Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krzeszowicach na cmentarzu odnowili mauzoleum generała Józefa Chłopickiego. Będą uroczystości wojskowe i piknik patriotyczny

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Mauzoleum generała Józefa Chłopickiego na cmentarzu w Krzeszowicach
Mauzoleum generała Józefa Chłopickiego na cmentarzu w Krzeszowicach Fot. Barbara Ciryt
Na parafialnym cmentarzu w Krzeszowicach odnowiono charakterystyczny grób - kaplicę, czyli mauzoleum gen. Józefa Chłopickiego, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich. Na 6 listopada od godz. 11 zaplanowano tam uroczystości - modlitwę poświęcenia, apel poległych, złożenie kwiatów, salwy Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

Grób gen. Józefa Chłopickiego ma formę zabytkowej, neogotyckiej kaplicy, górującej wysoko nad krzeszowicką nekropolią. kaplicę mauzoleum zaprojektował Ferdynanda August Stuler. Została wzniesiona w 1864 roku.

Po uroczystościach przy odnowionej kaplicy na cmentarzu zaplanowano mszę w kościele parafialnym pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, a następnie przejście na Rynek, gdzie organizowany będzie piknik patriotyczny z pokazem musztry paradnej, koncertem w wykonaniu Orkiestra Wojskowej z Bytomia. Będą także konkursy plastyczne, pokaz musztry i samoobrony w wykonaniu klas mundurowych oraz stoiska promocyjne służb mundurowych i szkół.

Uroczystości organizuje parafia św. Marcina z Tours w Krzeszowicach oraz gmina Krzeszowice. Patronat honorowy objęli: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz starosta krakowski Wojciech Pałka. Wśród partnerów uroczystości są: Fundacja Orlen, 6 Brygada Powietrznodesantowa w Krakowie i 11 małopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Generał Józef Chłopicki po upadku Powstania Listopadowego, którego był dyktatorem - zamieszkał w Krzeszowicach. Zaprosili go tu przyjaciele - rodzina Potockich i dali miejsce w tzw. starym pałacu. Potem tutaj powstał grób generała. Mauzoleum gen. Józefa Chłopickiego ma formę zabytkowej, neogotyckiej kaplicy, górującej wysoko nad krzeszowicką nekropolią. kaplicę mauzoleum zaprojektował Ferdynanda August Stuler. Została wzniesiona w 1864 roku. Kaplica ta to murowany obiekt z nietynkowanej cegły.

Na wewnętrznych i zewnętrznych ścianach tego mauzoleum są tablice nagrobne: Józefa Chłopickiego, Romana Załuskiego (reżysera i scenarzysty) oraz poległych w bitwie pod Grochowem (z czasów wojen napoleońskich), a także Elżbiety Pittat.
Pierwotnie kaplica była w centrum cmentarza, ale z czasem został on rozbudowany i obecnie znajduje się w jego wschodniej części.

Jedna z rzeźb nagrobnych na rudawskim cmentarzu. To płaczka na grobie Franciszki Gawrzyckiej, kobiety zmarłej w 1909 roku

Wszystkich Świętych na cmentarzach w powiecie krakowskim. Pł...

Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Wyjaśniamy różnicę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski