W Krakowie zobaczysz fabrykę przyszłości. Przełomowy sojusz firmy ASTOR, KPT, T-Mobile i uczelni. Resort rozwoju chce zrobotyzować Polskę

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
W Krakowie już jesienią będzie można zobaczyć fabrykę przyszłości - wykorzystującą automaty pracujące w sieci, mobilne roboty autonomiczne, internet rzeczy, sztuczną inteligencję, samouczenie maszyn, okulary do wirtualnej rzeczywistości, analizę danych, symulacje. Centrum prezentujące w praktyce atuty przemysłu 4.0 jest elementem krakowskiego Hubu Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hub DIH), który powstaje przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju jako jedno z pięciu konsorcjów naukowo-biznesowych powołanych do przekształcenia polskich firm w kierunku przemysłu 4.0. Wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur zapowiedział dziś tutaj wprowadzenie ulgi robotyzacyjnej, dzięki której każda polska firma, duża, średnia i całkiem mała, będzie mogła kupić robota i odliczyć koszty od podatku.

- Robotyzacja i automatyzacja produkcji to dla polskiej gospodarki konieczność - podkreśla Krzysztof Mazur. I przekonuje, że z tego powodu ludzie nie będą tracić pracy: - Im bardziej automatyzacja polskiego przemysłu będzie zaawansowana, tym większe pojawi się zapotrzebowanie na pracę w innych dziedzinach, najczęściej lepiej płatnych niż w obsłudze tradycyjnych linii produkcyjnych.

- Wyjaśnia, że resort rozwoju chce wykorzystać „pewien przełom mentalny wokół stosowania technologii, który pojawił się w związku z epidemią COVID-19” i przekierować polski przemysł na tory szybszej automatyzacji.

- Z tą myślą projektujemy, wraz z Ministerstwem Finansów, ulgę na robotyzację. Chcemy, by dała ona mocny impuls inwestycyjny dla gospodarki i w dość krótkim czasie znacząco poprawiła zdolność polskiego przemysłu do konkurowania na światowych rynkach – podkreśla wiceminister Mazur.

Stefan Życzkowski, szef krakowskiej firmy ASTOR, podkreśla, że polscy przedsiębiorcy potrzebują do transformacji trzech podstawowych rzeczy: finansowej zachęty (może ją dać właśnie ulga robotyzacyjna), dobrych wzorów oraz fachowców, którzy pomogą im znaleźć, wdrożyć i uruchomić, a następnie stosować i serwisować rozwiązania najbardziej efektywne z punktu widzenia każdej firmy.

Właśnie z myślą o wsparciu polskich firm w procesie transformacji cyfrowej i robotyzacji produkcji powstał projekt krakowskiego Digital Innovation Hub. Przedsiębiorcy, głównie z województw małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, będą mogli uzyskać tam bardzo szeroką pomoc w procesie wchodzenia w świat przemysłu 4.0.

Twórcy hubu są przekonani, że robotyzacja, automatyzacja i cyfryzacja nie tylko wspomagają konkurencyjność firm, podnosząc produktywność, ale także pozwolą zwiększać ich dochody. Z kolei firma, która powiększa swoje dochody, ma także większą pulę pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników, a lepiej wynagradzani pracownicy budują lepsze organizacje.

- Działalność przedsiębiorców już teraz wspiera ulga podatkowa przyznawana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. W Małopolsce decyzje o wsparciu wydaje Krakowski Park Technologiczny. Szczególnie promowana jest innowacyjność projektów inwestycyjnych – przypomina wiceminister Mazur.

Podkreśla, że polskie firmy potrzebują wiedzy, doświadczenia i doradztwa w planowaniu inwestycji. Dlatego kluczowa na drodze do przemysłu 4.0 jest współpraca i otwartość firm oraz instytucji otoczenia biznesu. Właśnie po to, aby łączyć wiedzę, kompetencje i doświadczenia, umożliwiać dostęp do infrastruktury technicznej i wspólnie wspierać firmy w ewolucji do fabryki przyszłości, powstaje showroom fabryki przyszłości w Krakowie. Dzieje się to w ramach hub4industry Digital Innovation Hub, dzięki połączeniu sił doświadczonej polskiej firmy ASTOR, międzynarodowego telekomu T-Mobile (inkubatora technologicznego hub:raum) oraz Krakowskiego Parku Technologicznego.

Wiemy, że poziom cyfryzacji polskich przedsiębiorstw jest wciąż niski. Odpowiedzią na to jest utworzenie Digital Innovation Hubów. Są one z założenia instytucjami, które działają elastycznie. Nie sztywnymi, dużymi organizacjami, które ex cathedra przekazują wiedzę teoretyczną i pozostawiają firmy z realnymi wyzwaniami. W DIHach chodzi o to, żeby każda firma mogła przyjść i w prosty sposób uzyskać dokładnie takie wsparcie, jakiego potrzebuje - podkreśla Wojciech Przybylski, prezes zarządu KPT.

Obecnie hub buduje infrastrukturę i potencjał szkoleniowo-doradczy. Już wkrótce będzie można też osobiście odwiedzić showroom hub4industry w Krakowie, by zobaczyć i w praktyce sprawdzić technologie przemysłu 4.0 przed decyzją o inwestycji. Otwarcie jest planowane na jesień tego roku.

- O przemyśle 4.0 zaczęło się mówić jakieś 6 lat temu na targach w Hannoverze, a w Polsce 5 lat temu. Wtedy zaczęła się pierwsza, bardzo ważna faza edukacji. Obecnie przechodzimy do fazy praktycznej. Zaczynamy pokazywać firmom jak przejść przez przemysł 3.0, 3.5, a dzięki wiedzy i praktyce dojść do przemysłu 4.0. W DIHu firmy mogą tego doświadczać np. poprzez wizyty w showroomie fabryki przyszłości, mogą również testowo wdrożyć technologię przed ostateczną inwestycją – opisuje Jarosław Gracel, członek zarządu i dyrektor ds. przemysłu 4.0 ASTOR. –

- W naszym showroomie uczymy, jak robotyzować pewne procesy przemysłowe, np. spawania, pakowania, jak automatyzować produkcję czy optymalizować zużycie materiałów – dodaje Andrzej Garbacki, członek zarządu ASTOR.

- Od kilku lat tworzymy przestrzeń dla dużych technologicznych firm i startupów. Celem tych działań jest komercjalizacja i wdrożenie innowacyjnych, opracowanych przez startupy produktów lub usług dla przemysłu – komentuje Wojciech Przybylski, prezes KPT. - hub4industry jest kolejnym narzędziem w portfolio KPT, który wspiera firmy w rozwoju.

hub4industry Digital Innovation Hub to hub Krakowskiego Parku Technologicznego oraz firm: ASTOR, T-Mobile, uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej, a także ekspertów z BIM Klaster i Instytutu Kościuszki.

Więcej na stronie: www.hub4industry.pl

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie