Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Małopolsce mamy już 180 stulatków. Będzie ich więcej

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Najwięcej stulatków żyje w Krakowie (99). Długo żyje się również na Nowosądecczy­źnie (32 osoby) i w regionie tarnowskim (26).

Zgodnie z prognozą demograficzną przygotowaną przez Ministerstwo Finansów liczba ludności w Polsce będzie spadała z 38,5 mln w 2018 r. do 34,6 mln w 2060 r. i do 31,3 mln w 2080 r.
Prognozowany spadek liczby mieszkańców naszego kraju związany jest ze spadającą z roku na rok liczba urodzeń.
Z drugiej strony przybywa osób, które dożywają sędziwego wieku. Według prognoz ministerstwa w 2040 r. będzie 20,4 tys. stulatków, w 2060 r. - 66,8 tys., a w 2080 r. - już 124,2 tys.

Dr Jolanta Perek-Białas, socjolog z UJ przypomina, że coraz więcej osób dożywa stu lat m.in. dlatego, iż zmienił się tryb życia. - Ludzie częściej niż dawniej uprawiają sporty, zdrowo się odżywiają. To powoduje, że wiek stu lat jest w zasięgu coraz większego kręgu osób - mówi dr Jolanta Perek-Białas.

Opłacalna długowieczność
Okazuje się, że przeżycie stu wiosen jest wyczynem godnym nie tylko podziwu. Jest to też dość opłacalne.
W grudniu 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 1,9 tys. świadczeń honorowych z tytułu ukończenia 100 lat. Wśród 100-latków pobierających świadczenie w ZUS zdecydowanie przeważają kobiety - stanowią 85 proc. Najstarsza ma 112 lat. Świadczenie wynosi ponad 3200 zł miesięcznie.

Małopolskie oddziały ZUS wypłacają takie świadczenie 180 osobom. Najstarsze z nich (trzy kobiety) mają po 108 lat. Najstarszy mężczyzna w Małopolsce, pobierający świadczenie honorowe, ma 107 lat. Henryk Kozubski z Wieliczki własny i wyjątkowo skuteczny sposób na długowieczność odkrył dopiero po przejściu na emeryturę. Wolny od zawodowych zobowiązań, nie chciał bezczynnie siedzieć w domu. Od dziecka wychowywany był w miłości do sztuki, postanowił więc wrócić do tego, co w młodości sprawiało mu radość. 107-latek maluje do dziś. Sędziwy artysta ma na koncie ponad 60 wystaw i 300 obrazów.
- Ci, którzy tworzą, są wiecznie młodzi - tłumaczy Henryk Kozubski.

Świadczenie honorowe
Osobom, które pobierają świadczenie emerytalne lub rentowe z ZUS, świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu, dożywotnio, przez prezesa ZUS, z chwilą ukończenia stu lat.
- Nie muszą składać w tej sprawie żadnego wniosku. Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego jest konieczny w sytuacji, gdy zainteresowana osoba skończyła sto lat i dotychczas nie pobierała żadnego świadczenia z Zakładu. Taki wniosek można złożyć w najbliższej placówce ZUS - mówi Anna Szaniawska, rzecznik prasowy ZUS w Małopolsce.

W tym roku już 10 krakowian obchodziło swoje setne urodziny. To okazja, by w domu solenizanta pojawił się przedstawiciel prezydenta Krakowa z kwiatami i okolicznościowym upominkiem. Spotkania w rodzinnym gronie, których termin jest ustalany z wyprzedzeniem w porozumieniu z jubilatem lub rodziną, są zwykle dobrą okazją do pytań o receptę na długie życie. Krakowscy stulatkowie są zgodni: to praca, poczucie humoru, umiarkowanie w jedzeniu oraz dobroć dla człowieka.

Trzynasta emerytura
W tym roku na dodatkowe pieniądze mogą liczyć również młodsi seniorzy. „13-tkę” dla każdego emeryta zapowiedzia­no na konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się 23 lutego 2019 r. Trzynastkę mają otrzymać także wszyscy renciści. Zapowiedź dodatkowej emerytury i renty to jeden z elementów tzw. piątki Kaczyńskiego.

WIDEO: Jakie hasła zabezpieczają nas w sieci?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski