Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Magdalence solidnie pracowaliśmy, a nie upijaliśmy się. Mieczysław Gil wspomina rozmowy

(KW)
Fot. Andrzej Banaś
- Ekipa filmowa gen. Czesława Kiszczaka oficjalnie nagrywała obrady w Magdalence. Doskonale też wiedzieliśmy, że esbecy podsłuchują nas, filmują z ukrycia. Do rozmów między opozycją a władzą, które odbywały się m.in. w Magdalence, desygnowała mnie „Solidarność” Huty im. Lenina.

Huta była wielkim zakładem zatrudniającym ponad 30 tys. osób, a hutnicza „Solidarność” pod względem liczebności nie miała równych w kraju. Jej przywódcą był Gil, który w czerwcu 1989 r. został posłem „drużyny Wałęsy”.
- Choć od lat najwięcej emocji budzi picie alkoholu i „bratanie się” niektórych członków delegacji rządowej z częścią ekipy solidarnościowej, w czasie obrad magdalenkowych, przede wszystkim prowadzone były merytoryczne rozmowy. Dyskutowano głównie o tym, jak ma wyglądać przyszła Polska.

Nadrzędnym celem opozycji była legalizacja Solidarności. Władza natomiast chciała uzyskać prawo do dalszego sprawowania władzy. Reżim, by osiągnąć ten cel, domagał się od opozycji, by przystała na jego warunki, na większość w Sejmie i zapewnienie prezydentury gen. Jaruzelskiemu.
- Komuniści chcieli zapewnić sobie również władzę i posady, forsując listę krajową, na której znaleźli się wyznaczeni przez nich ludzie. Miałem świadomość, że uczestniczę w ważnych rozmowach, lecz nie myślałem, że będą one w przyszłości wzbudzały tak ogromne namiętności, emocje, tak mocno dzieliły.

Obie strony, które usiadły do rozmów, były poważnie osłabione. A co do alkoholu...
- Po raz pierwszy, chyba z okazji miesiąca pracy rządu Rakowskiego, wzniesienie toastu zaproponował Aleksander Kwaśniewski. Zapewniam, że pijaństwa w Magdalence nie było. Żadnych luksusów również nie mieliśmy. Jedzenie było zwykłe, nic specjalnego, na normalnych zastawach. Obsługujący nas kelnerzy też standardem nie odbiegali od PRL-owskiej mordęgi.

Magdalenka i jej uczestnicy

- Rozmowy toczyły się w ośrodku MSW. Rozpoczęły się we wrześniu 1988 r. Ich celem było doprowadzenie do obrad Okrągłego Stołu.
- Trwały również w czasie obrad Okrągłego Stołu. W sumie uczestnicy spotkań w Magdalence spotkali się 13-krotnie.
- Obóz władzy w Magdalence: Czesław Kiszczak, Stanisław Ciosek, Artur Bodnar, Jan Janowski, Jan Jarliński, Mieczysław Krajewski, Harald Matuszewski, Jerzy Ozdowski, Romuald Sosnowski, Bolesław Strużek, Jan Szczepański, Tadeusz Szymanek, Stanisław Wiśniewski, Andrzej Gdula, Bogdan Królewski, Janusz Reykowski, Aleksander Kwaśniewski, Ireneusz Sekuła, Jerzy Uziębło, Władysław Baka, Jan Błuszkowski, Leszek Grzybowski.
- Opozycja: Lech Wałęsa, Andrzej Stelmachowski, Władysław Frasyniuk, Lech Kaczyński, Władysław Liwak, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Merkel, Alojzy Pietrzyk, Edward Radziewicz, Bronisław Geremek, Mieczysław Gil, Witold Trzeciakowski, Adam Michnik, Zbigniew Bujak, Jacek Kuroń, Andrzej Wielowieyski, Ryszard Bugaj.
- Kościół: abp Bronisław Dąbrowski, bp Tadeusz Gocłowski, ks. Alojzy Orszulik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski