Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krzeszowicach odnowiono mauzoleum generała Józefa Chłopickiego. Remont i konserwacja trwały całe lata

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Uroczystości odnowienia mauzoleum gen. Chłopickiego i piknik patriotyczny w Krzeszowicach
Uroczystości odnowienia mauzoleum gen. Chłopickiego i piknik patriotyczny w Krzeszowicach Fot. Barbara Ciryt
Apelem poległych i modlitwą na cmentarzu rozpoczęły się uroczystości patriotyczne w Krzeszowicach. Zwieńczyły remont mauzoleum gen. Józefa Chłopickiego, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich.

Mauzoleum na parafialnym cmentarzu w Krzeszowicach to rodzaj charakterystycznej kaplicy. Jak mówił ks. prałat Andrzej Szczotka, emerytowany proboszcz parafii św. Marcina z Tours kaplicę wybudowali hrabiowie Potoccy, którzy gościli w Krzeszowicach w starym pałacu gen. Chłopickiego. Zapewnienie miejsca i umożliwienie leczenia w Krzeszowicach było rodzajem hołdu oddanego generałowi i powstańcom listopadowym. Kaplica powstała w 1864 roku według projektu Augusta Stülera, jej budowa trwała rok.

Rozmowy o remoncie tego mauzoleum rozpoczęliśmy w 2010 roku z inicjatywy Andrzeja Adamczyka, wówczas posła, obecnego ministra infrastruktury. Sam remont trwał dziewięć lat. Częściowo był finansowany z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a częściowo ze składek parafian - mówił podczas uroczystości ks. Andrzej Szczotka.

Minister Adamczyk przypomina, że mauzoleum Chłopickiego było w dramatycznym stanie, zniszczone przez warunkami atmosferycznymi, burze gradowe poczyniły tam spustoszenie.

Zależało mi na tym, żeby remontować ten obiekt, bo mury zalewane wodą z dziurawych rynien pękały na mrozie, tynk odpadał płatami. Rozmowy o remoncie były trudne, bo parafia, prowadziła wtedy budowę nowego kościoła w Krzeszowicach i remont kościoła istniejącego, ale ksiądz proboszcz zdecydował się, żeby ratować w tym czasie także cmentarną kaplicę - mauzoleum. Udało się - mówi Andrzej Adamczyk.

Podczas uroczystości patriotycznych w Krzeszowicach na cmentarzu przy odnowionym mauzoleum Kompania Honorowa Wojska Polskiego przygotowała apel poległych i salwę honorową. Kwiaty przy grobie - kaplicy złożyli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz i sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edward Siarka oraz samorządowcy z województwa, powiatu krakowskiego i gminy Krzeszowice.

Następnie w kościele św. Marcina z Tours mszę odprawił ks. bp. Marek Jędraszewski, który w homilii mówił m.in. o wierności nawiązując do liturgii niedzielnej. Przywoływał także postać gen. Józefa Chłopickiego, jego udział w wielu bitwach. Zaznaczył, że uroczystość w Krzeszowicach to pamięć, która daje siłę do zmagań, żeby Polska nie zginęła w wierności wobec Boga, tradycji i historii.

Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek na koncert i pokazy musztry paradnej. Tam odbywał się piknik patriotyczny z udziałem: Fundacji Orlen, 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie i 11 małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, oddziałem Żandarmerii Wojskowej w Krakowie, Orkiestry Wojskowej z Bytomia, policji i klas mundurowych ze szkół powiatowych w Krzeszowicach i Skale. Uczniowie klas mundurowych dawali pokazy nie tylko musztry, ale i samoobrony. Natomiast pokaz musztry historycznej dali członkowie Sekcji Rekonstrukcji Historycznej im. Józefa Chłopickiego Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Jedna z rzeźb nagrobnych na rudawskim cmentarzu. To płaczka na grobie Franciszki Gawrzyckiej, kobiety zmarłej w 1909 roku

Wszystkich Świętych na cmentarzach w powiecie krakowskim. Pł...

Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Wyjaśniamy różnicę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski