W Małopolsce zaczyna się walka ze smogiem

W Małopolsce zaczyna się walka ze smogiem

Grzegorz Skowron

Dziennik Polski 24

W Małopolsce zaczyna się walka ze smogiem
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Joanna Urbaniec

Urzędnicy w całym województwie przygotowują się do wejścia w życie 1 lipca 2017 roku uchwał antysmogowych na terenie Krakowa i Małopolski.
Akcja informowania o nowych przepisach, uświadamianie mieszkańców o poważnych skutkach zdrowotnych smogu zalegającego nad Małopolską oraz ostrzeganie sprzedawców opału i kotłów grzewczych o konieczności respektowania nowych zakazów - tak ma wyglądać rzeczywistość w najbliższych tygodniach.

Obie uchwały - dla Krakowa i dla Małopolski - zakazują palenia węglem najgorszej jakości oraz mokrym drewnem. Wprawdzie latem raczej nikt nie będzie się nimi dogrzewał, ale może już kupić opał na najbliższą zimę.
I dlatego urzędnicy, zwłaszcza krakowskiego magistratu, przypominają, że odpadami węglowymi nie będzie można już palić w trakcie najbliższej zimy. Taki zakaz obejmie węgiel, w którym udział masowy węgla kamiennego lub węgla brunatnego o uziarnieniu 0-5 mm wynosi powyżej 5 proc. Zakazany będzie węgiel o wartości opałowej poniżej 26 MJ/kg, zawartości popiołu powyżej 10 proc. oraz siarki powyżej 0,8 proc. Drewno do kominka powinno mieć nie więcej niż 20 proc. wilgotności.

- Krakowianie, którzy będą kupować węgiel na zimę, powinni domagać się od sprzedawców dokumentów potwierdzających, i to na piśmie, odpowiednich parametrw zakupionego przez siebie towaru, oraz zadbać, by zakup ten został udokumentowany dowodem sprzedaży: paragonem lub fakturą - zalecają urzędnicy. Bo jeśli przyjdzie w zimie Straż Miejska, a takich dokumentów nie zobaczy, pobierze próbki z pieca i prześle je do badania. Kary za niewłaściwy węgiel mogą być srogie.

Zakaz palenia odpadami węglowymi i mokrym drewnem obejmie nie tylko Kraków, ale także całą Małopolskę. Poza Krakowem pojawi się także zakaz montowania pieców, które nie spełniają unijnego rozporządzenia w sprawie tzw. ekoprojektu. To oznacza konieczność montowania w nowych domach tylko pieców niskoemisyjnych o dużej sprawności energetycznej.

Ten zakaz nie obejmuje samego Krakowa. Ale tylko dlatego, że za dwa lata (we wrześniu 2019 roku) w Krakowie zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem i drewnem, więc montujący dziś nowe kotły grzewcze nie kupują już tych na węgiel. Poza Krakowem palenie węglem będzie nadal dozwolone, tylko musi to być paliwo dobrej jakości montowane w piecach niskoemisyjnych.

Nasz region wyprzedza inne w działaniach antysmogo-wych. Rząd deklaruje, że podobne przepisy, które zaczną obowiązywać w Krakowie i Małopolsce od lipca, cały kraj obejmą od października. Jedna z przeszkód - zgoda Komisji Europejskiej - już została pokonana, bo żaden kraj nie wniósł sprzeciwu wobec planowanych przepisów. Druga - lobby górnicze - nadal jest realną barierą blokującą wdrożenie proekologicznych rozwiązań.
WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zakaz palenia śmieciami jest od zawsze

aaa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

a kara to średnio 100zł i trzeba jeszcze złąpać delikwenta. Powiedzmy sobie szczerze że ta walka ze smogiem to pic na wodę. Kto sprawdzi czym palą ludzie nawalą śmieci jak przyjdzie kontrola to nie...rozwiń całość

a kara to średnio 100zł i trzeba jeszcze złąpać delikwenta. Powiedzmy sobie szczerze że ta walka ze smogiem to pic na wodę. Kto sprawdzi czym palą ludzie nawalą śmieci jak przyjdzie kontrola to nie otworzą drzwi i możecie im naskoczyć. Zakazy ani tym bardziej edukacja nie są skuteczną formą walki ze smogiem. Jedynie srogie kary i częste kontrole mogą coś zdziałać a do tego nie ma ludzi.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo