Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łagiewnikach jak w Lourdes

Redakcja
To tu, w tak bliskim sercu Jana Pawła II miejscu, spotkamy się, by uczestniczyć w jego beatyfikacji.

Fot. Anna Kaczmarz

Inicjatywa rozbudowy łagiewnickiego sanktuarium wyszła od Jana Pawła II. Prace przy budowie rozpoczęto 8 września 1999 roku. Autorem projektu i koncepcji rozwiązania przestrzennego, całego, liczącego kilkadziesiąt hektarów obszaru powierzono profesorowi Wydziału Architektury krakowskiej Politechniki, twórcy kilku znanych kościołów, m.in. rzeszowskiej katedry – Witoldowi Cęckiewiczowi. Bazylikę poświęcił 17 sierpnia 2002 roku Jan Paweł II. Wspominał przy tym: "Przychodziłem tutaj zwłaszcza w czasie okupacji, gdy pracowałem w pobliskim Solvayu. Do dzisiaj pamiętam tę drogę, która prowadziła z Borku Fałęckiego na Dębniki, którą odbywałem codziennie, przychodząc na różne zmiany w pracy, przychodząc w drewnianych butach. Takie się wtedy nosiło. Jak można było sobie wyobrazić, że ten człowiek w drewniakach kiedyś będzie konsekrował bazylikę Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach!”.

Miejsce, które znał od wczesnej młodości, i w którym zapewne poznał orędzie s. Faustyny, Karol Wojtyła nawiedzał jako ksiądz, biskup i metropolita krakowski, a jej orędzie o Bożym Miłosierdziu kształtowało jego posługę w Kościele. To on rozpoczął proces informacyjny siostry Faustyny, później ją beatyfikował i kanonizował. Jako papież nawiedził Łagiewniki dwa razy – 7 czerwca 1997 r. oraz 17 sierpnia 2002 r., gdy poświęcił nowo wybudowaną bazylikę i dokonał uroczystego aktu Zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

Bazylika, przypominająca z daleka łódź, może pomieścić około 4500 osób. Ma salą teatralno–kinową na 240 osób, kaplice dla różnych grup językowych. Obok kościoła znajduje się kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu, poświęcona w święto Miłosierdzia w 2004 roku przez kard. Franciszka Macharskiego. Jest tam ogień, zapalony przez Ojca Świętego Jana Pawła II i przekazany kustoszowi sanktuarium ks. biskupowi Janowi Zającowi. Nieustannie pali się pod obrazem Pana Jezusa Miłosiernego i jest przekazywany wiernym podczas Wieczorów Jana Pawła II. Kościół połączony jest zadaszonym pasażem z Domem Miłosierdzia, w którym ma siedzibę duszpasterstwo miłosierdzia.

Prawdziwy najazd pielgrzymów Łagiewniki przeżyły po pierwszej i drugiej pielgrzymce Jana Pawła II do tego miejsca. Również dzisiaj jest to jedno z najczęściej odwiedzanych sanktuariów. Co roku przybywa tam około dwóch milionów pielgrzymów z 85 krajów świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski