Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W maju Pierwszej Komunii Świętej nie będzie. Restauratorzy i cukiernicy już liczą straty

Marcin Banasik
Marcin Banasik
SłAwomir Kowalski / Polska Press
Maj to miesiąc komunijny, a to oznacza, że kościoły w tym czasie wypełniały się po brzegi ubranymi na biało dziećmi, ich rodzicami i chrzestnymi. Po uroczystościach religijnych zazwyczaj odbywały się przyjęcia w restauracjach. W tym roku, ze względu na epidemię, będzie jednak zupełnie inaczej. Komunie są przesuwane na terminy wrześniowe, odbędą się w małych grupach, a przyjęcia będą w nielicznym gronie lub przeniosą się do domów. Jednym słowem, „pompy” komunijnej nie będzie.

- Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że terminy uroczystości przewidziane na pierwszą połowę maja winny być przesunięte o co najmniej kilka tygodni – mówi ks. Andrzej Kielian, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

- W przypadku terminów późniejszych, jest za wcześnie na udzielenie konkretnej i wiążącej odpowiedzi. Księża proboszczowie, w porozumieniu z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych, mogą wyznaczyć inną datę uroczystości, biorąc jednak pod uwagę opinie rodziców i rozwój sytuacji epidemicznej w kraju oraz zarządzenia władz państwowych - dodaje.

Duchowny dodaje, że celebracja uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, a także uroczystości rocznic Pierwszej Komunii Świętej, które są zaplanowane na maj, będzie możliwa dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii.

Parafia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Krowodrzy w ogłoszeniach duszpasterskich przekazała już jasno: "Podajemy do wiadomości, że uroczystość Pierwszej Komunii dzieci nie odbędzie się w zaplanowanej formie w niedzielę 17 maja".

A parafia św. Jana Kantego na os. Widok podała: "Rezerwację sal na spotkania pierwszokomunijne na maj tego roku z pewnością należy odwołać. Nie jesteśmy jeszcze w stanie podać terminu przełożonego bierzmowania i pierwszej spowiedzi i komunii św. W stosownym czasie podejmiemy takie decyzje przy udziale rodziców dzieci i młodzieży na wcześniej zapowiedzianym spotkaniu"

W parafii Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie przy ul. Bulwarowej w tym roku do Pierwszej Komunii Świętej przystąpi 90 dzieci. - Aby ograniczyć liczę uczestników liturgii msze święte będą się odbywały w trzech terminach – pierwszy 30 maja, drugi w czerwcu i kolejny we września. Dodatkowo liturgie komunijne będą odprawiane podczas trzech mszy dziennie – mówi ks. Wiesław Wilmański, proboszcz nowohuckiej parafii.

W jednej mszy bierze udział kilkoro dzieci z rodzicami i rodzicami chrzestnymi. - Musimy tak to zorganizować, żeby liczba wiernych nie przekroczyła 45 osób, bo tylu wiernych może przebywać jednocześnie w naszej świątyni. Organizacyjnie wymaga to trochę pracy, ale damy radę – zapewnia proboszcz.

Duchowny zaznacza, że komunie mogą się odbywać również indywidualnie. - Na przykład w jedną z sobót rodzice poprosili o zorganizowanie komunii dla dwóch dziewczynek – dodaje duchowny.

Po uroczystości religijnej rodzice zazwyczaj zapraszali gości na uroczysty obiad do lokalu. Katarzyna Sawczyn z restauracji Pistacja w centrum Krakowa już wie, że w tym roku firma nie zarobi na przyjęciach komunijnych.

- Problemem nie jest to, że imprezy są przesuwane. Problemem jest to, że przyjęcia, które były rezerwowane dla kilkudziesięciu osób odbędę się tylko dla kilkunastu luk kilku gości. Tak wygląda większość zarezerwowanych u nas przyjęć komunijnych – mówi restauratorka. Dodaje, że rodzice dzieci komunijnych ciągle dzwonią skreślając z listy gości kolejne osoby.

- Z przyjazdu na komunię rezygnują goście z zagranicy, ale i ci z kraju też. Mówią, że wolą być zapobiegliwi i nie chcą narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Zdarza się, że nawet rodzice chrzestni odmawiają przyjazdu na przyjęcie komunijne – mówi Sawczyn.

Restauratorka zauważa, że część rodziców zrezygnowała też z organizacji przyjęcia w restauracji i postanowiła urządzić je w domu.
Podobnie jest w innych lokalach. W firmie Lastrada Catering, która urządza przyjęcia komunijne w pałacu w Balicach wszystkie imprezy zostały przeniesione na wrzesień.

Odwoływanie komunii w maju oznacza problemy również w branży cukierniczej.
- Nasze torty komunijne cieszą się dużą popularnością. Co roku rodzice mogli wybrać tort z naszego katalogu. Nasza branża mocno odczuje brak zamówień w maju – mówi Rafał Lidke, z cukierni Nakielny.

Dodaje, że przeniesienie przyjęć komunijnych na wrzesień i październik pozwoli odzyskać straty. Ale tylko w części, ponieważ gospodarcze skutki epidemii odbiją się na naszych portfelach. Rodzice, przy organizacji przyjęć komunijnych będą bardziej ostrożnie podchodzili do wydatków, zwłaszcza tych na słodkości – mówi Rafał Lidke.

Memy o tarczy antykryzysowej i odmrażaniu gospodarki udowadn...

Komunie odwoływane są w całym województwie. Ks. Roman Pindel, biskup diecezji bielsko-żywieckiej zaleca udzielanie sakramentów jesienią, po wcześniejszych konsultacjach z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych. W niektórych oświęcimskich parafiach terminy już zostały wyznaczone.

Z kolei tarnowska kuria przypomina, że ponieważ w najbliższym czasie nie należy spodziewać się jednoznacznych informacji co do trwania stanu epidemii, należy uroczystości pierwszokomunijne planować w miesiącach powakacyjnych (począwszy od września 2020) Podobnie sytuacja wygląda w parafiach sądeckich i podhalańskich.

Terminy Komunii uzależnione są od indywidualnych ustaleń danej parafii. Informacje na ten temat ogłaszane są zazwyczaj pod koniec niedzielnych mszy albo zamieszczane w specjalnych gablotach przy kościołach lub na stronie internetowej danej parafii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski