Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

 W księgarni

Redakcja
Autor w bardzo przystępny sposób opisuje najpierw ewolucję samej Ziemi, potem ewolucję życia na niej, a kończy na ewolucji człowieka. Ryszkiewicz przypomina, że nie tylko sama Ziemia nie istniała od zawsze, ale i życie na niej narodziło się w określonym momencie (ok. 4 mld lat temu). Więcej - Wszechświat nie jest ani wieczny (powstał przed ok. 15 mld lat), ani nie będzie istnieć w nieskończoność.

(k.w.)

 Marcin Ryszkiewicz Ewolucja. Od Wielkiego Wybuchu do Homo sapiens, Prószyński i S-ka
 W "Ewolucji" znajdziemy odpowiedź na m.in. następujące pytania: czy człowiek pochodzi od małpy?, dlaczego wciąż nie znamy "brakującego ogniwa?", czy człowiek mógł powstać na innych planetach?, czy znając prawa ewolucji, można przewidzieć świat w przyszłości?
 Donald Goldsmith W poszukiwaniu życia na Marsie, przełożył Krzysztof Belczyński, Prószyński i S-ka
 Książka opisuje historię badań kawałka marsjańskiej skały, która spadła na naszą planetę i - być może - przyniosła ze sobą szczątki pozaziemskiego życia. Jest to również opowieść o badaniu Czerwonej Planety za pomocą sond kosmicznych, o narodzinach planet i o początkach życia w Układzie Słonecznym. Autor, amerykański astrofizyk, nagradzany wielokrotnie za popularyzację nauki, znany w Polsce z książki "Największa pomyłka Einsteina?", w "W poszukiwaniu..." prowadzi nas również w przez laboratoria i gabinety dyrektorów NASA.
 Matt Ridley O pochodzeniu cnoty, przełożyła Małgorzata Koraszewska, Rebis
 Cnota to według Matta Ridley'a zachowanie prospołeczne, przeciwieństwo występku. Dlaczego wśród ludzi wzajemna pomoc odgrywa tak ważną rolę? Dlaczego istnieje społeczeństwo? Odpowiedziom na te pytania poświęcona jest książka brytyjskiego zoologa i dziennikarza. Według niego, jedną z cech, która wyróżnia ludzkość jest zbiór społecznych instynktów. Bywamy altruistami, cenimy przyjaźń i lojalność grupową nie tylko dlatego, że jesteśmy tak wychowani. "Nasze kultury są ukierunkowanym wyrazem naszych instynktów" - twierdzi Ridley. W barwnie napisanej książce powołuje się na teorie Hobbesa, Rousseau i Kropotkina, podaje przykłady życia prymitywnych plemion. Przekonuje także, że altruizm się opłaca. Dając coś innym, pozornie bezinteresownie, mamy większe szanse, że w ten sam sposób odpłacą się nam w potrzebie.
 Paul Martin _Umysł, który szkodz_i, przełożył Piotr Turski, Rebis
 To umysł decyduje o naszej podatności na choroby, a także o rodzaju śmierci - twierdzi Paul Martin, doktor biologii behawioralnej z Wielkiej Brytanii. W swojej książce pokazuje, jak psychika i emocje wpływają na nasze zdrowie. W ostatnich latach naukowcy zauważyli, że u ludzi o pewnej osobowości występuje większe ryzyko zachorowań na raka. Zespół ten, nazywany typem C, charakteryzuje się stłumieniem silnych emocji, poddaniem się woli innych, brakiem stanowczości, unikaniem konfliktów i zachowań, które mogłyby urazić innych, nieemocjonalne podejście do życia, ukrywanie się za fasadą miłego człowieka, poświęcanie się dla innych, skłonność do przeżywania uczuć bezradności i rozpaczy. Wsparcie społeczne i silna emocjonalna reakcja pacjenta na nowotwór może wydłużyć jego życie. Co robić, aby nasz umysł nie wpływał negatywnie na zdrowie? Umiejętność odprężenia się, ćwiczenia, przyjaźnie, miłość, aktywność intelektualna - to może mało odkrywcze, ale skuteczne metody - przekonuje Paul Martin.

(AM)

 Joanne Rowling _Harry Potter i Komnata Tajemnic, _przełożył Andrzej Polkowski, Media Rodzina of Poznań
 Jest to drugi tom z serii baśniowej opowieści o rudowłosym chłopcu (pierwszy z nich - Harry Potter i Kamień Filozoficzny, wydano w Polsce w kwietniu). W ciągu trzech lat seria zdążyła zrobić na świecie oszałamiającą karierę - zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.
 Joanne K. Rowling była samotną matką, szukającą sposobu na życie, kiedy pewnego dnia, w kawiarni, na małych skrawkach papieru opisała chłopca, któremu przydarzają się niesamowite przygody. Niektórzy zarzucają autorce, że wprowadziła do literatury system wartości graczy komputerowych, a samą powieść rozpoczęła od śmierci rodziców głównego bohatera. Liczba osób zauroczonych stworzonym przez nią fantastycznym, ale rządzącym się logicznymi prawami światem stale rośnie.
 Jako niemowlę Harry walczył ze złym czarodziejem Voldemortem - zwyciężył, ale jego rodzice zginęli. Chłopcem zaopiekowali się wuj i ciotka, którzy jednak traktowali małego po macoszemu, a przede wszystkim ukrywali przed nim fakt posiadania zdolności magicznych. Na szczęście wszystko się wydało, kiedy jedenastoletni Harry został przyjęty do Szkoły Magii i Czarodziejstwa, gdzie spotkały go liczne przygody.

(MS)

 Wojciech Żukrowski Czarci tuzin, Książka i Wiedza
 Wydany tuż przed śmiercią Żukrowskiego tom opowiadań zawierający "trzynaście mrocznych opowieści". Pisze autor: "Z dziecinną ufnością wysłuchuję niezwykłych historii. Bo one się jednak zdarzają. Powiecie - niezdrowa ciekawość. Ona popycha mnie: bliżej, jeszcze kroczek bliżej... Póki nie poczuję dreszczu lęku (...) Obrazy - te moje i te zasłyszane - zapadły w podświadomość. Wracają we śnie. Wiernie je odtwarzam". Oddaje czytelnikowi trzynaście opowieści, mrocznych, ale - jak przekonuje - prawdziwych. "To nie moja chora wyobraźnia - tylko samo życie! Słowa tych, co odeszli - poręczają. I jestem ja, nadal żywy" - pisał Żukrowski. W miesiąc po ukazaniu się książki zmarł.
 Wojciech Żukrowski (1916-2000) był autorem wielu opowiadań, m.in. "Z kraju milczenia", "Piórkiem flaminga", powieści: "Kamienne tablice", "Plaża nad Styksem", baśni: "Porwanie w Tiutiurlistanie" i "Na tronie w Blablonie".

(KRM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski