W Małopolsce mieszkają pobożni ludzie. A w diecezji tarnowskiej - najpobożniejsi w całym kraju

Łukasz Winczura
Łukasz Winczura
Udostępnij:
Diecezja tarnowska to najpobożniejszy region w Polsce. Najwięcej ludzi praktykuje tu uczestnictwo w niedzielnych mszach oraz przystępuje do komunii. Tak wynika z badań, które opublikował pallotyński Instytut Statystyki Kościoła katolickiego. Dane dotyczą pobożności i wskaźników przyjmowania komunii w 2018 roku.

FLESZ:
Pedofilia w Kościele. Jaka jest skala tego zjawiska w Polsce?

W diecezji tarnowskiej, która obejmuje Powiśle Dąbrowskie, region tarnowski, Sądecczyznę oraz region mielecki i dębicki na Podkarpaciu mieszka 1,1 mln katolików. Znajduje się w niej 454 parafii, w których pracuje 1113 księży. Ze statystyk dowiadujemy się, że w niedzielnych mszach uczestniczy 71,3 proc. wiernych, a do komunii przystępuje prawie 27 proc. W 2018 roku rozdano ich 12 070. Udzielono 1560 chrztów, 14 626 młodych osób przyjęło sakrament bierzmowania a kapłani pobłogosławili 6580 małżeństw.

Ujanowice na topie
Od lat najpobożniejszym regionem w diecezji są dekanaty w Ujanowicach i Limanowej. Tam praktykujących jest około 90 proc., a do komunii przystępuje między 30 a 40 procent. Na przeciwległym biegunie są parafie z Powiśla Dąbrowskiego, dekanaty mieleckie oraz radomyskie. Tam do kościoła uczęszcza niewiele ponad połowa katolików, spośród których tylko co szósty może przystąpić do eucharystii.

W Tarnowie religijność prezentuje się na poziomie 62 proc uczestniczących we mszy, z których co czwarty przyjmuje komunię.

- Generalnie struktura religijna w naszej diecezji się nie zmienia. Widać przywiązanie do Kościoła. Ale statystyki to nie wszystko. Znacznie ważniejszym jest pytanie o stan i jakość wiary. Bo ktoś może postawić słuszne pytanie: „Gdzie więc jest te trzydzieści procent” - zauważa ks. Michał Dąbrówka, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego tarnowskiej kurii.

W statystykach widać jednak delikatny spadek przystępujących do komunii.

- Może to wynikać z faktu, że jest coraz więcej osób żyjących w związkach niesakramentalnych. A to uniemożliwia przystępowanie do Stołu Pańskiego. Istnieje też coś takiego, jak presja społeczna czy rodzinna, że do kościoła trzeba iść. Rodzice wysyłają dzieci na mszę a nie kontrolują, jakie jest ich życie religijne – dodaje ks. Dąbrówka

Pobożnie jest w całej Małopolsce
W innych regionach Małopolski z praktykowaniem nie jest również źle. W archidiecezji krakowskiej w niedzielnych mszach uczestniczy 48,7 proc katolików, co daje piąte miejsce wśród 41 polskich diecezji. Dwie lokaty niżej notowana jest diecezja bielsko żywiecka (47,7 proc. praktykujących). Do eucharystii w kościołach Krakowa i Podhala przystępuje niewiele ponad 19 proc. osób (15 miejsce w Polsce) zaś w Małopolsce Zachodniej wskaźnik ten wynosi 20,05 (11 lokata).

Na przeciwległym biegunie w praktykowaniu znajdują się: archidiecezje szczecińsko-kamieńska (24,1 proc) i łódzka (24,5 proc). Trzecie miejsce od końca zajmuje diecezja koszalińsko-kołobrzeska (25 proc). Do niedzielnej Eucharystii najmniej osób przystępuje w diecezji koszalińskiej (11,3 proc), archidiecezji szczecińskiej (11,4 proc) oraz diecezji sosnowieckiej (11,6 proc).

Średnia krajowa to 38,2 proc praktykujących, a do komunii przystępuje 17,3 proc katolików. Z analiz wygląda, że spada liczba uczestniczących w niedzielnej mszy, ale rośnie liczba communicantes. Dla porównania w 1980 roku do kościoła chodziło 51,2 proc osób. Do eucharystii przystępowało jednak tylko 7,8 proc.

Badania pobożności wiernych przeprowadzono 21 października 2018 roku. Tego dnia w całej Polsce odprawiono 45 313 mszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: W Małopolsce mieszkają pobożni ludzie. A w diecezji tarnowskiej - najpobożniejsi w całym kraju - Gazeta Krakowska

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zgadzam sie ze sa bardzo religini.Poznalam niewielu ale ich religijność ma się nijak do przykazania miłości.Myslenie ze kogoś skrzywdze,wyśmiewa,to nic....za tydz się wyspowiadam i tak w kolko.To są pobożne ludzie?.Nie wszyscy,są jednakowi...ale ja otrzymałem tylko pogarda,upokorzenia,niesłuszne oskarżenia....To są religijni ludzie????zamiast się chwalić ich pobożnością,kapłani powinni wziąć się do pracy i rozjaśnić umysły i serca "parafian"a nie tylko kasa,kasa

G
Gość
8 stycznia, 15:36, Zawsze dziewica:

No wreszcie dowiedziałem się co jest nie tak z tym Tarnowem. Teraz się wyjaśniło. To tak jak napisać, że jest tam najwięcej nie potrafiących myśleć samodzielnie.

Tia, to są religijni ludzie, nie oceniam wszystkich ale od tych bogobojnych,ludzi z okolic Limanowej bardzo wierzących katolików dostałam, udreke, upokorzenie, kłamstwa, obczernienie. Dla niektórych jestem, "szatanem". Księża nauczaja, ortodoksyjny, rygorystycznie, wyklepany katechizm i modły. Ja uważam, że warto być dobrym i uczciwym człowiekiem i mieć serce dla bliźniego. Żadne formulki, ni modlitwy wyklepany przez pseudokatoli nic nie znaczą dla Boga.

G
Gość

Pobożność według Biblii to pomoc wdowom i sierotom a nie obrzędy religijne

Z
Zula

Może ten smog w Tarnowie to z kadzideł??

G
Gość
9 stycznia, 16:12, Q2mać:

Ciemnota

a ty idiota

G
Gość
9 stycznia, 16:12, Q2mać:

Ciemnota

a ty idiota

G
Gość
9 stycznia, 16:12, Q2mać:

Ciemnota

a ty idiota

Q
Q2mać

Ciemnota

Ł
Łajdactwo plus
9 stycznia, 12:22, gość:

Co do Parafii Ujanowice, potwierdzam. Byłem tam z rodziną na mszy i nawet w przeciwieństwie do innych parafii nie trzeba sprzątać kościoła ani też nikt nie patrzy ile dajesz na tacę a jeszcze zaproszono nas do ławki.

Ale najważniejsze było to, że w Kościele jest "Duch Modlitewny" Jest to czego w innych Parafiach Diecezji Tarnowskie brakuje.

"Gdzie gość w domu, tam Bóg w domu"

Bo to jakość w ilości podoba się Bogu, nie podwrotnie!

g
gość

Co do Parafii Ujanowice, potwierdzam. Byłem tam z rodziną na mszy i nawet w przeciwieństwie do innych parafii nie trzeba sprzątać kościoła ani też nikt nie patrzy ile dajesz na tacę a jeszcze zaproszono nas do ławki.

Ale najważniejsze było to, że w Kościele jest "Duch Modlitewny" Jest to czego w innych Parafiach Diecezji Tarnowskie brakuje.

"Gdzie gość w domu, tam Bóg w domu"

G
Gość
8 stycznia, 9:36, Zawsze dziewica:

No wreszcie dowiedziałem się co jest nie tak z tym Tarnowem. Teraz się wyjaśniło. To tak jak napisać, że jest tam najwięcej nie potrafiących myśleć samodzielnie.

8 stycznia, 23:54, Gość:

w Polsce w wiezieniach siedzi 100% Katolikow co to za WIARA ilu pederastow jest w u klechow 99.9 %

Zastanów się co piszesz. Te dane które podajesz to zrodziły się w twojej chorej, złośliwej, kłamliwej główce.... a może prowadziłeś badania naukowe w tym temacie, przeprowadzałeś ankiety wśród więźniów i zdeklarowali ci się że w 100% są katolikami, i pytałeś w ankiecie wszystkich księży , a 99,9 % opowiedziało ci o swoich preferencjach ? Skąd masz takie dane statystyczne ? Jak podajesz jakąś informację to podaj źródło, bo twoja fantazja to za mało.

M
MM

Jestem osobą wierzącą i staram się żyć zgodnie z przykazaniami. Jesteśmy ludźmi ze skłonnością do grzechów i różnie to wygląda u różnych osób. Każdy ma wolną wolę i może wierzyć w Boga, lub nie. Może być ateistą, może wyznawać inną religię i mnie to nie przeszkadza. Szanuję każdego człowieka i szanuję jego wybory, ale również oczekuję tolerancji. Nie rozumiem dlaczego pojawiają się te złośliwe, uszczypliwe komentarze.

P
Pet

cos tu nie tak z matematyka, jezeli do kosciola chodzi ok 750 tys wiernych I jezeli by szli do kosciola tylko raz w tygodniu to by bylo 750 tys razy 52 , to 12070 wydanych komuni nijak nie wyjdzie 27 proc

m
myszka

A ilu jest katolików obłudników??

G
Gość

jak się to ma do średniego ilorazu inteligencji w innych częściach kraju?

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie