Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lesie Wolskim przybyło 16 tys. drzew

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Miłosz Podwika, leśnik Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny, sprawdza, czy sadzonki się przyjęły
Miłosz Podwika, leśnik Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny, sprawdza, czy sadzonki się przyjęły fot. Anna Kaczmarz
Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny odnawia uroczysko i szlaki turystyczne. Rowerzyści dostaną na nową, wygodną trasę

13 tys. sadzonek buka, tysiąc sztuk dębu szypułkowego, tysiąc sztuk jodeł pospolitych oraz 600 sztuk grabów zasadzono na terenie uwielbianego przez krakowian Lasu Wolskiego. - Wszystko w ramach odnawiania naszego zieleńca - wyjaśnia Miłosz Podwika, leśnik z Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie, zajmującej się uroczyskiem.

Fundacja zasadziła w ciągu tygodnia tyle drzew (prawie 16 tys.), ile - przed wejściem w życie tzw. lex Szyszko - rocznie było wycinanych w całym Krakowie.

Miłosz Podwika dodaje, że sadzonki trafiły w miejsca, gdzie drzew przez lata ubyło. Nie są może jeszcze zbyt imponujące. Mają ok. 60 cm i ok. 2-3 lat. - Ale już za 5-6 lat podrosną do dwóch metrów i będą rzucały cień. A za 30-40 lat zostaną wielkimi okazami, producentami tlenu dla Krakowa - dodaje.

Pielęgnacja lasu

Przypomnijmy, że Las Wolski nie jest typowym lasem gospodarczym, w którym prowadzi się wyrąb drzew. Nie usuwa się tu nawet przewróconych przez wiatr okazów w głębi lasu. Martwe drewno jest środowiskiem życia dla owadów, ptaków czy ssaków. Odgrywa ono też ważną rolę w odnowie uroczyska. Zawarte w nim substancje odżywcze wracają powoli do obiegu, dzięki działalności grzybów, bakterii i bezkręgowców. Obok starych, przewróconych drzew sadzone są nowe. Tak było właśnie w tym roku.

Jeśli już zauważymy leśników z piłami w Lesie Wolskim, to tylko przy alejkach, gdy muszą usunąć lub skorygować drzewo stanowiące zagrożenie dla turystów.

- Każdego roku przed sezonem dokładnie sprawdzamy stan drzew przy szlakach pieszych, rowerowych i konnych - mówi Teresa Grega, wicedyrektor fundacji MPiOZ. - Mogły zostać nadłamane podczas burz czy silnych wiatrów lub zostały zaatakowane przez osłabiające je grzyby. Wtedy trzeba je usunąć lub podciąć. Drzewa czasami przewracają się też przez osuwiska.

Wypoczynek na szlakach

Nasadzenia nowych drzew i pielęgnacja lasu to nie wszystko czym zajmuje się aktualnie fundacja. Przed nadchodzącym sezonem letnim, w uroczysku trwają prace mające podnieść atrakcyjność tego terenu dla spacerowiczów i rowerzystów. W Lesie Wolskim czeka na turystów osiem tras o łącznej długości ok. 40 km, szlak pieszo-rowerowy i szlak konny.

Przy trasach fundacja ustawiła m.in. ławki i deszczochrony na wypadek zmiany pogody. Pracownicy fundacji sprawdzają czy potrzebne są jakieś naprawy, czy czytelność szlaków jest dostateczna.

- W tym roku chcemy zmienić trochę lokalizację niebieskiego szlaku rowerowego, zaczynającego się w Wąwozie Kozie Nogi, a kończącego się w Zakamyczu. Obecnie ma on ok. 8 km. Chcemy, aby był bezpieczniejszy i dostępniejszy. Po zakończeniu prac będzie on o 1,5 km dłuższy i będą mogły z niego korzystać rodziny, nawet z małymi dziećmi - opowiada Miłosz Powika.

Niebieski szlak rowerowy zostanie uzupełniony o pętlę, która poprowadzi rowerzystów z kopca Piłsudskiego do zoo.

Edukacja w lesie

Rok temu fundacja wspólnie z Ligą Ochrony Przyrody urządziła w lesie ścieżkę edukacyjną z Panieńskich Skał na kopiec Piłsudskiego. Dzięki temu można organizować dla szkół lekcje w plenerze. Na odcinku, prowadzącym od przystanku „Baba Jaga”

do kopca Piłsudskiego, pojawiły się tablice informujące o historii Lasu Wolskiego, jego polanach, gatunkach żyjących tu ptaków i zwierząt, roli i znaczeniu martwych drzew.

- Można się tu uczyć nie tylko biologii, ale również geografii i historii - zachęca Teresa Grega, wicedyrektor krakowskiego ogrodu zoologicznego.

Las Wolski obejmuje powierzchnię 419 ha. Stanowi fragment Lasów Miejskich Krakowa. W lesie działa krakowskie zoo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło:Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski