W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II...

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II powstało Centrum Torakoonkologii i Transplantologii [ZDJĘCIA]

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Centrum Torakoonkologii i Transplantologii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II
1/24
przejdź do galerii

Centrum Torakoonkologii i Transplantologii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II ©Andrzej Banas / Polska Press

W szpitalu im. JPII oddano do użytku Centrum Torakoonkologii i Transplantologii. Nowy ośrodek zapewni kompleksową opiekę pacjentom z chorobami klatki piersiowej.
Zobacz galerię

Lekarze z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II od wielu lat zapewniają pomoc pacjentom, którzy – głównie z powodu nowotworów – wymagają operacji klatki piersiowej. Niewielka powierzchnia oddziału torakochirurgii uniemożliwiała jednak specjalistom prowadzenie kompleksowego leczenia wszystkich potrzebujących Małopolan.

– Liczba chorych, którzy trafiają pod naszą opiekę rośnie z roku na rok. Dzięki wprowadzeniu pewnych zmian organizacyjnych oraz skracaniu czasu pobytu pacjentów byliśmy w stanie nadążyć za tym wzrostem, w pewnym momencie doszliśmy jednak do ściany i konieczne było powiększenie zaplecza, którym dysponujemy – mówi prof. dr hab. med. Jarosław Kużdżał, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej I Chirurgii Onkologicznej w szpitalu im. JPII.

Żeby zapewnić chorym lepsze warunki leczenia, dyrekcja placówki zdecydowała się na utworzenie Interdyscyplinarnego Centrum Torakoonkologii i Transplantologii. Nowy ośrodek ma swoją siedzibę w rozbudowanym i zmodernizowanym pawilonie szpitala, gdzie do tej pory mieścił się oddział torakochirurgii. Dzięki przebudowie powierzchnia, jaką mają do swojej dyspozycji specjaliści od chorób klatki piersiowej zwiększyła się o ponad 312 m kw. W ramach inwestycji powstała nowa sala operacyjna, dodatkowe pomieszczenia do wybudzania pacjentów po wykonanych zabiegach, sale intensywnego nadzoru pooperacyjnego, izolatki dla pacjentów zakażonych lekoopornymi drobnoustrojami, pracownia fizjoterapii ze stanowiskami do rehabilitacji chorych, pracownia badań czynnościowych oraz badań USG.

– Dzięki temu będziemy w stanie zwiększyć o połowę liczbę przyjmowanych przez nas pacjentów. Przygotowujemy się również do wykonywania przeszczepów płuc. Myślę, że ruszą one w przeciągu najbliższych trzech lat – wskazuje prof. Kużdżał.

Stworzone centrum zostało wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę medyczną. Szpital zakupił m.in. nowy rezonans magnetyczny, umożliwiający przeprowadzanie szczegółowej diagnostyki, aparat RTG, respiratory czy defibrylatory. Z kolei w salach dla pacjentów pojawiły się wygodne łóżka z materacami zapobiegającymi powstawaniu odleżyn.

Utworzenie Interdyscyplinarnego Centrum Torako­onkologii i Transplantologii pochłonęło łącznie 22 mln zł. 17,5 mln zł na ten cel placówce udało się uzyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Nowy ośrodek został oficjalnie otwarty we wtorek 11 września. – Dzięki środkom unijnym torako­chirurdzy będą mieć zdecydowanie lepsze warunki do pracy, podczas której ratują zdrowie i życie pacjentów– podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak.KONIECZNIE SPRAWDŹ:


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »