Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie zmarł jezuita ks. prof. dr hab. Zbigniew Marek, nauczyciel akademicki

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
śp. o. prof. Zbigniew Marek
śp. o. prof. Zbigniew Marek
18 lutego w nocy, w szpitalu w Krakowie zmarł o. Zbigniew Marek SJ - jezuita, profesor nauk teologicznych, wykładowca Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie (ul. Kopernika 26) w piątek, 23 lutego, o godz. 10. Kondukt pogrzebowy wyruszy od bramy głównej Cmentarza Rakowickiego o godz. 12.

Jak informują krakowscy jezuici, o. Zbigniew Marek SJ zmarł w 78. roku życia, 63. roku powołania zakonnego i 52. kapłaństwa.

Urodził się 23 stycznia 1947 roku w Wilkowicach koło Bielska-Białej jako syn Jana i Stanisławy z domu Bock. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 2 grudnia 1961 r., a po dwuletnim nowicjacie w Starej Wsi koło Brzozowa złożył pierwsze śluby 17 lutego 1964 roku. Po nowicjacie uzupełniał wykształcenie w zakresie szkoły średniej.

Po maturze, w latach 1967-69 studiował filozofię na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, a następnie teologię na Wydziale Teologicznym Towarzystwa Jezusowego Bobolanum w Warszawie (1969-73). Ukończył studia magisterskie
z katechetyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1973-76). Katechetykę studiował również w Grazu w Austrii (1978-79). Na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie uzyskał doktorat (1989), a następnie habilitację w dziedzinie nauk teologicznych (1994). Habilitację uzyskał również w dziedzinie nauk humanistycznych w 2008 r. na Wydziale Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu w Toruniu. W 2000 r. nadano mu tytuł profesora nauk teologicznych.

Ojciec prof. Zbigniew Marek SJ większość swego zakonnego życia spędził w Krakowie. W latach 1974-78 był nauczycielem religii. Od 1979 r. mieszkał we wspólnocie na krakowskich Przegorzałach, gdzie w różnych latach pełnił m.in. zadania ministra oraz duchownego domu.

Był wykładowcą na ATK (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie od 1980 i od 1989 r. na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego (obecnie Uniwersytet Ignatianum) w Krakowie oraz w kilku innych uczelniach w kraju i za granicą (m.in. na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberoku oraz w International School of Menagement w Preszowie na Słowacji). Dwukrotnie był dziekanem Wydziału Pedagogicznego Ignatianum (2001-2004 oraz 2007-2010). Funkcję prorektora Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum (obecnie Uniwersytet Ignatianum w Krakowie) pełnił w latach 2004-2007.

- Jako Dziekan i Prorektor Ignatianum włożył wiele trudu i energii w organizację Wydziału Pedagogicznego, zabiegał o wprowadzenie nowych kierunków kształcenia takich jak praca socjalna, politologia i nowych specjalności na kierunku pedagogika. Dbał o rozwój studiów podyplomowych odpowiadając na potrzeby rynku pracy i konieczność dostosowywania kwalifikacji do zmieniających się wymagań. Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska służb mundurowych uzyskał uprawnienia do prowadzenia studiów o specjalności pedagogika resocjalizacyjna, które cieszyły się dużym uznaniem w środowisku. W czasie swojej kadencji dziekańskiej podejmował starania o uzyskanie uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie pedagogika w Wydziale Pedagogicznym, zwieńczone w 2010 r. pozytywną decyzją Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów - przekazał Piotr Ufnal, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie.

O. Zbigniew Marek SJ był też członkiem Centrum Katechetycznego. Pracował na rzecz Konferencji Episkopatu Polski jako konsultor Komisji Wychowania Katolickiego, był członkiem Zespołu ds. nowych programów katechetycznych oraz rzeczoznawcą do spraw oceny programów nauczania religii i podręczników katechetycznych Komisji Wychowania Katolickiego KEP. W Polskiej Akademii Nauk zaangażowany był jako członek Komitetu Nauk Teologicznych.

Autor kilku rozpraw oraz wielu artykułów z zakresu katechetyki. Spod jego pióra wyszły takie książki jak: "Podstawy wychowania moralnego", "Pedagogika towarzyszenia: perspektywa tradycji ignacjańskiej", "Religia: pomoc czy zagrożenie dla edukacji?". Był współautorem nowatorsko opracowanych katechizmów oraz podręczników metodycznych, inicjatorem i od 1990 redaktorem "Horyzontów Wiary" oraz "Korespondencyjnego Kursu Biblijnego", tłumaczem tekstów z zakresu pedagogiki i teologii. O. Zbigniew Marek SJ był też promotorem 11 prac doktorskich i recenzentem prawie czterdziestu rozpraw habilitacyjnych i doktoratów.

- O. prof. Zbigniew Marek SJ był autorem ponad 300 pozycji bibliograficznych, w tym 10 monografii naukowych. Podejmował kwestie współzależności zachodzących między teologią i pedagogiką. Wykazywał że, że religia wspiera rozwój człowieka ukierunkowując go ku nowym wymiarom życia. Promował założenia pedagogii ignacjańskiej - wskazał rzecznik Uniwersytetu Ignatianum.

Oprócz pracy akademickiej o. Zbigniew Marek SJ posługiwał duszpastersko, prowadząc wielkopostne rekolekcje w różnych parafiach.

"Odejście śp. O. prof. Zbigniewa Marka SJ jest dotkliwą stratą nie tylko dla społeczności akademickiej Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, z którym był związany prawie przez całe swoje życie, lat, lecz także całego środowiska naukowego oraz osób bliskich Ojcu Profesorowi czy uczestniczących w Jego życiu. Środowisko pedagogiczne i katechetyczne straciło wspaniałego pedagoga, wychowawcę wielu pokoleń, wyjątkowego i aktywnego wykładowcę i nauczyciela, wspaniałego człowieka, który swoim życiem pokazał miłość do drugiego, oddanie innym i nauce oraz umiłowanie życia" - podkreśla Uniwersytet Ignatianum.

Polski smog najbardziej truje

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski