MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W labiryncie Torcalu

Redakcja
Niezwykle oryginalna uroda tego terenu stanowi atrakcję nie tylko dla hiszpańskich czy zagranicznych turystów; krajobraz Torcalu zainteresował również filmowców, tutaj właśnie realizujących sceny filmów science fiction.

Jeden z najciekawszych krajobrazów krasowych Europy

Wapienny grzbiet o niezwykłym krajobrazie odnajdziemy w Górach Betyckich w południowej Hiszpanii, 30 km na północ od położonej nad Morzem Śródziemnym Malagi. El Torcal (El Torcal de Antequera) sięga 1336 m n.p.m.
Rzeźba szczytowego rejonu Torcalu uważana jest za jedną z największych atrakcji przyrodniczych w Hiszpanii; krajobraz grzbietu zaliczany bywa zaś równocześnie do najciekawszych krajobrazów krasowych w Europie. Nic więc dziwnego, że już w 1929 r. Hiszpanie wpisali El Torcal na krajową listę miejsc o szczególnych walorach przyrodniczych, a w 1978 r. utworzono tu - na obejmującym rozległą wierzchowinę obszarze około 17 km kw. - jeden z tzw. parków natury - obszarów o charakterze rezerwatowym.
Grzbiet El Torcal powstał około 20 milionów lat temu, kiedy to kompleks płasko leżących jurajskich wapieni, w wyniku alpejskich ruchów górotwórczych, został wypiętrzony na tysiąckilkustetmetrową wysokość. Doszło wtedy m.in. do powstania w wapiennym kompleksie licznych uskoków oraz sieci prostopadle krzyżujących się spękań. One właśnie - ułatwiając dostęp wód atmosferycznych w głąb masywu - wpłynęły na przebieg modelowania rzeźby rozległej grzbietowej wierzchowiny. Polegało ono na poszerzaniu systemu spękań i szczelin, rozbijaniu zwartych wapiennych bloków na mniejsze segmenty i przekształcaniu ich rzeźby - głównie wskutek działania procesów krasowych, czyli rozpuszczania skały przez wodę opadową.
W ciągu milionów lat procesy te, współdziałające z mechanicznym rozpadem skał powodowanym zmianami temperatury, doprowadziły do powstania dzisiejszego, niezwykłego krajobrazu wierzchowiny Torcalu - krainy tysięcy skałek i skalnych zespołów, o fantazyjnych często kształtach i bogatej mikrorzeźbie, ściśle nawiązującej do uwarstwienia wapieni i lokalnych różnic odporności; labiryntu rozpadlin, szczelin, śródskalnych uliczek i kotlin, w którym - wędrując poprzez wierzchowinę - w pełni można docenić przydatność znakowanej ścieżki.
Uzupełnia te walory krajobrazowe interesujący świat roślin i zwierząt. Monotonną kolorystykę skalnego reliefu ożywia skupiająca się w obniżeniach, bujna często roślinność, m.in. powszechnie występujące i będące atrakcją w okresie kwitnienia krzewy dzikiej róży oraz głogi; gdzieniegdzie spore połacie pionowych ścian opanowuje wysoko sięgająca zieleń pnączy. W obrębie parku stwierdzono występowanie 30 gatunków orchidei oraz wielu endemitów, tj. roślin nie występujących poza tym regionem.
Do przedstawicieli fauny należą m.in. spośród ssaków kozice, niekiedy widoczne pośród skał, borsuki, tchórze, lisy, a z ptaków - sępy, nietrudne do wypatrzenia na niebie; warto wspomnieć o największym z miejscowych gadów - wężu Montpeliera, osiągającym ponad 2 m długości.
Centralnym punktem wyjścia na parkowe szlaki jest obszerny, usytuowany na płaskowyżu El Torcal parking (około 1200 m n.p.m.); w położonym obok niego niewielkim pawilonie mieści się m.in. sklepik o charakterze pamiątkarskim oraz ekspozycja poświęcona przyrodzie parku.
Oznaczone palikami i farbą szlaki, różnej długości (zielony - 1,5 km, żółty - 3 km, czerwony - 4,5 km), mają charakter okrężny; ich przebieg przedstawiony jest na planszowych mapach umieszczonych koło parkingu.
W bliskiej okolicy, na południe od placu parkingowego, leży popularny punkt widokowy Las Ventanillas (Okno), z efektowną panoramą sięgającą po rejon nadmorskiej Malagi.
Najlepszymi porami do zwiedzania parku El Torcal są wiosna i jesień; w lipcu i sierpniu panują tu bardzo wysokie temperatury. Zwolenników miewa też pora zimowa, w której najzimniejszych okresach skalna kraina prezentuje się w baśniowej, śnieżno-lodowej scenerii.
ARTUR ROTTER
Fot. autor

Jak dojechać?

Wystarczającą podstawę do szczegółowego zaplanowania odpowiedniej trasy dojazdu do Parku Natury El Torcal stanowić może m.in. wydana we Francji drogowo-turystyczna mapa Andaluzji w skali 1:400 000 ("Andalucía", Regional-Espagne nr 578, ostatnie wydanie w 2006 r.) - sprzedawana także i w naszych księgarniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski