Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W miastach jeździmy, niestety, za szybko

(JM)
Bezpieczeństwo. Paradoks polega na tym, że generalnie w miastach jeździ się wolno, co wynika przede wszystkim z korków i złych rozwiązań komunikacyjnych. Ale już tam, gdzie mamy miejsce, dociskamy pedał gazu.

Jak jednoznacznie wynika z badania "Polska za kierownicą" - przeprowadzonego przez Liberty Ubezpieczenia przy współpracy z ARC Rynek i Opinia - pędzące auta w miastach częściej przeszkadzają pieszym niż kierowcom.

Kierowcy mają inne zdanie
Aż 81 proc. pieszych uważa, że jeździmy za szybko, 15 proc. - że z odpowiednią prędkością, a 4 proc. - za wolno. Tymczasem tylko 54 proc. kierowców jest zdania, że gaz do dechy wciskamy za często, 31 proc. stoi na stanowisku, że mieści się w widełkach odpowiedniej prędkości, a 15 proc. uznaje, że jazda jest zbyt wolna.

Problem nadmiernej prędkości znacznie wyraźniej dostrzegają kobiety - 75 proc., wśród mężczyzn jest to tylko 56 proc.
Za najczęstsze przyczyny przekraczania prędkości w terenie zabudowanym uważamy kolejno: bezmyślność (68 proc. kierowców i 71 proc. pieszych), zbyt dużą wiarę we własne umiejętności (odpowiednio 60 i 56 proc.).

Wiele osób jako przyczynę wskazuje też zwyczajną brawurę (59 i 56 proc.). Prawie 70 proc. badanych przyznaje przy tym, że zdarza im się przyspieszać tylko po to, żeby dotrzymać tempa innym kierowcom poruszającym się po drodze.

A jednak prędkość nie przystoi
Uczestników badania poproszono też o wskazanie czynów, które świadczą o tym, że kierowca nie potrafi się "zachować" na drodze. Za najbardziej "obciachową" uważana jest jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, którą postrzega negatywnie aż 95 proc. respondentów.

Niemal tyle samo badanych, bo odpowiednio 94 i 93 proc., krzywo patrzy na kierowców, którzy wyprzedzają "na trzeciego" lub wymuszają pierwszeństwo. Zdaniem ankietowanych, kierowcom nie przystoi także niedostosowywanie prędkości jazdy do warunków na drodze, które za niepożądane uznało 87 proc. uczestników badania, a także niezapinanie pasów bezpieczeństwa (78 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski