Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Loży Historii IPN o Julianie Haraschinie

(PS)
Stare Miasto. Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna zapraszają w środę 20 stycznia na kolejne spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej. Będzie ona poświęcona postaci stalinowskiego sędziego z Krakowa płk. Juliana Haraschina.

Punktem wyjścia do debaty będzie wydana w Krakowie książka Krystiana Brodackiego pt. „Trzy twarze Juliana Haraschina”. Haraschin był przed wojną urzędnikiem pocztowym w Krakowie. W 1945 r. wstąpił do Wojska Polskiego i został sędzią Wojskowego Sądu Okręgowego nr 5 w Krakowie, a później zastępcą przewodniczącego Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie.

W latach 1946-1951 był odpowiedzialny za wydawanie ponad 60 wyroków śmierci na żołnierzy podziemia niepodległościowego. Po odejściu z wojska pracował na Wydziale Prawa i Administracji UJ, gdzie za pieniądze wystawiał fałszywe dyplomy. Aresztowany, został tajnym współpracownikiem SB, zajmując się przez długie lata rozpracowywaniem m.in. kurii krakowskiej, Wyższego Seminarium Duchownego, ks. Franciszka Macharskiego (którego był szwagrem) i kard. Karola Wojtyły.

O postaci Haraschina rozmawiać będą autor książki Krystian Brodacki, krakowski działacz niepodległościowy Adam Macedoński i dr hab. Filip Musiał z IPN, a rozmowę poprowadzi Roman Graczyk.

Spotkanie odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej 1 (s. 315, III p.), o godz. 18. Wstęp wolny. Patronem medialnym Loży jest „Dziennik Polski”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski