Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

 W księgarni

Redakcja
Bohaterami tej książki są młodzi ludzie, dla których podstawowymi rozrywkami są: seks, narkotyki i alkohol. Część z nich mieszka wspólnie w jednym domu. Mają zwyczaj testowania nowych używek na swoim współlokatorze karle. Jeśli efekty działania narkotyku wydają im się interesujące, sami włączają się do eksperymentu. Akcja tej książki rozpoczyna się w momencie, gdy do domu pod Londynem ma przyjechać grupa gości, aby spędzić weekend na narkotyczno-alkoholowej orgii. Książka ta jest satyrą na angielski hedonizm i konsumpcjonizm. Nie jest to jednak odpowiednia lektura dla dziewcząt z dobrych domów.

(AM)

 Martin Amis Martwe dzieci, przełożył Zbigniew Batko, Rebis
 Martin Amis to jeden z najciekawszych pisarzy angielskich średniego pokolenia, syn Kingsleya Amisa, także pisarza.
 Judith Wills Biblia żywności i żywienia, przekład Grażyna Lutosławska, Jacek Bujko, Joanna Cielecka-Kuszyk, Grażyna Gasparska, Jerzy Żabierek, Amber
 Na czym polega zdrowa dieta? Co jeść w czasie choroby? Jakie są lecznicze właściwości ziół? Jak powinniśmy się odżywiać w poszczególnych okresach życia? Na te i inne pytania odpowiada książka napisana przez brytyjską autorkę, a opracowana i przystosowana do polskich warunków przez specjalistów z Katedry Dietetyki i Żywności Funkcjonalnej SGGW.
 Popularnonaukowe omówienie składników odżywczych takich jak węglowodany, tłuszcze, witaminy, białko i inne uzupełnione jest o praktykę, np. zaprezentowaną w rozdziale pt. "Czterotygodniowy kurs właściwego odżywiania". Znajdziemy tu także przepisy na zdrowe i smaczne potrawy, tabele wartości odżywczej poszczególnych produktów. Książka wydana jest w formie albumowej, na kredowym papierze i z pięknymi zdjęciami potraw, na widok których cieknie ślinka.

 Raymond Chandler Topielica, przełożył Zbigniew Gieniewski, Prószyński i S-ka
 - Nie podoba mi się pański sposób bycia - oświadczył Kingsley. - Ja oferuję swoje usługi, a nie maniery - odparł Filip Marlowe. Przyjmując zlecenie odszukania zaginionej żony bogatego przedsiębiorcy, detektyw przypuszcza, że zetknął się z jeszcze jedną banalną sprawą, stanowiącą efekt małżeńskiego trójkąta. Sprawa okazuje się jednak dużo bardziej skomplikowana niż wydawało się na początku. W wodzie zostają znalezione zwłoki żony dozorcy posiadłości, gdzie ostatnio widziano panią Kingsley. Potem na jaw wychodzi jeszcze jedno morderstwo. Filip Marlowe znów może powiedzieć, że kłopoty to jego specjalność.
 Nakładem Prószyński i S-ka wydano już wcześniej inne książki Chandlera: "Długie pożegnanie", "Żegnaj, laleczko", "Głęboki sen", "Siostrzyczka" i "Wysokie okno". Niedawno ukazała się też biografia Raymonda Chandlera, autorstwa Toma Hineya. (KRM)
 Salman Rushdie Grimus, przełożył Krzyszof Filip Rudolf, Rebis
 Rzecz dzieje się na magicznej Wyspie Cielęcej. Wszystko jest tu możliwe; lustra, które się otwierają do innego świata, blade wiedźmy oplatające jedwabnymi sznurami, bramy pomiędzy wymiarami przestrzeni. Głównym bohaterem jest Trzepoczący Orzeł, akcja zaczyna się w momencie jego przybycia na Wyspę Cielęcą. Trzepoczący Orzeł to Indianin z plemienia Axona. Traktowany przez swoich współplemieńców z pogardą, ponieważ jest sierotą, postanawia uciec z ich społeczności.

 Steven Marshall Szkoła przetrwania, przełożyła Grażyna Wójcik, Prószyński i S-ka
 Poradnik dla amatorów spędzania wolnego czasu pod gołym niebem. Autor pisze o przygotowaniach do wędrówki, psychologicznym aspekcie przetrwania, sposobie radzenia sobie z przeszkodami na trasie i w sytuacjach katastrofalnych. Wyjaśnia, jak na podstawie obserwacji przyrody przewidzieć warunki pogodowe i gdzie najkorzystniej rozbić obóz. Informuje, jak zachować bezpieczeństwo podczas wspinaczki wysokogórskiej, spływu kajakowego lub biwaku.
 W książce znajdziemy też bardzo praktyczne przepisy na zrobienie piwa i wina z pokrzyw. Dowiemy się, jak należy przyrządzać jedzenie w dole ziemnym, budować łódkę z wikliny, przerywać obwód przy porażeniu prądem, oczyszczać ranę oraz wydobywać ciało z ruchomych piasków i bagien.
 Wojciech Pięciak Inne twarze pojednania. Reportaże, Znak
 Dopiero po roku 1989 mógł nastać w Polsce okres zapisywania "białych plam". "Z jednej strony koncentrowano się więc na cierpieniach doznanych przez Polaków od Sowietów - z drugiej zaś na odkrywaniu niemieckich ofiar wojny - a więc ofiar przymusowego i brutalnego usunięcia ludności niemieckiej z ziem zachodnich i północnych po 1945 roku, a także ofiar powojennych tzw. obozów pracy dla Niemców (ale często również dla Ślązaków opcji polskiej...)" - pisze Pięciak. Jak dodaje, próba zrozumienia cudzych, często tragicznych doświadczeń i losów - takich jak bohaterów reportaży: Franza Scholza czy Reinholda Lehmanna - świadczyć może o sile narodu i społeczeństwa.
 Wojciech Pięciak (rocznik 1967), jest dziennikarzem "Tygodnika Powszechnego", autorem kilku książek, m.in: "Jak obalano Mur. Niemcy 1988-96", "Kanclerz obojga Niemiec. Helmut Kohl - szkic do portretu" i "Niemcy: droga do normalności. Polityka zagraniczna RFN od wojny o Kuwejt do wojny o Kosowo".

(KRM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski