Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W księgarni

WT
Tomasz Lis Wielki finał. Kulisy wstępowania Polski do NATO, Wydawnictwo Znak

Lis pisze o tym, czego nie pokazały telewizyjne kamery i co nie zostało powiedziane na konferencjach prasowych. Dowiadujemy się. m.in. jak Lech Wałęsa przekonał Borysa Jelcyna do wycofania sprzeciwu Rosji, jak Aleksander Kwaśniewski i jego ludzie przełamywali opór władz amerykańskich wobec nowej ekipy w Warszawie i jak krok po kroku ambasada RP w Waszyngtonie realizowała opracowaną w najdrobniejszych szczegółach strategię wchodzenia do Sojuszu.
Geoffrey Wigoder Słownik biograficzny Żydów, przekład zbiorowy, Wydawnictwo Da Capo
Mottem słownika są słowa Disraelego: "Nie czytaj żadnych książek historycznych, a tylko biografie, gdyż tam znajdziesz życie, nie teorie". W słowniku Wigodera zamieszczone są biogramy Żydów zmarłych przed 1991 r., czyli w chwili, gdy dzieło ukazało się równocześnie w Izraelu, USA i Wielkiej Brytanii. Największym problemem przed jakim stanął autor, był wybór - jak sam przyznaje - kogo uznać za Żyda. Jak rozwiązał ten dylemat: "Oparłem się na tradycyjnym religijnym założeniu, że osoba, która przyszła na świat jako Żyd, pozostanie nim Ëniezależnie od tego, jak bardzo grzeszyÇ. Dotyczy to również tych, którzy odeszli od judaizmu albo publicznie wypierają się wszelkich związków z religią Mojżeszową czy narodem izraelskim. Przedstawiam również te osoby, których jedno z rodziców jest Żydem albo które nawróciły się na judaizm". W tym opasłym dziele nie brak polskich Żydów.
Richard Lourie Autobiografia Stalina. Diabelski apokryf, przełożyła Jadwiga Piątkowska, Wydawnictwo Znak
Zabieg autora jest diabelsko prosty: Stalin sam opowiada o sobie, o tym, jak sięgnął po władzę, jak ją sprawował. Książka jest kompozycją solidnej porcji faktów z odrobiną fikcji. Lourie fascynuje ogromem wiedzy o historii i kulisach Związku Sowieckiego. Napisanie książki, jak sam powiada, nie byłoby możliwe gdyby nie to, że przez trzy lata był kierowcą szefa mafii w Bostonie. Dzięki temu mógł studiować mentalność psychopatycznego bandyty, jakim bez wątpienia był również - choć na niewyobrażalnie większą skalę - Stalin. Lourie nie jest jednak zawodowym szoferem, a znawcą literatury rosyjskiej, jej tłumaczem, ale też przekłada na język angielski polską literaturę, m.in. Wata, Miłosza, Grynberga.
(k.w.)
Michael Fossel Jak przedłużyć nasze życie, przełożyła Monika Betley
Na czym polega proces starzenia? Czy można go odwrócić? Jakie będą społeczne skutki przedłużenia życia? - na te pytania próbuje odpowiedzieć Michael Fossel, profesor medycyny klinicznej na Michigan State Uniwersity. Jego zdaniem, w ciągu najbliższych 20 lat uda się poskromić większość chorób, m.in. raka, AIDS i udary. "W przeciwieństwie do śmierci, starzenia można uniknąć. Proces ten można nawet odwrócić. Wiemy już, że niektóre komórki naszego ciała mogą uniknąć starzenia" pisze Fossel. Średnia długość życia wynosiła dwa wieki temu 25 lat, obecnie zwiększyła się do 75 lat. Z wyliczeń autora książki wynika, że niedługo przeciętna długość życia może wzrosnąć do 115 lat.
John Lechte Panorama współczesnej myśli humanistycznej. Od strukturalizmu do postmodernizmu, przełożył Tadeusz Baszniak, Książka i Wiedza
John Lechte opisuje koncepcje filozoficzne 50 myślicieli, przyporządkowując ich do jednego z wybranych 10 prądów XX wieku. Panoramę XX-wiecznej myśli humanistycznej zaczyna od wczesnego strukturalizmu, którego przedstawicielami byli m.in. Michaił Bachtin i Sigmund Freud - przez semiotykę, feminizm drugiej generacji - po nowoczesność. Autor opisuje także m.in. wpływ na koncepcję sztuki dzieł Franza Kafki i Jamesa Joyce'a. Nie poprzestaje na teorii - przedstawia także sylwetki jej autorów. Pisze o Noamie Chomskim: "Dokonując - jak się wydaje - całkowicie nietrafnej oceny politycznej Chomsky (który sam jest Żydem (...) - napisał w 1981 roku przedmowę do głośnej książki Roberta Faurissona zaprzeczającej istnieniu nazistowskich komór gazowych".
Stanisław Lem Dzienniki gwiazdowe, Wydawnictwo Literackie
Wybrane i opracowane przez Jerzego Jarzębskiego relacje z przygód kosmicznego podróżnika Ijona Tichego. Kolejne odcinki "Dzienników gwiazdowych" powstawały przez 30 lat. W książce umieszczono tylko niektóre z nich. Przygody, w których uczestniczy bohater kojarzą się z - doprowadzonymi do absurdu - zjawiskami współczesnego świata. Planeta, gdzie wszyscy udają roboty ze strachu przed despotycznym Kalkulatorem przypomina kraje komunistyczne, natomiast opis walki dwóch producentów pralek odsłania mechanizmy kapitalistycznej konkurencji.
(AM)
Ryszard Marek Groński "Nauka pływania dla topielców. Wypisy z histerii najnowszej 1989-1998" Książka i Wiedza 1999.
Jeśli ktoś ma dość poważnej polityki i nobliwych postaci z pierwszych stron gazet, może sięgnąć po książkę R. M. Grońskiego. Przypomina on zdarzenia, wypowiedzi, żarty z ostatnich lat, według zasady, że są narody, które mają historię i te, które mają zbiór anegdot - my należymy raczej do tych drugich. Lektura tej książki przypomni nam, o kim mówiono: "Nie matura, lecz bliźnięta zrobią z ciebie prezydenta", kto nazwał polskich intelektualistów "ujadającymi kundelkami", a który polityk miał "spojrzenie z damasceńskiej stali"... Cięte dowcipy, błyskotliwe puenty opatrzone są dodatkowo rysunkami Andrzeja Czeczota. (WT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski