Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

 W księgarni

Redakcja
W opinii Marka Oramusa "Duch Czasu" to książka dekady polskiej fantastyki. Autor tej tylko w części fantastycznej powieści prowadzi nas w swojej nieprzebranej erudycji przez dzieje świata, ukazując co ciekawsze momenty, w których zaznaczyła się ludzka nienawiść, chciwość, okrucieństwo i chuć.

(PS)

 Mirosław P. Jabłoński Duch Czasu, Solaris
 Bohater, Robert Crane, znalazł się właśnie na początku swojego przymusowo-dobrowolnego bezrobocia, które ma trwać 5 lat, czyli 1727 dni (wliczając 2 dni z lat przestępnych). Niezbyt dobra to perspektywa, ale już niebawem dzięki swojej (i autora) wyobraźni oraz wiedzy zaczyna podróż po historii ludzkości, stając się, a to Rzymianinem, Robertusem Craneusem Iuvenisem, a to pierwszym kupcem moskiewskiej gildii Robertem Johannowiczem Cranowem, a to znowuż Hauptmannem Robertem Nielsenem-Crane, dowódcą batalionu Afrika Korps. We wszystkich tych przeżyciach przewijają się uparcie białe niedźwiedzie, thalarcti maritimi, których losem bohater jest żywo zainteresowany, a których żeńska przedstawicielka odegra niebagatelną rolę na ostatnich stronach powieści.
 Całość opowieści Mirosława Jabłońskiego prowadzi czytelnika do nieodpartego przekonania, że prawdziwy Duch Czasu, poruszający wszystkie mechanizmy życia, jest tylko jeden, a jest nim ludzka chuć.
 Leonid Kudriawcew Polowanie na Quacka, przełożyła Ewa i Eugeniusz Dębscy, Solaris
 Essutil Quack, przeciętny choć zdolny komiwojażer, przebywał właśnie na kolejnej wycieczce w wirtualnej rzeczywistości pewnego cybera, gdy jego ciało, pozostawione w realnym świecie, zostało podstępnie skradzione. Teraz Essutil z uprzywilejowanego turysty stał się tułaczym programem, pozbawionym praw i co gorsza pieniędzy, który zgodnie z przepisami powinien zostać w majestacie prawa skasowany. Ale to nie koniec jego kłopotów. Ścigają go policjanci, porywacze ciała, turyści, przewodnicy po cyberach i inne tułacze programy, zazdrosne o swoją pozycję. Dalej są już tylko ucieczki, pościgi, strzelaniny i fortele Essutila, który za wszelką cenę chce ocalić swoje wirtualne życie i odzyskać prawdziwe ciało.
 Leonid Wiktorowicz Kudriawcew jest znanym w Rosji pisarzem SF, autorem ponad 20 książek. Należące do gatunku cyberpunk "Polowanie na Quacka" (w oryginale "Ochota na Kwaka") zyskało w Rosji dużą popularność tak, że autor zdecydował się na dopisanie jej kontynuacji.

 Isaac Asimov Preludium fundacji, przełożył Edward Szmigiel, Rebis
 Bohaterem powieści jednego z najsłynniejszych autorów science fiction jest Hari Seldon, genialny matematyk, a także specjalista od psychohistorii. Na Zjeździe Dziesięcioletnim prezentuje swoją pracę, z której wynika, że można przewidzieć przyszłość. Ta ciekawa koncepcja interesuje władców jednego ze światów w Imperium Galaktycznym. Seldon musi uciekać...
 Cykl "Fundacja" jest sztandarowym dziełem Isaaca Asimova. Pierwsza część rozpoczyna się, gdy genialny matematyk Hari Seldon jest już u kresu swoich dni, a wielkie Imperium chyli się ku upadkowi. Na Trantorze żyje ponad 40 miliardów ludzi. Cała planeta pokryta jest tytanowym płaszczem, a na Powierzchni przebywają jedynie naukowcy i ekipy robotników.
 Pisarz urodził się w Rosji w 1920 roku. Gdy miał trzy lata, jego rodzice wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Wychowywał się na Brooklynie, gdzie jego ojciec miał sklep cukierniczy. Odniósł sukces jako autor nie tylko książek science fiction, ale także popularnonaukowych. Zmarł w 1992 roku.
 Alfred Doblin Podróż po Polsce, przełożyła Anna Wołkowicz, Wydawnictwo Literackie
 Po raz pierwszy opublikowana w polskim tłumaczeniu powieść przedstawiciela niemieckiego ekspresjonizmu, dramaturga i eseisty, z zawodu lekarza psychiatry. Książka jest opisem podróży po Polsce, w której przebywał przez dwa miesiące, w roku 1924. Wyjazd sfinansowało wydawnictwo, które potem opublikowało powieść. Dla autora była to także podróż do własnych korzeni; Doblin był z pochodzenia Żydem. W Polsce interesuje go przyszłość polityczna odrodzonego narodu, fascynuje walka Polaków o niepodległość. Opisuje także życie mniejszości narodowych. Sporą miejsca poświęca drobiazgowemu opisowi biedy niższych warstw.
 Alfred Doblin urodził się w 1878 roku w pruskim Szczecinie, dziesięć lat później przeprowadził się z rodziną do Rzeszy. W 1940 roku nawrócił się na katolicyzm, na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w 1957 roku.

(AM)

 Claude B. Levenson Dalajlama. Dzieciństwo i młodość, przełożył Krzysztof Wakar, Prószyński i S-ka
 Biografia opisująca pierwsze 24 lata życia dalajlamy, od dnia urodzenia w 1935 roku, do wyjazdu na wygnanie w 1959 roku. Książka opowiada o trzyletnim chłopcu z małej wioski tybetańskiej, który został uznany za wcielenie dalajlamy. Mając 24 lat był zmuszony opuścić Tybet i udać się na emigrację, do Indii. "Historia nałożyła na niedoświadczonego młodego człowieka obowiązki, wydawałoby się ponad jego siły. Mimo że został zmuszony do opuszczenia kraju, szacunek, jakim darzy go jego lud i międzynarodowa społeczność (pokojowy Nobel w 1989 roku), pozwala podejmować nieustanne starania o przywrócenie Tybetowi suwerenności drogą pokojową" - czytamy.

(KRM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski