego. Przeżyją jednostki najsilniejsze. Kto nami rządzi, jeśli władze nie posiadają odrobiny empatii to są niedorozwinięci emocjonalnie - to zaburzenie osobowości - jednostka chorobowa. Co będzie, gdy okaże się, że korzyści są znikome? Bo wiatr przynosi zanieczyszczenia z pobliskim miejsc, gdy okaże się, że to samochody, huta łeg były największymi trucicielami, a zostaną wydane miliardy po to, aby mogli zarobić producenci pieców na gaz (pewnie znowu ktoś wziął w łapę (bo tych pieców gazowych nikt nie kupuje.
K
Krak

Gdzieniegdzie na przedmieściach ludzie mają kuchnie na węgiel i drzewo (nie stać ich na gotowanie na kuchennym piecu gazowym.Są to najbiedniejsi ludzie, którzy patykami, gałęziami rozpalają w piecu, aby móc coś ugotować, a przy okazji się zagrzać, NIe mają gazu doprowadzenie kosztuje okolo 10000zł (projekt, roboty ziemne, przyłącz), potem zakup, wymiana instalacji około 20 000zł , wymiana komina, dostosowanie, przerobienie budynku (gdy nie piwnicy) instalacja pieca gazowego 10.000zł i co miesięczne rachunki około 3000zł (przy średniej wielkości domu). A emerytka ma 780zł renty i wystarcza jej to tylko na jedzenie i niektóre leki. Na dodatek w bardzo starych budynkach nie można doprowadzić gazu (przepisy budowlane, odpowiednia odległość działki, przyłączy, budynek bardzo stary, niszczony , żaden inspektor nie wyda zezwolenia. Co mają zrobić biedni ludzie????? Koszt ogrzewania prądem to około 5000zł miesięcznie . takich rachunków nikt nie udźwignie, Apeluję do rozsądku władz, ich poczucia humanitaryzmu i empatii w stosunku do ludzi najbiedniejszych!!!

P
Poor

Największym winowajcą zanieczyszczenia są samochody. Wystarczy w lecie około 7.45 spróbować się przejść przez miasto (aleje, mateczny, ofiar Katynia, Bronowice) -korki na kilka kilometrów - smród spalin nie do zniesienia. W Bronowicach Małych ruch jest tak ogromny, że próba przejścia na drugą strone jest narażeniem życia. Czekając na litość kierowców, aby któryś w końcu się zatrzymał dzieci i kobiety w ciąży wdychają całą tablicę mendelejewa - to jest rzeczywisty problem. One też mogą dostać raka!!!Ludzie jeżdżą nieprzepisowo, na czerwonym świetle zjeżdżają przez zielony most, przez ul Boya mimo zakazu wjazdu zjeżdżają(wyprzedzając na trzeciego i niezważająca że małe dzieci chcą żywe dojść do szkoły. Monitoring nawet poza sezonem odnotowywały bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń PM10, Co2, NO2, So2, substancje smoliste itd. One również mogą bardo szybko doprowadzić do raka płuc. Zastanawiający jest fakt, że monitoring nie odnotowała spadku zanieczyszczeń przez ostatnich kilka dni, mimo że temperatura powietrza była bliska 20 stopni. Czy zastosowanie filtrów w domowych kominach oraz substancji pomocniczych przy spalaniu (jest taki proszek, dostępny w sklepach, który powoduje mniejszą emisję związków siarki i substancji smolistych - nie pamiętam nazwy). Elektrociepłownia w Łęgu i Huta im. Sendzimira - dwa największe truciciele podobno wykorzystują filtry (słyszałam, że są one w nocy wyłączane, ponieważ zużywają dużo energii).

P
Poor

Ci, którzy patykami rozpalają w piecu, aby móc coś ugotować, a przy okazji się zagrzać nie mają gazu ani CO .Emeryci mają około 600-700zł na miesiąc. Mieszkają jak nędzarze w bardzo starych zniszczonych budynkach nie można doprowadzić gazu ani centralnego ogrzewania (żaden inspektor nie wyda zezwolenia). Co mają zrobić biedni ludzie????? Koszt ogrzewania prądem jest za wysoki dla tych ludzi. Czy rządzi nami bezduszna zgraja barbarzyńskich HUnów, potomków NItscha, Darwina i Mengelego? Chcą wprowadzić naturalną eutanazję??????????? Przeżyją najsilniejsze jednostki!!! MOże o to im chodzi , aby pozbyć się starych, chorych, najuboższych, będą mieć ich z głowy. Nie będą żebrać w MOPSI zasiłków, nie trzeba będzie wypłacać emerytur - oszczędności kolosalne. Bez sumienia, bez współczucia, pozostali sami, nikt ich nie obroni. Oni nie mają internetu, żeby zagłosować przeciwko przepisowi. . MOże rząd zamierza wprowadzić naturalną eutanazje starzy, biedni, chorzy wymrą, a rząd zaoszczędzi na wydatkach i KTOŚ!!!! no i będą mogli oddychać "czysty":-) powietrzem, zarobi na sprzedaży drogich pieców. Polityka barbarzyńskich Hunów, Wizygotów, metody Nitscha, Darwina i Mendelego. Przeżyją jednostki najsilniejsze. Kto nami rządzi, jeśli władze nie posiadają odrobiny empatii to są niedorozwinięci emocjonalnie - to zaburzenie osobowości - jednostka chorobowa. Co będzie, gdy okaże się, że korzyści są znikome? Bo wiatr przynosi zanieczyszczenia z pobliskim miejsc, gdy okaże się, że to samochody, huta łeg były największymi trucicielami, a zostaną wydane miliardy po to, aby mogli zarobić producenci piecy na gaz (pewnie znowu ktoś wziął w łapę (bo tych pieców gazowych nikt nie kupuje.

E
Ekolog

Największym winowajcą zanieczyszczenia są samochody. Wystarczy w lecie około 7.45 spróbować się przejść przez miasto (aleje, mateczny, ofiar Katynia, Bronowice) -korki na kilka kilometrów - smród spalin nie do zniesienia. W Bronowicach Małych ruch jest tak ogromny, że próba przejścia na drugą strone jest narażeniem życia. Czekając na litość kierowców, aby któryś w końcu się zatrzymał dzieci i kobiety w ciąży wdychają całą tablicę mendelejewa - to jest rzeczywisty problem. One też mogą dostać raka!!!Ludzie jeżdżą nieprzepisowo, na czerwonym świetle zjeżdżają przez zielony most, przez ul Boya mimo zakazu wjazdu zjeżdżają(wyprzedzając na trzeciego i niezważająca że małe dzieci chcą żywe dojść do szkoły. Monitoring nawet poza sezonem odnotowywały bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń PM10, Co2, NO2, So2, substancje smoliste itd. One również mogą bardo szybko doprowadzić do raka płuc. Zastanawiający jest fakt, że monitoring nie odnotowała spadku zanieczyszczeń przez ostatnich kilka dni, mimo że temperatura powietrza była bliska 20 stopni. Czy zastosowanie filtrów w domowych kominach oraz substancji pomocniczych przy spalaniu (jest taki proszek, dostępny w sklepach, który powoduje mniejszą emisję związków siarki i substancji smolistych - nie pamiętam nazwy). Elektrociepłownia w Łęgu i Huta im. Sendzimira - dwa największe truciciele podobno wykorzystują filtry (słyszałam, że są one w nocy wyłączane, ponieważ zużywają dużo energii).

P
Poor

Gdzieniegdzie na przedmieściach ludzie mają kuchnie na węgiel i drzewo (nie stać ich na gotowanie na kuchennym piecu gazowym.Są to najbiedniejsi ludzie, którzy patykami, gałęziami rozpalają w piecu, aby móc coś ugotować, a przy okazji się zagrzać, NIe mają gazu doprowadzenie kosztuje okolo 10000zł (projekt, roboty ziemne, przyłącz), potem zakup, wymiana instalacji około 20 000zł , wymiana komina, dostosowanie, przerobienie budynku (gdy nie piwnicy) instalacja pieca gazowego 10.000zł i co miesięczne rachunki około 3000zł (przy średniej wielkości domu). A emerytka ma 780zł renty i wystarcza jej to tylko na jedzenie i niektóre leki. Na dodatek w bardzo starych budynkach nie można doprowadzić gazu (przepisy budowlane, odpowiednia odległość działki, przyłączy, budynek bardzo stary, niszczony , żaden inspektor nie wyda zezwolenia. Co mają zrobić biedni ludzie????? KOszt ogrzewania prądem to około 5000zł miesięcznie . takich rachunkóow nikt nie udźwignie, Apeluję do rozsądku władz, ich poczucia humanitaryzmu i empatii w stosunku do ludzi najbiedniejszych!!!

f
fre

na konia za płotem

h
htr

zgadza się

k
krk

energia jądrowa jest "czysta" ale nie jest tańsza. ktoś was wprowadza w błąd

k
krk

wolę pyłki niż niż dym z komina

W
Waldek

w 2011, 2012, 2013 w sierpniu i w lipcu norma pm10 i no2 była wiele razy przekraczana, mimo że nikt w lecie nie pali w piecu. .

A
Alergik

Dolegliwości alergiczne można mieć również w parku krajobrazowym. Podrażnienie spojówek, łzawienie oczu, zapalenie tchawicy i krtani, uporczywy kaszel - Taki dolegliwości miałam nad jeziorem w sierpniu, gdy wiatr roznosił pyłki.

A
Alerik

Astma oskrzelowa może być spowodowana przez przewlekły alergiczny nieżyt nosa (katar sienny), alergię nie przez palenie w piecu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3