Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Międzynarodowym Centrum Kultury o zapomnianych żydowskich architektach z Krakowa

Paweł Stachnik
Dom Turecki, przebudowany przez Henryka Lamensdorfa_Fot. Paweł Stachnik
Dom Turecki, przebudowany przez Henryka Lamensdorfa_Fot. Paweł Stachnik
Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza w najbliższy czwartek 29 czerwca do swojej siedziby przy Rynku Głównym w Krakowie 25 na spotkanie zatytułowane „Odpominanie. O żydowskich architektach Krakowa”.

Spotkanie poświęcone będzie niedawno wydanej książce dr Barbary Zbroi pt. „Leksykon architektów i budowniczych pochodzenia żydowskiego w Krakowie w latach 1868–1939”. Jest to pierwsza publikacja w Polsce opisująca dziedzictwo żydowskich architektów Krakowa oraz ich wpływ na tworzenie krajobrazu miasta.

Autorka zamieściła w swojej pracy 91 biogramów żydowskich architektów związanych z Krakowem oraz informacje o ponad tysiącu obiektów, do powstaniach których się przyczynili. Praca powstała w oparciu o źródła archiwalne oraz informacje od rodzin przedstawionych osób. Jest efektem dwudziestoletnich zainteresowań autorki dziedzictwem krakowskich Żydów i dziejami krakowskiej architektury. Jest także - jak sama podkreśla - „książką jej życia”.

W spotkaniu wezmą udział dr Barbara Zbroja i prof. Jacek Purchla, a rozmowę poprowadzi Justyna Nowicka z Radia Kraków.
Dr Barbara Zbroja jest historykiem sztuki, autorką licznych artykułów w czasopismach naukowych i popularnonaukowych, a także książek: „Miasto umarłych. Architektura publiczna Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie w latach 1868–1939”, „Architektura międzywojennego Krakowa 1918–1939. Budynki, ludzie, historie” oraz „Za obiektywem. Krakowskie zakłady fotograficzne pierwszej połowy XX wieku”.

Prof. Jacek Purchla to historyk sztuki i ekonomista, badacz dziejów Krakowa i jego architektury. Kieruje Katedrą Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także Instytutem Dziedzictwa Europejskiego Międzynarodowego Centrum Kultury. Ma na koncie ponad 400 prac naukowych, w tym wiele książek, m.in.: „Jak powstał nowoczesny Kraków”, „Jan Zawiejski – architekt przełomu XIX i XX wieku”, „Matecznik Polski. Pozaekonomiczne czynniki rozwoju Krakowa w okresie autonomii galicyjskiej”, „Historia architektury Krakowa w zarysie”.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 29 czerwca o godz. 18 w sali „Pod Kruki” Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie. Wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski