Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kremnicy biją euro

G
Fot. Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce
Fot. Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce
W jednej z najstarszych mennic na świecie, która znajduje się w miejscowości Kremnica w środkowej Słowacji, rozpoczęto wczoraj produkcję słowackich monet euro. Awers euromonety jest jednakowy we wszystkich krajach strefy euro. Na rewersie słowackich monet tej waluty o nominałach 1 i 2 euro będzie podwójny krzyż na trzech wzgórzach (identycznie jak w herbie Republiki Słowackiej). Na 50, 20 i 10 centach zobaczymy Zamek Bratysławski. Na 1, 2 i 5 centach znajdzie się wizerunek narodowej góry Słowaków - tatrzański szczyt Krivaň (2494 m n.p.m.). Od najbliższej niedzieli wszystkie ceny towarów i usług na Słowacji będą już podawane w koronach słowackich i euro.

Fot. Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce

Mennica w Kremnicy działa bez przerwy od 17 listopada 1328 r. Na samym początku produkowane tu były jedne z najbardziej wartościowych monet w Europie - kremnicke dukaty - floreny, które wybijano z 24-karatowego złota. W Kremnicy wyprodukowano około 21,5 milionów florenów, a ich wartość dzisiaj to około 1 miliarda USD dolarów.
Do 15 grudnia br. kremnicka mennica musi wybić dla Narodowego Banku Słowackiego 500 mln sztuk (2,4 ton) słowackich monet euro. Ta waluta będzie obowiązywała na Słowacji od 17 stycznia 2009. Pomiędzy 1 a 16 stycznia będzie można używać zarówno koron słowackich, jak i euro. (G)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski