W Krakowie zobaczysz fabrykę przyszłości. Przełomowy sojusz firmy ASTOR, KPT, T-Mobile i uczelni. Resort rozwoju chce zrobotyzować Polskę

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
W Krakowie już jesienią będzie można zobaczyć fabrykę przyszłości - wykorzystującą automaty pracujące w sieci, mobilne roboty autonomiczne, internet rzeczy, sztuczną inteligencję, samouczenie maszyn, okulary do wirtualnej rzeczywistości, analizę danych, symulacje. Centrum prezentujące w praktyce atuty przemysłu 4.0 jest elementem krakowskiego Hubu Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hub DIH), który powstaje przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju jako jedno z pięciu konsorcjów naukowo-biznesowych powołanych do przekształcenia polskich firm w kierunku przemysłu 4.0. Wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur zapowiedział dziś tutaj wprowadzenie ulgi robotyzacyjnej, dzięki której każda polska firma, duża, średnia i całkiem mała, będzie mogła kupić robota i odliczyć koszty od podatku.

- Robotyzacja i automatyzacja produkcji to dla polskiej gospodarki konieczność - podkreśla Krzysztof Mazur. I przekonuje, że z tego powodu ludzie nie będą tracić pracy: - Im bardziej automatyzacja polskiego przemysłu będzie zaawansowana, tym większe pojawi się zapotrzebowanie na pracę w innych dziedzinach, najczęściej lepiej płatnych niż w obsłudze tradycyjnych linii produkcyjnych.

- Wyjaśnia, że resort rozwoju chce wykorzystać „pewien przełom mentalny wokół stosowania technologii, który pojawił się w związku z epidemią COVID-19” i przekierować polski przemysł na tory szybszej automatyzacji.

- Z tą myślą projektujemy, wraz z Ministerstwem Finansów, ulgę na robotyzację. Chcemy, by dała ona mocny impuls inwestycyjny dla gospodarki i w dość krótkim czasie znacząco poprawiła zdolność polskiego przemysłu do konkurowania na światowych rynkach – podkreśla wiceminister Mazur.

Stefan Życzkowski, szef krakowskiej firmy ASTOR, podkreśla, że polscy przedsiębiorcy potrzebują do transformacji trzech podstawowych rzeczy: finansowej zachęty (może ją dać właśnie ulga robotyzacyjna), dobrych wzorów oraz fachowców, którzy pomogą im znaleźć, wdrożyć i uruchomić, a następnie stosować i serwisować rozwiązania najbardziej efektywne z punktu widzenia każdej firmy.

Właśnie z myślą o wsparciu polskich firm w procesie transformacji cyfrowej i robotyzacji produkcji powstał projekt krakowskiego Digital Innovation Hub. Przedsiębiorcy, głównie z województw małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, będą mogli uzyskać tam bardzo szeroką pomoc w procesie wchodzenia w świat przemysłu 4.0.

Twórcy hubu są przekonani, że robotyzacja, automatyzacja i cyfryzacja nie tylko wspomagają konkurencyjność firm, podnosząc produktywność, ale także pozwolą zwiększać ich dochody. Z kolei firma, która powiększa swoje dochody, ma także większą pulę pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników, a lepiej wynagradzani pracownicy budują lepsze organizacje.

- Działalność przedsiębiorców już teraz wspiera ulga podatkowa przyznawana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. W Małopolsce decyzje o wsparciu wydaje Krakowski Park Technologiczny. Szczególnie promowana jest innowacyjność projektów inwestycyjnych – przypomina wiceminister Mazur.

Podkreśla, że polskie firmy potrzebują wiedzy, doświadczenia i doradztwa w planowaniu inwestycji. Dlatego kluczowa na drodze do przemysłu 4.0 jest współpraca i otwartość firm oraz instytucji otoczenia biznesu. Właśnie po to, aby łączyć wiedzę, kompetencje i doświadczenia, umożliwiać dostęp do infrastruktury technicznej i wspólnie wspierać firmy w ewolucji do fabryki przyszłości, powstaje showroom fabryki przyszłości w Krakowie. Dzieje się to w ramach hub4industry Digital Innovation Hub, dzięki połączeniu sił doświadczonej polskiej firmy ASTOR, międzynarodowego telekomu T-Mobile (inkubatora technologicznego hub:raum) oraz Krakowskiego Parku Technologicznego.

Wiemy, że poziom cyfryzacji polskich przedsiębiorstw jest wciąż niski. Odpowiedzią na to jest utworzenie Digital Innovation Hubów. Są one z założenia instytucjami, które działają elastycznie. Nie sztywnymi, dużymi organizacjami, które ex cathedra przekazują wiedzę teoretyczną i pozostawiają firmy z realnymi wyzwaniami. W DIHach chodzi o to, żeby każda firma mogła przyjść i w prosty sposób uzyskać dokładnie takie wsparcie, jakiego potrzebuje - podkreśla Wojciech Przybylski, prezes zarządu KPT.

Obecnie hub buduje infrastrukturę i potencjał szkoleniowo-doradczy. Już wkrótce będzie można też osobiście odwiedzić showroom hub4industry w Krakowie, by zobaczyć i w praktyce sprawdzić technologie przemysłu 4.0 przed decyzją o inwestycji. Otwarcie jest planowane na jesień tego roku.

- O przemyśle 4.0 zaczęło się mówić jakieś 6 lat temu na targach w Hannoverze, a w Polsce 5 lat temu. Wtedy zaczęła się pierwsza, bardzo ważna faza edukacji. Obecnie przechodzimy do fazy praktycznej. Zaczynamy pokazywać firmom jak przejść przez przemysł 3.0, 3.5, a dzięki wiedzy i praktyce dojść do przemysłu 4.0. W DIHu firmy mogą tego doświadczać np. poprzez wizyty w showroomie fabryki przyszłości, mogą również testowo wdrożyć technologię przed ostateczną inwestycją – opisuje Jarosław Gracel, członek zarządu i dyrektor ds. przemysłu 4.0 ASTOR. –

- W naszym showroomie uczymy, jak robotyzować pewne procesy przemysłowe, np. spawania, pakowania, jak automatyzować produkcję czy optymalizować zużycie materiałów – dodaje Andrzej Garbacki, członek zarządu ASTOR.

- Od kilku lat tworzymy przestrzeń dla dużych technologicznych firm i startupów. Celem tych działań jest komercjalizacja i wdrożenie innowacyjnych, opracowanych przez startupy produktów lub usług dla przemysłu – komentuje Wojciech Przybylski, prezes KPT. - hub4industry jest kolejnym narzędziem w portfolio KPT, który wspiera firmy w rozwoju.

hub4industry Digital Innovation Hub to hub Krakowskiego Parku Technologicznego oraz firm: ASTOR, T-Mobile, uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej, a także ekspertów z BIM Klaster i Instytutu Kościuszki.

Więcej na stronie: www.hub4industry.pl

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie