Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zoo w Krakowie młode zwierzęta pokazują się na wybiegach. Pośród maluchów lemur katta

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Maluchy - w tym mała kózka karłowata - czekają na odwiedzających
Maluchy - w tym mała kózka karłowata - czekają na odwiedzających Adam Wojnar
W Ogrodzie Zoologicznym w Krakowie wiosna w pełni i wciąż przybywa maluchów do podziwiania. Pośród nich jest niedawno urodzony lemur katta. - Lemury pochodzą z Madagaskaru. Jest to popularny gatunek, ale jakże fajny! Przez dzieci, które zawsze do lemurów przychodzą, te zwierzęta są kojarzone z Królem Julianem z serialu "Pingwiny z Madagaskaru" - mówi Marcin Pałys, zastępca dyrektora ds. hodowlanych krakowskiego zoo.

Krakowska rodzina lemurów katta powiększyła się ponad miesiąc temu. Mały lemur, który wtedy przyszedł na świat, dołączył już do stada, w tym do starszych o rok siostry i brata.

- Można go już zaobserwować - zachęca dyr. Marcin Pałys. - Nie trzyma się już kurczowo matki, oddala się od niej, sam chodzi i "zwiedza" otaczający go świat.

Nowy przychówek w zoo w Krakowie to także urodzone około trzy tygodnie temu arui - owce grzywiaste, które w naturze występują w Afryce. Te zwierzęta rodzą się cały rok, na bieżąco. W tym roku w krakowskim zoo przyszło ich już na świat kilka, tworzą dosyć liczne stadko. A obecnie jedna samica jest w ciąży i lada moment może się urodzić następne małe.

Dwa tygodnie temu urodził się z kolei markur turkmeński. - Na razie nie wiadomo, czy to chłopiec, czy dziewczynka. Małe jest zdrowe, biega z mamą, można je zobaczyć na wybiegu - wskazuje wicedyrektor zoo.

Markury występują w naturze w rejonach górskich Azji Środkowej, od Turkmenistanu do północnych Indii. Inna nazwa tego zwierzęcia to koza śruboroga. Wzięła się ona stąd, że tym zwierzętom wyrastają duże rogi, które ulegają skręceniu i w efekcie przypominają śrubę czy korkociąg. W tym roku urodził się jeden mały markur, natomiast są też w krakowskim zoo młode z zeszłego roku i można je teraz oglądać w grupie, w całym stadzie.

W Mini-zoo można spotkać innego słodziaka - młodego samca alpaki. Urodził się miesiąc temu.

Krakowskie zoo oczekuje wkrótce jeszcze np. pisklaka u kondorów.

- U kondorów były krycia i prawdopodobnie jest jajko w ich budzie. Nie zaglądamy tam, żeby ich nie płoszyć - mówi nam dyr. Pałys. Jak dodaje, krakowska para kondorów odchowała już parę maluchów. Najmłodsze z ich dzieci, dwuletnia samica Beti, ma polecieć do Chile, gdzie po adaptacji w specjalnym ośrodku zostanie przywrócona do natury - wypuszczona w naturalne środowisko.

W krakowskim Ogrodzie Zoologicznym są zbudowane gniazda i siedzą w nich na jajkach m.in. ibisy, warzechy, czaple nadobne, kitty czerwonodziobe, w budkach urzędują papugi, więc i u nich spodziewane są maluchy.

Trzy młode urodziły się tej wiosny u puszczyków uralskich. Wyszły z gniazd w ostatnich tygodniach. Docelowo wyjadą z Krakowa. W ramach współpracy z jednym z ogrodów zoologicznych w Austrii prowadzona jest akcja reintrodukcji młodych puszczyków do środowiska naturalnego - krakowskie puszczyki są wypuszczane w terenach górzystych tego kraju. Tak też będzie z najmłodszą trójką.

Pośród tegorocznych maluchów w zoo w Krakowie jest też kangur walabia Bennetta, kitanka lisia oraz trzy strusie emu.

- Co jest ciekawe u strusi emu, to samiec wysiaduje jajka i po wylęgnięciu się młodych opiekuje się nimi. Lada dzień małe strusie zostaną już wypuszczone na wybieg. Te maluchy lęgły się w ciągu minionego miesiąca. Samica znosi jaja z odstępem jedno- czy dwudniowym i tak też kolejno lęgną się pisklęta. Dlatego teraz można zaobserwować, że te młode są różnej wielkości, bo dzień czy dwa robi różnicę w przyroście masy ciała. Łatwo można poznać, które się wykluło pierwsze, a które ostatnie - tłumaczy dyr. Pałys.

Jeśli chodzi o strusie, warto zajrzeć również na wybieg, gdzie przebywają - razem z kapibarami – nandu szare. To gatunek w naturze zamieszkujący Amerykę Południową. W Krakowie mieszka m.in. jeden taki struś, którego pracownicy zoo odchowali ręcznie. Wyróżnia się wśród reszty strusi nandu, bo jest biały (stanowi ciekawostkę, choć w naturze też takie się zdarzają).

W zoo można teraz oglądać również młodą, urodzoną w zimie antylopę - samicę koba śniadego. Na wybiegu przebywa ze swoją mamą i ciotką.

Krakowski Ogród Zoologiczny zaprasza przez cały rok, siedem dni w tygodniu, obecnie czynne jest w godz. 9-19. Zoo zajmuje powierzchnię 20 ha i mieszka w nim około 270 gatunków zwierząt.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W zoo w Krakowie młode zwierzęta pokazują się na wybiegach. Pośród maluchów lemur katta - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski