Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowskim Centrum Rehabilitacji i Ortopedii wykonano 250 operacji ortopedycznych u pacjentów z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Pixabay
Krakowskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii to drugi – obok Szpitala MSWiA w Warszawie – ośrodek w Polsce, który na tak szeroką skalę operuje pacjentów z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi. W małopolskiej lecznicy wykonano już 250 tego rodzaju zabiegów.

Operacje ortopedyczne u chorych na skazy krwotoczne – głównie hemofilię - są przeprowadzane przez specjalistów z KCRiO od 2010 roku. U tego rodzaju pacjentów powtarzające się od wczesnych lat życia krwawienia do stawów powodują szybkie powstawanie zmian zwyrodnieniowych – najczęściej w kolanach, biodrach i łokciach. Ich skutkiem są postępujące stopniowo ograniczenia zakresu ruchów, powstawanie deformacji kończyn i zaników mięśniowych. Jedyną opcją skutecznej pomocy dla takich chorych jest zabieg wymiany stawu na protezę.

- Z uwagi na bardzo zaawansowane zniszczenie stawu operacje te są bardzo trudne technicznie i wymagające pod kątem zabezpieczenia sprzętowego. Niejednokrotnie konieczne jest zastosowanie implantów stosowanych przy zabiegach rewizyjnych. W związku z tym jedynie ortopedzi bardzo doświadczeni w aloplastykach stawów są w stanie wykonać tego rodzaju operacje. Z uwagi na zwiększone ryzyko krwawienia, poza doskonałą techniką operacyjną, niezbędne jest również stałe monitorowanie poziomu czynników krzepnięcia. Stale współpracujemy w tej kwestii z Kliniką Hematologii Collegium Medicim Uniwersytetu Jagiellońskiego – mówi dr n. med. Paweł Kamiński p.o. dyrektora Krakowskiego Centrum Rehabilitacji i Ortopedii.

Z 250 operacji przeprowadzonych w KCRiO u chorych ze skazami krwotocznymi, większość zabiegów polegała właśnie na wymianie stawów na endoprotezy. Oprócz leczenia operacyjnego, pacjenci lecznicy mogą liczyć także na kompleksową rehabilitację.

- Nawet najlepiej założona endoproteza stanowi jedynie potencjał powrotu do sprawności. Może on być wykorzystany jedynie dzięki intensywniej i fachowo prowadzonej rehabilitacji. Dlatego nasi pacjenci ze skazami krwotocznym są najczęściej z oddziału chirurgii przekazywani bezpośrednio do oddziału rehabilitacji gdzie spędzają 3–6 tygodni. Krakowskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii jest zatem ośrodkiem, który w sposób kompleksowy jest przygotowany do leczenia pacjentów ze skazami krwotocznymi. Dowodem skuteczności naszego działania jest rosnąca grupa pacjentów, którzy zwracają się do nas o pomoc medyczną – podkreśla dr Paweł Kamiński.

Obecnie na przeprowadzenie operacji wszczepienia endoprotezy przygotowywanych jest kolejnych czterech pacjentów chorych na hemofilię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski