W księgarni

Redakcja
Panorama XVII- -wiecznego racjonalizmu. Autor omawia system Kartezjusza, znaczenie i nowatorstwo jego filozofii. Następnie, przedstawiając myśli Spinozy, Leibniza, Malebranche’a, pokazuje, jak - przy całej swej wielkości i oryginalności - poruszają się w kręgu problematyki zainicjowanej przez Kartezjusza, kontynuując jego rozwiązania bądź się im przeciwstawiając. "Wielki racjonalizm może się wydawać dogmatyczny w swych głównych stwierdzeniach, szybko podważonych przez osiemnastowieczny sceptycyzm. Śmiałość wyjaśnień nie zacierała jednakże skończoności naszego umysłu, tym bardziej że ujawniała się ona w odniesieniu do nieskończoności absolutnej" - twierdzi autor.

(AM)

 Genevie`ve Rodis-Lewis Kartezjusz i racjonalizm, przełożył Stanisław Cichowicz, Prószyński i S-ka
 W serii "W czym rzecz?" ukazały się wcześniej następujące tytuły: "Arystoteles i Liceum", "Socrates", "Pascal", "Wielkie daty filozofii starożytnej i średniowiecznej" oraz "Wielkie daty filozofii nowożytnej i współczesnej". (KRM)
 Jarosław Hrycak Historia Ukrainy 1772 - 1999. Narodziny nowoczesnego narodu, przełożyła Katarzyna Kotyńska, Instytut Europy Środkowo- -Wschodniej Lublin
 W języku polskim jest to pierwsza praca syntetyczna o dziejach Ukrainy i Ukraińców od końca XVIII w. do czasów współczesnych, napisana przez historyka ukraińskiego. Zaletą tej książki jest to, że autor nie przemilcza niewygodnych faktów, a czasami wręcz je uwypukla. Hrycak nie przedstawia historii narodu ukraińskiego jako nieprzerwanej martyrologii, za niepowodzenia nie obwinia innych (np. Polaków czy Rosjan), ale stara się dostrzegać wieloaspektowość danego problemu. Pisze zresztą: "Zdolność krytycznego oglądu narodowej spuścizny jest znakiem wielkiej siły moralnej i może przyczynić się do odzyskania zaufania do historiografii w świecie naukowym".
 Dorobek naukowy Hrycaka (ur. w 1960 r.) jest bardzo bogaty. Jest autorem kilku książek i ponad 200 artykułów naukowych. Za pracę "Zarys historii Ukrainy. Kształtowanie się nowoczesnego narodu ukraińskiego XIX-XX w." otrzymał Nagrodę Zagraniczną "Przeglądu Wschodniego" za rok 1997. Obecnie jest dyrektorem Instytutu Badań Historycznych Uniwersytetu we Lwowie, ale wykłada również na licznych uniwersytetach europejskich i amerykańskich.
(k.w.)
 Jacek Chrobaczyński Ostatni z szesnastu. Biografia polityczna Adama Bienia (1899 -1998), Krajowa Agencja Wydawnicza
 Książka historyka z krakowskiej Akademii Pedagogicznej, będąca biografią polityczną ministra Adama Bienia. Urodzony w chłopskiej rodzinie w 1899 r., przez całe dorosłe życie związany był z ruchem ludowym, najpierw ze Zwązkiem Młodzieży Wiejskiej "Wici", później ze Związkiem Teatrów Ludowych. Podczas wojny pracował jako reprezentant Stronnictwa Ludowego w konspiracyjnej Delegaturze Rządu na Kraj, gdzie stał się "jedną z najważniejszych osób w administracyjnej i politycznej hierarchii państwa podziemnego". Od wiosny 1943 r. był pierwszym zastępcą delegata Rządu RP na Kraj, a od 1944 r. ministrem członkiem Krajowej Rady Ministrów. W marcu 1945 r. wraz z pozostałymi przywódcami polskiego państwa podziemnego został aresztowany przez NKWD, osądzony w moskiewskim procesie szesnastu i skazany na 5 lat więzienia. Zwolniono go w 1949 r. i odesłano do kraju, gdzie pracował potem jako adwokat.
 Biografia napisana w oparciu o bogate źródła, w tym prywatne archiwum ministra, prezentuje barwnie długie (98 lat!) życie ministra Adama Bienia.
 Andrzej Kempa Flirt z Historią, Krajowa Agencja Wydawnicza
 9 marca 1765 r. zmarł w Londynie w wieku 207 lat niejaki Thomas Carn, który przeżył 12 angielskich monarchów. W Krakowie natomiast miał umrzeć pewien starzec liczący 127 lat, który z czterema żonami spłodził 125 dzieci. W wieku równie podeszłym zakończył życie właściciel Wielopola Piotr Librowski. Odszedł z tego świata w 1825 r. w wieku 124 lat.
 Takie i im podobne, a równie interesujące informacje możemy znaleźć w książce historyka literatury, księgoznawcy, bibliografa i bibliofila Andrzeja Kempy, będącej swoistym lapidarium ciekawostek historycznych, literackich i obyczajowych. Możemy zatem dowiedzieć się, jakie były pośmiertne losy palca (!) króla Stanisława Leszczyńskiego przywiezionego do kraju przez oddziały polskie wracające z Francji po epopei napoleońskiej w 1814 r., jaki był rodowód szczytnego polskiego hasła "Za naszą i waszą wolność", ile milionów rubli kosztowała Warszawę budowa cytadeli, a także co odpowiedział George Stephenson na pytanie, czy spotkanie krowy z pociągiem może być niebezpieczne ("Bez wątpienia, bardzo niebezpieczne, ale tylko dla krowy"). (PS)
 Boska pieczęć. Mądrości Talmudu, wybór i przekład z hebrajskiego Aleksander Klugman, Europa
 Zbiór cytatów z Talmudu pogrupowanych tematycznie: o kobiecie, pracy, władzy, mądrości i głupocie, o etyce i in. Od praktycznych: "Nie należy rozmawiać podczas posiłku" czy "Nie pogardzaj żadną pracą, bylebyś tylko nie musiał żebrać" po bardziej ogólne prawdy: "Niejedna kobieta gotowa jest sama sobie wyrządzić krzywdę, jeśli tylko zaszkodzi to jej rywalce", "Nawet podczas szczęścia módl się do Boga. Zgodnie z przysłowiem, że należy szanować lekarza, nawet jeśli się jest zdrowym". Jak pisze we wstępie Aleksander Klugman, badacze Talmudu zwracają uwagę na uderzające podobieństwo wielu sformułowań zawartych w Talmudzie i w Ewangelii.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie